Caracche Portoghesi (Joachim Patinier), Waddingtons 350

Awatar użytkownika
kallarepka
Piąty stopień puzzlomaniactwa

Caracche Portoghesi (Joachim Patinier), Waddingtons 350

Post autor: kallarepka » 04 lip 2018, 21:12

Bardzo przyjemne maleństwo, które układałam w ostatnią deszczową niedzielę.
Niby tylko 350 elementów, ale ostatnia dolna 100 nie była lekka.
Puzzle z 1973 roku, ale w całkiem przyzwoitym stanie. Którego niektóre współczesne marki nie osiągają nawet na etapie nowości. ;)
Fajne kształty, charakterystyczne dla Waddingtons. Tektura gruba, nadruk wyraźny. Mocno błyszcząca powierzchnia, jakby lakierowana, co ja akurat bardzo lubię.
Autor* to flamandzki malarz żyjący w XVI w. Nazywany ojcem pejzażu, bo jako pierwszy, podobno, uczynił krajobraz głównym tematem obrazu. Podobno też miał problem z malowaniem ludzkich postaci, nie umiał tego, więc "ludziki" na jego obrazach zazwyczaj są miniaturowych rozmiarów, co doskonale widać na zbliżeniach poniżej.Układając chwilami się zastanawiałam, czy to ludzik czy maźnięcie pędzlem. ;) A jak już naprawdę potrzebował namalować normalnego człowieka, prosił o pomoc innych kolegów malarzy. ;)
Obraz przedstawia prawdopodobnie przybycie w 1522 do Villefranche portugalskiej infantki Donny Beatriz na jej ślub z Karolem III, księciem Savoy. Caracche to oczywiście okręty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W opakowaniu zachowała się też ulotka czy też katalog Waddingtons z 1973 r. Muszę przyznać, że układałabym wszystko, co w nim jest.

Obrazek

Obrazek

* źródła:
https://cudaswiata.archeowiesci.pl/2008 ... acy-styks/
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Patin ... 55004.html

Awatar użytkownika
Junka

Re: Caracche Portoghesi (Joachim Patinier), Waddingtons 350

Post autor: Junka » 05 lip 2018, 11:46

Konkretnie się błyszczą! Widać to zwłaszcza na ostatnim puzzlowym zdjęciu.
Aktualnie układam Clementoni Tabun koni 13200: viewtopic.php?f=226&t=5301

Awatar użytkownika
ira

Post autor: ira » 05 lip 2018, 15:08

Świetne puzzle, szkoda, że nie większe :D
A co do kształtów to jak dla mnie nie wyglądają wcale na typowe dla Waddingtons, ja takich jeszcze u nich nie spotkałam, chyba, że w określonym przedziale czasu takie produkowali. Moje chyba najstarsze Waddingtons są z 82 r. Twoje sporo starsze. Od tego producenta mam 19 pudełek w swojej kolekcji czyli jakieś porównanie mam.
Bardzo mi się te kształty podobają i chętnie bym układała takie puzzle.

Awatar użytkownika
kallarepka

Post autor: kallarepka » 06 lip 2018, 0:44

ira pisze:
05 lip 2018, 15:08
A co do kształtów to jak dla mnie nie wyglądają wcale na typowe dla Waddingtons, ja takich jeszcze u nich nie spotkałam, chyba, że w określonym przedziale czasu takie produkowali.
Masz rację. Jednak nie są takie typowe. Chyba je zapamiętałam po prostu jako nierówno łączone i to mi zapadło w pamięć najbardziej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kallarepka”