Fleurs-de-lys legend, Past times 1000

Awatar użytkownika
kallarepka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3509
Rejestracja: 11 lutego 2014, 12:49

Fleurs-de-lys legend, Past times 1000

Post autor: kallarepka »

Obraz układany niedawno przez abee. Okazało się, że mam go również w swoich zbiorach i akurat nadszedł jego moment czyli trafił mi w ręce podczas porządków. ;)
Bardzo przyjemnie się układa. Puzzle grube i dobrze dopasowane. Całą układankę można podnieść i zrolować, a nic nie odpada.
Ilustracja* jest częścią manuskryptu pochodzącego z XV wieku, Godzinek księcia Bedford, który powstał we Francji ok 1410-1420 r., ale przechodząc potem z rąk do rąk trafił w końcu do zbiorów Biblioteki Brytyjskiej.
Ilustruje legendę o pochodzeniu fleurs-de-lys, heraldycznego symbolu łączonego z monarchią francuską. Fleurs-de-lys to popularna lilijka, które jest też np symbolem wykorzystywanym w harcerstwie.
Ilustracja przedstawia podarowanie fleurs-de-lys, niebiańskiego daru, pustelnikowi, który przekazuje go Klotyldzie, żonie Chlodwiga I, władcy Franków z przełomu V i VI wieku. W ostatniej scenie Klotylda przekazuje fleurs-de-lys Chlodwigowi, który właśnie przyjął chrzest, do czego zresztą Klotylda go namawiała.

*Oczywiście szukając tych wszystkich informacji wspierałam się opisem na opakowaniu oraz WIkipedią. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kallarepka”