Aktualizacja

Pomoc techniczna, uwagi, propozycje.
Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa

Re: Aktualizacja

Post autor: Vicky »

Hejka.
Czy tylko u mnie od dziś (tj. sb) wywala takie kolorowe paski co kilka postów. Plus do tego u góry i u dołu strony? Być może to wina przeglądarki, ale może coś na forum?

UncleLion
Administrator
Kontaktowanie:

Post autor: UncleLion »

Jeżeli wywala paski to powinno na dole i u góry oraz pod pierwszym postem w temacie.
Sytuacja pod kontrolą;)

Awatar użytkownika
Cyber Killer
Kontaktowanie:

Post autor: Cyber Killer »

Wyglądają jak typowe miejsce na banerek reklamowy. Serio, słaby pomysł, zarobek z banerków znikomy, a jak trzeba kasy na utrzymanie forum to możemy zrzutkę zrobić, spokojnie się uzbiera.
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.

UncleLion
Administrator
Kontaktowanie:

Cyber Killer pisze:
21 sty 2020, 12:49
Wyglądają jak typowe miejsce na banerek reklamowy. Serio, słaby pomysł, zarobek z banerków znikomy, a jak trzeba kasy na utrzymanie forum to możemy zrzutkę zrobić, spokojnie się uzbiera.
Tak, taką funkcje niebawem będzie pełniło. Ale spokojnie- nie chcemy z forum zrobić słupa ogłoszeniowego.

Awatar użytkownika
Cyber Killer
Kontaktowanie:

A jak Ciebie odwieść od tego pomysłu?

Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.

UncleLion
Administrator
Kontaktowanie:

Cyber Killer pisze:
21 sty 2020, 15:21
A jak Ciebie odwieść od tego pomysłu?
Już zostało to ustalone z dwoma podmiotami, których bannery się pojawią. ale będą to podmioty bliskie forumowiczom, więc mam nadzieje, że nie będzie to uciążliwość.

Awatar użytkownika
Cyber Killer
Kontaktowanie:

Już jest to uciążliwość, bo rozbija ciąg wiadomości. Tzn nie ma ciągłego flow czytania, ponieważ za pierwszym postem jest przerwa.

Jestem mocno zawiedziony takim obrotem sprawy. :wzdechnięcie:

Awatar użytkownika
jagabaga

Post autor: jagabaga »

W tej opinii jestem z Tobą, Cyber. Ale jesteśmy tylko użytkownikami tego fajnego miejsca i jeśli chcemy nadal tu być, to co najwyżej prywatnie możemy zbojkotować tych, którzy zakłócą ciągłość i przyjemność czytania postów w wątku :roll:. Taka forma cichego protestu... :roll:. Tak jak pisalam w innym watku: "Czasem warto pozwolić innym realizować ich koncepcję..."

UncleLion
Administrator
Kontaktowanie:

Myślę, że forum cały czas jest przyjazne dla użytkowników. Już od prawie 8 lat nieustannie działa, pomimo, że gdy je zakładaliśmy z Marcinem był to dość szalony pomysł (dwóch nie informatyków zakłada forum w temacie, który wydawał się mega niszowy). A mimo to inicjatywa cały czas ładnie się rozwija i na pewno nie chcemy jej psuć.

Reklama nie będzie wyświetlała się pod każdym postem więc nie powinna być uciążliwa. Jeżeli jednak ma być tak trudna w akceptacji, może lepszym rozwiązaniem będzie reklama pod głównym menu, żeby nie przerywać ciągu postów?

Awatar użytkownika
kallarepka

Post autor: kallarepka »

UncleLion pisze:
21 sty 2020, 21:42

Reklama nie będzie wyświetlała się pod każdym postem więc nie powinna być uciążliwa. Jeżeli jednak ma być tak trudna w akceptacji, może lepszym rozwiązaniem będzie reklama pod głównym menu, żeby nie przerywać ciągu postów?
Jak już mają być reklamy, to takie, żeby się je dawało jak najłatwiej ignorować. :) Pod głównym menu chyba łatwiej niż pod postami.

Ale generalnie też wolałabym się zrzucać na forum niż widywać reklamy. Patronite załatwiłby sprawę.

Awatar użytkownika
Mikson
Kontaktowanie:

Post autor: Mikson »

I ja również jestem przeciwniczką reklam. W całym internecie jest ich pełno, człowiek się wręcz o nie potyka w rzeczywistości, a to forum było jedynym mi znanym miejscem czystym od tych namolnych banerów, i przez to tak przyjaznym i bardzo przeze mnie lubianym.
Szkoda, że to się zmienia.

A gdyby powstała zrzutka z wielką przyjemnością się dorzucę, jeśli miałoby to wyeliminować te reklamy :)

Anula

Post autor: Anula »

Ja też jestem przeciwniczką reklam. I bardzo chętnie dorzucę się do utrzymania domeny forum.

Awatar użytkownika
Dawid

Post autor: Dawid »

Nie lubię reklam, jak pewnie każdy, ale nie przesadzałbym z tym marudzeniem. Forum jest darmowe od wielu lat, admini z własnej inicjatywy je założyli i własnym sumptem je opłacali. Ja rozumiem, gdyby tu jakieś rewolucje wprowadzali, jakieś płatne członkostwo czy coś, ale banner reklamowy? Serio taki problem?
W 2015: 4 pudełka / 7500 elementów
W 2016: 31 pudełek / 39528 elementów
W 2017: 25 pudełek / 28670 elementów
W 2018: 9 pudełek / 7000 elementów
W 2019: 22 pudełek / 22315 elementów
W 2020: 7 pudełek / 6860 elementów

UncleLion
Administrator
Kontaktowanie:

Także nie lubię reklam, dlatego zrezygnowałem z TV :)
Forum, jak pisał Dawid, funkcjonuje już prawie 8 lat. Szmat czasu :) I przez ten czas faktycznie nie wprowadzaliśmy żadnych opłat dla forumowiczów i ciągle czuje przed tym opór. Swoboda dostępu (przy jednoczesnej moderacji, aby nas booty nie zasypały ani inni spamerzy) to jedna z wartości tego miejsca.
Patronite to nie takie proste rozwiązanie jakby się wydawało. Patrzcie na Fana Puzzli - to doskonały przykład osoby, która się udziela, próbuje dawać coś od siebie. Ale internet przyzwyczaił nas do tego, że chcemy rzeczy za darmo. A jak już płacić, to za coś, czego nie dostanie inny - w przypadku forum nie wiem, czym mogłoby to być.
Zbiórki forumowiczów wydawałyby się dobrym rozwiązaniem, przynajmniej dopóki komuś to się nie spodoba i nie zwróci na nie uwagi kogoś z pewnego urzędu.

Paradoksem jest to, że jeżeli przyjrzycie się forum to od reklam aż huczy! Wątki o sklepach, wątki o promocjach. Patrząc spaczonym okiem socjologa dostrzegam w tym formę "moderowanej reklamy". Na szczęście nie jest ona namolna, a czasem wręcz bardzo naturalna wynikająca z działalności forumowiczów (czapki z głów dla puzzleland!, który z klasą reklamuje swoją działalność). Ale to ciągle reklama.

Chcąc zmniejszyć uciążliwość reklamy chciałem, żeby wspierała ona sklepy hobbystyczne - dlatego tylko dwa podmioty na razie otrzymały propozycje reklamy ze względu na zaangażowanie w działalność forum. I dobrze będzie, jeżeli osoby nie związane mocniej z forum, trafiając na nie zobaczą, że są sklepy specjalistyczne. Tym bardziej, że potrzeba nie tylko reklamy na forum, ale samej reklamy forum. Przez te 8 lat nie próbowaliśmy na siłę go promować wśród sklepów i producentów i (tu stwierdzam ze smutkiem), mało który podmiot dostrzega potencjał forum dla budowania społeczności. A szkoda.
Naprawde nie doszukujcie się naszych złych zamiarów - o tym, że zależy nam na forum niech świadczy to od ilu lat ono funkcjonuje, to, że jest to forum ciągle moderowane ( i tu raz jeszcze hip hip hurra dla Marcina!), technicznie wspierane. A wam forumowicze należą się brawa i uznanie za to co z nami tworzycie. Bez was naprawdę nie miałoby to sensu. Jesteście wielcy!

stawros22
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa

Post autor: stawros22 »

Internet jest tak przepełniony reklamami, że te tutaj, jeśli będą tylko w miejscu tych ramek, nie zrobią rządnej różnicy. Nauczyłem się ich nie zauważać(reklam ogólnie wszędzie), dosłownie. Jedyna uwaga to lepszym miejscem będzie to nad pierwszym postem jak już było pisane. Z czasem nauczymy się automatycznie przewijać stronę odpowiednio niżej.
Nie mam pojęcia jakie to da przychody adminom ale jeśli ma to pomóc w utrzymaniu forum to tak musi być.
Gdyby wprowadzić opłaty za użytkowanie to zostałoby może 10% użytkowników i nie przychodzili by nowi. A przy małej aktywności Ci pozostali by się znudzili i też odeszli.

UncleLion
Administrator
Kontaktowanie:

Zapewniam - na dzień dzisiejszy nie prowadzi to do przychodów. Ale o tym już wyżej pisałem. Musiłayby się pojawić jakieś inne podmioty, by był możliwy przychód.

Awatar użytkownika
Cyber Killer
Kontaktowanie:

Mówisz sklepy specjalistyczne... No niby fajnie, ale forma taka sama jak wszystkie inne przeszkadzajki w sieci.

Nie przeszkadzające byłoby gdyby w menu forum było podmenu na takie sklepy i stamtąd linki prowadziły wprost do nich.

Albo, chociaż to duży effort, znajdować w postach słowa kluczowe, składające się na nazwy puzzli jakie są w tych sklepach i je podlinkowywały do tych sklepów do stron konkretnego produktu (np z affiliate linkiem). Istnieją tego typu gotowe skrypty dla stron, które takie coś robią, na ogół dość nieudolnie, ale nie zgłębiałem tematu, może da się to wysterować tak, aby działało poprawnie.

Awatar użytkownika
Olcia

Post autor: Olcia »

Wielkie podziękowania dla Łukasza i Marcina za stworzenie - prowadzenie (darmowego) forum. I teraz ja to napiszę JESTEŚCIE WIELCY!
Wszystko robią za free, w dobrej sprawie i po to byśmy mogli cieszyć się tym miejscem, dzielić z innymi etc etc bla bla bla...
Nie sądzę - wróć - wiem to, że z forum nie zrobią jak to sam napisał Łukasz "słupa ogłoszeniowego". Reklama pod głównym menu to nie taka mega uciążliwość by wzdychać. Kwestia przyzwyczajenia i ignorowania, a dla niektórych może być to nawet pomocne - łatwość zakupów.
Gdyby wprowadzić opłatę za użytkowanie... niektórzy się zrzucą... niektórzy odejdą... a nowi... bo taka prawda jak pisał Łukasz "internet przyzwyczaił nas do tego, że chcemy rzeczy za darmo".
Ps. I żeby nie było też nienawidzę reklam.

Awatar użytkownika
ridibunda

Post autor: ridibunda »

Olcia pisze:
24 sty 2020, 9:46
Wielkie podziękowania dla Łukasza i Marcina za stworzenie - prowadzenie (darmowego) forum. I teraz ja to napiszę JESTEŚCIE WIELCY!
Wszystko robią za free, w dobrej sprawie i po to byśmy mogli cieszyć się tym miejscem, dzielić z innymi etc etc bla bla bla...
Nie sądzę - wróć - wiem to, że z forum nie zrobią jak to sam napisał Łukasz "słupa ogłoszeniowego". Reklama pod głównym menu to nie taka mega uciążliwość by wzdychać. Kwestia przyzwyczajenia i ignorowania, a dla niektórych może być to nawet pomocne - łatwość zakupów.
Gdyby wprowadzić opłatę za użytkowanie... niektórzy się zrzucą... niektórzy odejdą... a nowi... bo taka prawda jak pisał Łukasz "internet przyzwyczaił nas do tego, że chcemy rzeczy za darmo".
Podpisuję się całym sercem pod tym postem. Czapki z głów, panowie i panie, dla Łukasza i Marcina. Lepiej bym tego nie napisała.
Nienawidzę reklam, mam adblocka zainstalowanego w przeglądarce, z niektórych stron, np. z Onetu, w ogóle już przez reklamy nie korzystam - ale rozumiem, że czasem trzeba, i nie narzekam tu na nic.
Jeszcze raz dziękuję za stworzenie, utrzymanie i dbałość o takie wspaniałe miejsce w sieci, jak nasze forum.

edorka

Post autor: edorka »

Ja również chcę podziękować kolegom za to forum.
Należą im się naprawdę wielkie brawa za całokształt: stworzenie i utrzymanie forum, udostępnienie nam nie tylko bezpłatnego dostępu, ale również miejsca na swoje nie zawsze doskonałe zdjęcia. Za możliwość pisanie kto chce, co chce i ile chce (w ramach netykiety oczywiście).
Zalet jest znacznie więcej, te kilka reklam nie będzie żadnym problemem - widać, że są planowane z klasą, bez nachalnych okienek z wodotryskami.
Nie używam FB, gdzie sporo osób dzieli się swoimi pasjami. Ja swoimi dzielę się na forach (cóż, starej daty człowiekiem jestem ;) ) i naprawdę cieszę się, że ktoś ma możliwość i chce tworzyć takie miejsca. Tak więc jeszcze raz Wielkie Dziękuję!

Awatar użytkownika
Cyber Killer
Kontaktowanie:

Ale kto powiedział o obowiązkowych opłatach? Domena to 100 zł rocznie, utrzymanie hostingu coś około drugie tyle. Tak poważnie sądzę że zrzutka dla chętnych np via Patreon czy podobne, spokojnie załatwiłaby sprawę kosztów. W razie awarii sam mogę z kieszeni całą taką kwotę wyciągnąć.

bkiaw13

Post autor: bkiaw13 »

edorka pisze:
24 sty 2020, 10:45
Ja również chcę podziękować kolegom za to forum.
Należą im się naprawdę wielkie brawa za całokształt: stworzenie i utrzymanie forum, udostępnienie nam nie tylko bezpłatnego dostępu, ale również miejsca na swoje nie zawsze doskonałe zdjęcia. Za możliwość pisanie kto chce, co chce i ile chce (w ramach netykiety oczywiście).
Zalet jest znacznie więcej, te kilka reklam nie będzie żadnym problemem - widać, że są planowane z klasą, bez nachalnych okienek z wodotryskami.
Nie używam FB, gdzie sporo osób dzieli się swoimi pasjami. Ja swoimi dzielę się na forach (cóż, starej daty człowiekiem jestem ;) ) i naprawdę cieszę się, że ktoś ma możliwość i chce tworzyć takie miejsca. Tak więc jeszcze raz Wielkie Dziękuję!
ridibunda pisze:
24 sty 2020, 10:39
Olcia pisze:
24 sty 2020, 9:46
Podpisuję się całym sercem pod tym postem. Czapki z głów, panowie i panie, dla Łukasza i Marcina. Lepiej bym tego nie napisała.
Nienawidzę reklam, mam adblocka zainstalowanego w przeglądarce, z niektórych stron, np. z Onetu, w ogóle już przez reklamy nie korzystam - ale rozumiem, że czasem trzeba, i nie narzekam tu na nic.
Jeszcze raz dziękuję za stworzenie, utrzymanie i dbałość o takie wspaniałe miejsce w sieci, jak nasze forum.
Podpisuję się w całości - wielkie gratulacje dla Naszych Admistratorów. Ja również nie mam konta na Fecebook'u, ani innego medium społeczniowego. Jest to jedne, z niewielu miejsc, gdzie można się dzielić swoją pasją do puzzli, bez dodatkowych opłat - gdy były konieczność, jak najbardziej wniósł opłatę za funkcjonowanie forum.

UncleLion
Administrator
Kontaktowanie:

Cyber Killer pisze:
24 sty 2020, 13:20
Ale kto powiedział o obowiązkowych opłatach? Domena to 100 zł rocznie, utrzymanie hostingu coś około drugie tyle. Tak poważnie sądzę że zrzutka dla chętnych np via Patreon czy podobne, spokojnie załatwiłaby sprawę kosztów. W razie awarii sam mogę z kieszeni całą taką kwotę wyciągnąć.
no to dość optymistyczne kwoty podałeś :)
Forum jest na zenbox.pl, ceny mają wyższe, ale za to genialny support, który już mi w kilku sytuacjach błyskawicznie pomagał. Zenbox jest zen ;)

Awatar użytkownika
Cyber Killer
Kontaktowanie:

UncleLion pisze:
25 sty 2020, 17:20
Cyber Killer pisze:
24 sty 2020, 13:20
no to dość optymistyczne kwoty podałeś :)
Forum jest na zenbox.pl, ceny mają wyższe, ale za to genialny support, który już mi w kilku sytuacjach błyskawicznie pomagał. Zenbox jest zen ;)
Nie chodzi tyle o konkretne kwoty, bo takie tylko zgadywać można (chociaż to podałem na bazie cennika OVH z lekką górką, bo tam domena pl to 55 zł, a roczny hosting zmieściłby się poniżej 100 zł), ale o skalę, a to jest raptem parę stówek. Mój prywatny serwer, który w zasadzie leży i mieli powietrze kosztuje mnie ~500 zł rocznie i to też jest skromny koszt w porównaniu do kwot jakie łożą firmy za serwery z gwarancjami dostępności itp itd.

Tak czy siak, jest to spokojnie w zasięgu zrzutki kilku osób. Przykładowo 5 osób po 5 zł miesięcznie i w rok jest 300 zł.

Awatar użytkownika
Vicky

Post autor: Vicky »

Forum należy do twórców. I Oni mogą go zmieniać, ulepszać, a nawet w drugą stronę zamknąć, gdy kiedyś przyjdzie taki dzień. Mają do tego prawo przede wszystkim dlatego, że są inicjatorami, a także głównymi sponsorami tej strony. My tworzymy społeczność tej strony - ale jakby nie mówiąc jesteśmy tutaj bardziej gośćmi, niż równoprawnymi członkami. Dopóki nie będziemy ponosić choćby jakiejś części kosztów związanych z utrzymaniem, nie mamy większego prawa do krytyki tej czy innej zmiany.
W kwestii ponoszenia kosztów "z dobrej woli", niestety nie mam złudzeń. Nie śledzę ilości aktywnie zaangażowanych forumowiczów, ale średnio optymistycznie zakładam, że maksymalnie 20% z nas wsparłaby aktywnie własnymi środkami dalsze utrzymanie strony. Podejrzewam, że to na dłuższą metę nie rozwiązałoby i tak sprawy, bo powstał by nowy problem: skoro ja płacę - to czemu kto inny tego nie robi? I pewnie kilka innych przy okazji by wypłynęło...
Reklamy - no dajcie spokój - przecież wszędzie są, na każdej stronie, i chyba każdy akceptuje taki stan rzeczy, taki internet. Pojawienie się ich tu na forum to chyba najprostszy sposób na spokojne funkcjonowanie portalu, przy zapewne coraz wyższych kosztach "obsługi". Hipokryzją byłoby bicie piany w tym temacie, przy równoczesnym umywaniu rąk od problemu płatności. I zresztą jak słusznie zauważono, na forum działa już kryptoreklama! Ślepi chyba nie jesteście - wystarczy wejść na strony z ogłoszeniami gdzie stale pojawiają się nowe oferty sprzedaży puzzli (niekiedy niemal w hurtowych ilościach).
Osobiście mam nadzieję, że to miejsce dalej będzie mogło funkcjonować w Polskim internecie. I że baza aktywnych członków będzie się tylko powiększać. A kwestię reklam pozostawmy naszym adminom. Oni wiedzą najlepiej co dla forum jest najlepsze. :)
Z mojej strony szacun za dotychczasową ich robotę, która daje nam już tyle lat tak dużo frajdy.
Pozdrawiam
V.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Uwagi dotyczące forum”