Zdjęcia i kolory

Pomoc techniczna, uwagi, propozycje.
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Kontakt:

Zdjęcia i kolory

Post autor: Cyber Killer » 09 lis 2016, 21:37

Zauważyłem że wiele osób jak wstawia zdjęcia martwi się że takie czy inne oświetlenie zmienia kolory na fotografii. Pokażę tutaj w paru krokach bardzo prosty sposób jak to naprawić, działa nawet jeśli światło spowodowało zły balans bieli i np foto wyszło żółte czy zielone.

Co potrzeba:
1. komputer (ha! Kapitan Oczywistość znowu ratuje dzień! :-) )
2. The GIMP, chociaż to co pokażę jest dostępne w większości zaawansowanych narzędzi graficznych

Zastosujemy tu tzw wygładzanie histogramu, które jest procesem automatycznym, a który przelicza wartości kolorów na obrazie, tak, aby rozszerzyć zakres użytych wartości żeby obejmowały wszystkie poziomy jasności. Jest to robione dla każdego kanału osobno, dzięki czemu przeinaczone kolory wyglądają naturalnie.

0. po otwarciu zdjęcia opcjonalnie można zmienić tryb działania programu w jednookienkowy, który niektórym się bardziej podoba niż domyślny multi-window: menu okna → tryb jednego okna
1. warto zaznaczyć obszar gdzie są puzzle narzędziem zaznaczania prostokątnego, lub jeśli ktoś ma więcej zacięcia to wielokątem - są w pierwszym rzędzie przybornika (bez tego też zadziała, ale otoczenie na zdjęciu może wpłynąć na balans kolorów)
2. teraz właściwa akcja, menu kolory → poziomy, pojawi się okienko, w nim wyszukać przycisk automatycznie i go kliknąć, gotowe, wystarczy zatwierdzić zmianę i tyle
3. z menu plik wybrać export (albo z zastąpieniem oryginału albo jako nowy plik) (note: w odróżnieniu od zapisu gdzie gimp zapisuje tylko w swoim własnym formacie, export pozwala stworzyć dowolny popularny format graficzny)

I na koniec małe demo jaki jest efekt przed i po (użyłem gościnnie fotki z innego wątku na forum)
ObrazekObrazek

BTW: kto chce lepsze efekty osiągnąć to polecam RawTherapee, ale do tego już prostego tutka się nie zrobi, to wymaga własnoręcznego wgryzienia się w temat.
Ostatnio zmieniony 04 gru 2017, 20:59 przez Cyber Killer, łącznie zmieniany 3 razy.
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.

Groszka
Drug stopień puzzlomaniactwa

Re: Zdjęcia i kolory

Post autor: Groszka » 09 lis 2016, 21:44

Dzięki za wskazówki! Efekty są świetne, na obróbce graficznej w ogóle się nie znam, więc post będzie bardzo pomocny. Wstawianie pierwszych zdjęć na forum dopiero przede mną :D

Awatar użytkownika
Bimbosz

Post autor: Bimbosz » 09 lis 2016, 21:52

moim zdaniem zdjęcie po lewej jest ładniejsze, po prawej jest zdecydowanie przesadzony kontrast.
Zapraszam do odwiedzania Mojego profilu :?

Groszka

Post autor: Groszka » 09 lis 2016, 21:58

Może i masz racje, że oryginalne zdjęcie jest ładniejsze, ale poprawione może bardziej oddaje rzeczywistość ;)

Awatar użytkownika
Bimbosz

Post autor: Bimbosz » 09 lis 2016, 22:47

mam z castora podobny obraz i wydaje mi się że bardziej realistyczne jest lewe zdjęcie.. ale jak kto woli, przekontrastować nigdy nie zaszkodzi ;)
Zapraszam do odwiedzania Mojego profilu :?

Awatar użytkownika
Cyber Killer
Kontakt:

Post autor: Cyber Killer » 10 lis 2016, 6:14

Mogę się zgodzić, że często przy takich auto poprawkach, subiektywna "ładność" zdjęcia traci. Mówię subiektywna, bo technicznie żadne informacje nie są usuwane z obrazu, więc realnie zdjęcie pozostaje takiej samej jakości jakiej było. Stąd dużo lepszy efekt będzie przy zdjęciach robionych aparatem foto niż komórką (lepszy obiektyw & mniejsza ilość szumów na obrazie).

Tak czy kwak trzeba sobie zadać pytanie jakie są oczekiwania - czy ma wyglądać ładnie, czy też ma oddawać bardziej realne kolory.

Zawsze też jest przycisk "przywróć" jeśli efekt się nie podoba :-). Komu za mocny kontrast przeszkadza, to polecam pokombinować z suwakiem poniżej wykresu w tym okienku poziomów koloru. Może się okazać że mniej idealne dopasowanie będzie podobać się bardziej.

Nie polecam też tego wszystkiego robić dla każdej 1 fotki, to zajęłoby za wiele czasu niepotrzebnie. Ale na prawdę jest pomocne kiedy wyraźnie zdjęcie nie wyszło.
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.

Awatar użytkownika
Marcin S. Puzzler
Administrator

Post autor: Marcin S. Puzzler » 22 lis 2016, 21:13

GIMP zainstalowany, pierwsze próby poczynione. Dawno miałem go ściągnąć - dzięki za motywację 8-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Uwagi dotyczące forum”