Gothik Golden 500 - Three German Emperors (metalizowane)

Awatar użytkownika
mariareis
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1584
Rejestracja: 12 października 2014, 08:00

Gothik Golden 500 - Three German Emperors (metalizowane)

Post autor: mariareis »

Taki mały amerykański staroć - chyba z 1971 r. Wyprodukowane zostały przez firmę pod nazwą Western Publishing Company. Przedstawiają podobno witraże z katedry w Bougres, niestety, nie zdołałam tego potwierdzić. Pooglądałam sobie przepiękne witraże z tej katedry, ale wszystkie przedstawiają sceny biblijne. Jeżeli ktoś coś wie lub znalazł jakieś zdjęcie, proszę o wiadomość. Intryguje mnie, których to cesarzy przedstawiają te witraże (trochę ich było ;)).
Same puzzle są bardzo fajne, świetnie dopasowane, łączeń prawie nie widać, nie ma opcji, by puzzel pasował w inne miejsce, do nadruku też nie można się przyczepić. Metalizowanie ma sens przy tym wzorze - próbuje naśladować efekt prześwietlonego słońcem szkła.

Tutaj wieczorem, przy świetle elektrycznym, gdy wszystkie kolory świecą się intensywnie:

Obrazek

Przy świetle dziennym:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mój ulubieniec :D. Prawda, że ma zachęcający wyraz twarzy? ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
kallarepka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3511
Rejestracja: 11 lutego 2014, 12:49

Re: Gothik Golden 500 - Three German Emperors (metalizowane)

Post autor: kallarepka »

Super! Baaardzo fajne. Rzeczywiście efekt światła słonecznego prześwietlającego witraż jest nieźle widoczny i robi wrażenie.
Sucha
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 84
Rejestracja: 17 stycznia 2018, 13:43
Lokalizacja: Katowice

Re: Gothik Golden 500 - Three German Emperors (metalizowane)

Post autor: Sucha »

Niespotykane! a przynajmniej ja nigdy wcześniej nic takiego nie widziałam. ;-)
Szkoda, że tylko 500. ;-)
Awatar użytkownika
aer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 416
Rejestracja: 17 lipca 2017, 02:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gothik Golden 500 - Three German Emperors (metalizowane)

Post autor: aer »

Puzzle są świetne, uwielbiam takie perełki. Poświęciłam na poszukiwanie jakieś 15 minut więc mogę sie mylić, ale witraże wg mnie pochodzą z katedry w Strasburgu:

Obrazek

Street view: https://www.google.pl/maps/@48.5817021, ... 2i38?dcr=0

Ten najbardziej po lewej (na puzzlach) to chyba Ludwik II Niemiecki. Reszta nie wiem, można to znaleźć (znajomość francuskiego pomoże w odcyfrowaniu materiałów o katedrze) albo rozczytać, bo wydaje mi się że są podpisani wokół głów :)
Awatar użytkownika
mariareis
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1584
Rejestracja: 12 października 2014, 08:00

Re: Gothik Golden 500 - Three German Emperors (metalizowane)

Post autor: mariareis »

aer pisze: 09 lutego 2018, 19:51 witraże wg mnie pochodzą z katedry w Strasburgu
To pewnie dlatego nie mogłam ich znaleźć. Na pudełku wyraźnie jest napisane Bougres :x , chyba sami nie wiedzą, co wydali. Spróbuję jeszcze raz pogrzebać, nie jestem w stanie odcyfrować napisów z aureoli (tak, wpadłam wcześniej na ten pomysł ;)).
A czemu myślisz, że to Ludwik II Niemiecki?
Awatar użytkownika
aer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 416
Rejestracja: 17 lipca 2017, 02:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gothik Golden 500 - Three German Emperors (metalizowane)

Post autor: aer »

Bo znalazłam dokładnie ten witraż jako ilustrację do niego na jakiejś liście cesarzy :D jest tam zbliżenie na którym da się rozczytać aureolę. Nie znam się tak dobrze na historii (no na pewno nie Cesarstwa Niemieckiego w każdym razie) ale szukanie nie idzie mi najgorzej ;p
http://www.holyromanempireassociation.c ... erors.html
Awatar użytkownika
mariareis
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1584
Rejestracja: 12 października 2014, 08:00

Re: Gothik Golden 500 - Three German Emperors (metalizowane)

Post autor: mariareis »

Doczytałam się, że witraż przedstawia Lothara I (syna Karola Wielkiego) i jego trzech synów - Ludwika II, Lothara II i Karola z Prowansji. Rozumiem, że cesarzem ojcem jest pierwszy z mężczyzn przedstawionych na witrażach (nie ma go na puzzlach), a synowie to trzej następni. W zasadzie tytuł cesarski miał tylko Ludwik II.
https://pl.dreamstime.com/zdj%C4%99cie- ... ge57382641

Dodam tylko - ach, ci Amerykanie, prawie jak radio Erewań - witraże z katedry, ale nie w Bougres, tylko w Srasburgu, a cesarze nie trzej, tylko jeden ;).
Dzięki wielkie za pomoc :D.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mariareis”