... to też układanie

czyli Wasze hobby, pasje, przepisy na dobrze spędzony czas...
Awatar użytkownika
mpiat1
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 299
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 22:42
Lokalizacja: Chodzież, wielkopolskie

Re: ... to też układanie

Post autor: mpiat1 »

Awatar użytkownika
klipol
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 388
Rejestracja: 02 stycznia 2016, 16:26
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: ... to też układanie

Post autor: klipol »

Niezłe ;)
....
Tymczasowy
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1228
Rejestracja: 23 listopada 2015, 16:39

Re: ... to też układanie

Post autor: Tymczasowy »

mpiat1 pisze:no to moje pasje 2 w 1 :)
https://www.youtube.com/watch?v=td7GlWYBqwQ
Miałeś okazję przetestować?
Awatar użytkownika
mpiat1
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 299
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 22:42
Lokalizacja: Chodzież, wielkopolskie

Re: ... to też układanie

Post autor: mpiat1 »

niestety nie, a gość na filmiku i tak to źle poskładał
Tymczasowy
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1228
Rejestracja: 23 listopada 2015, 16:39

Re: ... to też układanie

Post autor: Tymczasowy »

Tak, zauważyłem, ale to też pokazuje, że skoro na potrzeby filmiku poskładał jakkolwiek, a nie poprawnie, to ułożenie puzzli rubika musi być dosyć czasochłonne i frustrujące.
Produkt Jumbo, pewnie fajnej jakości.
Awatar użytkownika
mpiat1
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 299
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 22:42
Lokalizacja: Chodzież, wielkopolskie

Re: ... to też układanie

Post autor: mpiat1 »

Obrazek


zakup PETAMINXa stał się faktem.
12 ścian
101 elementów na ścianie
1212 elementów łącznie
liczba możliwych kombinacji 3.16*10^996 (tak, 996 zer po przecinku!!!)
na ułożenie schodzi około 5-6 godzin :geek:
cena - nie pytajcie...
Awatar użytkownika
michael_s
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2903
Rejestracja: 09 maja 2014, 15:38
Lokalizacja: Szczecin i okolice

Re: ... to też układanie

Post autor: michael_s »

mpiat1 pisze:cena - nie pytajcie...
Sprawdziłem sobie. Tyle co 32k Ravena... :)

Dobrej zabawy!
Posiadam: 73 pudełka, 588700 elementów
Dotychczas ułożone: 36 obrazków, 214700 elementów
Aktualnie układam: Ravensburger 18000 Skylines of the World http://puzzleforum.pl/viewtopic.php?f=124&t=5953
Awatar użytkownika
mpiat1
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 299
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 22:42
Lokalizacja: Chodzież, wielkopolskie

Re: ... to też układanie

Post autor: mpiat1 »

michael_s pisze:
mpiat1 pisze:cena - nie pytajcie...
Sprawdziłem sobie. Tyle co 32k Ravena... :)

Dobrej zabawy!
Dylemat by wielki - kość czy wildlife ...
Awatar użytkownika
Czak Noris
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1474
Rejestracja: 28 stycznia 2016, 11:45

Re: ... to też układanie

Post autor: Czak Noris »

Jak układasz takie kolosy?
Korzystasz z jakiegoś znanego algorytmu, czy idziesz na żywca i próbujesz sam znaleźć sposób ułożenia?
Umiem ułożyć Rubika 3x3 (wg algorytmu), sam nie dałbym rady. Ułożenie tak dużej kostki wydaje mi się kompletnie poza zasięgiem przeciętnego człowieka, ale może są jakieś standardowe zasady obowiązujące bez względu na rozmiar?
Puzzle to nie martini. Najlepiej je dobrze wymieszać ;)
Awatar użytkownika
mpiat1
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 299
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 22:42
Lokalizacja: Chodzież, wielkopolskie

Re: ... to też układanie

Post autor: mpiat1 »

Czak Noris pisze:Jak układasz takie kolosy?
Korzystasz z jakiegoś znanego algorytmu, czy idziesz na żywca i próbujesz sam znaleźć sposób ułożenia?
Umiem ułożyć Rubika 3x3 (wg algorytmu), sam nie dałbym rady. Ułożenie tak dużej kostki wydaje mi się kompletnie poza zasięgiem przeciętnego człowieka, ale może są jakieś standardowe zasady obowiązujące bez względu na rozmiar?
pokażę to na przykładzie 5X5X5
Obrazek
układanie większych polega na tym żeby sprowadzić je do stanu zwykłej kostki 3X3X3, czyli tak jak widać na zdjęciu. W przypadku 5X5X5 centrem jest kwadrat 3X3, również krawędź tworzą 3 klocki. Ułożenie tego nie jest trudne, warto samemu się pogłowić zanim zacznie się szukać ściąg, a dalej to układasz jak zwykłą 3X3X3 tylko kręcisz odpowiednią ilością ścian. Trochę więcej roboty jest z parzystymi (4X4X4, 6X6X6).
Kostki niesześcinne to już trochę inna historia aczkolwiek sama zasada jest taka sama. Jeśli potrafisz skręcić zwykłą "3" to śmiało bierz na warsztat "4" czy "5"

A tu na okoliczność sobotniego finału ChampionsLeague wyszła piłka ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
jagabaga
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 5108
Rejestracja: 16 grudnia 2015, 12:31
Lokalizacja: Miasto Kiepury i... Gierka;-)

Re: ... to też układanie

Post autor: jagabaga »

Jestem pełna podziwu, tym bardziej że sama nie ogarniam Rubika. Ale to nie znaczy, że nigdy nie pochwaliłam się samodzielnie ułożoną kostką ;) Mogłam to uczynić, bo miałam "Magiczną Kostkę Rubika" ;) . Jej magia polegała na... rozbieralności: wyjmowałam boczne sześciany, zostawał "krzyżak" z sześcioma kolorami, który należało obudować kostkami ze stosiku. No więc obudowywałam... No co??? :oops: :lol:
Awatar użytkownika
Puzzabell
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1552
Rejestracja: 06 września 2016, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ... to też układanie

Post autor: Puzzabell »

jagabaga pisze:Jestem pełna podziwu, tym bardziej że sama nie ogarniam Rubika. Ale to nie znaczy, że nigdy nie pochwaliłam się samodzielnie ułożoną kostką ;) Mogłam to uczynić, bo miałam "Magiczną Kostkę Rubika" ;) . Jej magia polegała na... rozbieralności: wyjmowałam boczne sześciany, zostawał "krzyżak" z sześcioma kolorami, który należało obudować kostkami ze stosiku. No więc obudowywałam... No co??? :oops: :lol:
Też tak układałam, oczywiście w tajemnicy, i bardzo byłam dumna, że jestem taka sprytna. A jacy byli dumni moi rodzice! :D (miałam jakieś 7-8 lat)
Żeby się dobrze składało i rozkładało, smarowałam wnętrze kremem Nivea, uniwersalnym i dobrym na wszystko ;)
Moja koleżanka podchodziła do tematu hardkorowo, jak gdzieś na amen utknęła, to po prostu przeklejała naklejki :D

Mój syn miał fazę na Rubika w gimnazjum kilka lat temu - cała klasa układała, prześcigali się w pomysłach i rekordach, nawet wychowawczyni narzekała na nich, że nie może prowadzić lekcji. Inne klasy grały pod ławkami na komórkach, a oni układali kostki ;)

Największą jaką ma to chyba 9x9 albo 11x11, muszę odszukać. Sprowadziliśmy mu ją aż z Chin - i dla połowy klasy też :D
I love the smell of fresh puzzle in the morning.

Spis ułożonych puzzli *** Album Flickr *** Projekt "Big & Small" *** Lekcja Anatomii *** Tryptyki
Awatar użytkownika
Czak Noris
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1474
Rejestracja: 28 stycznia 2016, 11:45

Re: ... to też układanie

Post autor: Czak Noris »

Nie do końca jestem w stanie sobie ogarnąć jak takie 5x5 ułożyć systemem 3x3. Środek ok, to rzeczywiście wygląda jak zwykłe 3x3. Ale zostają jeszcze brzegowe ścianki 5x1. Nawet jeśli przyjmiemy, że składają się one z 3x1, które, jak piszesz, też można jakoś (ale jak, by po drodze nie zepsuć środka 3x3?) wmontować znanym systemem, zostają jeszcze narożniki. No ale skoro mówisz, że da radę, to wierzę, może kiedyś spróbuję i mając taką kostkę w ręku wszystko się wyjaśni.
Puzzle to nie martini. Najlepiej je dobrze wymieszać ;)
Awatar użytkownika
mpiat1
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 299
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 22:42
Lokalizacja: Chodzież, wielkopolskie

Re: ... to też układanie

Post autor: mpiat1 »

Czak Noris pisze:Nie do końca jestem w stanie sobie ogarnąć jak takie 5x5 ułożyć systemem 3x3. Środek ok, to rzeczywiście wygląda jak zwykłe 3x3. Ale zostają jeszcze brzegowe ścianki 5x1. Nawet jeśli przyjmiemy, że składają się one z 3x1, które, jak piszesz, też można jakoś (ale jak, by po drodze nie zepsuć środka 3x3?) wmontować znanym systemem, zostają jeszcze narożniki. No ale skoro mówisz, że da radę, to wierzę, może kiedyś spróbuję i mając taką kostkę w ręku wszystko się wyjaśni.

Czaku, spójrz na zdjęcie jeszcze raz, czym te kostki się różnią ? niczym, obydwie są pomieszane tylko że piątka ma centry i krawędzie z trzech elementów. No co tu chcesz popsuć jak od tego etapu w piętce kręcisz tylko zewnętrznymi ścianami?
Awatar użytkownika
Czak Noris
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1474
Rejestracja: 28 stycznia 2016, 11:45

Re: ... to też układanie

Post autor: Czak Noris »

Popatrzyłem i chyba czaję. Poszukam po zabawkowych sklepach 5x5 i zweryfikuję swoją inteligencję empirycznie :lol:
Puzzle to nie martini. Najlepiej je dobrze wymieszać ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jeżeli nie puzzle to....”