Akwarystyka

czyli Wasze hobby, pasje, przepisy na dobrze spędzony czas...
daro
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1057
Rejestracja: 18 grudnia 2015, 20:32

Akwarystyka

Post autor: daro »

Akwarystyka... Mmmm, od dziecka się w to bawiłem. Teraz mam kilkuletnią przerwę ale myślę niedlugo wrócić :)
Awatar użytkownika
Hojny7
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 401
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 17:42
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Akwarystyka

Post autor: Hojny7 »

daro pisze:Akwarystyka... Mmmm, od dziecka się w to bawiłem. Teraz mam kilkuletnią przerwę ale myślę niedlugo wrócić :)
Ja kiedyś miałem holenderskie ale drogie w utrzymaniu i czasochłonne. Dlatego chciał bym coś mniej wymagającego co by do puzzli pasowało [emoji2]
daro
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1057
Rejestracja: 18 grudnia 2015, 20:32

Re: Ile macie puzzli w swojej kolekcji?

Post autor: daro »

Polecam Tanganikę i Malawi. Zero roślin, same skałki, ryby bardzo ładne. Właśnie ostatnio jak miałem akwarium była to Tanganika
Awatar użytkownika
Hojny7
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 401
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 17:42
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: RE: Re: Ile macie puzzli w swojej kolekcji?

Post autor: Hojny7 »

daro pisze:Polecam Tanganikę i Malawi. Zero roślin, same skałki, ryby bardzo ładne. Właśnie ostatnio jak miałem akwarium była to Tanganika
Oba biototypy są podobne. Nie wiem jak tanganika ale w malawi pyszczaki to minimum 250L. Myślałem też pod paletki coś. Ale ryby drogie wymagające i ciężkie w hodowli.
daro
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1057
Rejestracja: 18 grudnia 2015, 20:32

Re: Ile macie puzzli w swojej kolekcji?

Post autor: daro »

Dokladnie..
Awatar użytkownika
pine
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 288
Rejestracja: 23 października 2016, 13:39

Re: Ile macie puzzli w swojej kolekcji?

Post autor: pine »

Powodzenia, ja właśnie na raty restartuje swoje 240l i wciąż ten dylemat, nowa roślina czy odłożyć na kolejne puzzle? :lol:
Tomasz.B
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 799
Rejestracja: 03 grudnia 2015, 11:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: Akwarystyka

Post autor: Tomasz.B »

Oj zatęskniłem do akwarium.. Wprawdzie w piwnicy stoi zlikwidowane jakiś czas temu 430l opti white, ale aktualne braki powierzchniowe w mieszkaniu nie pozwalają na restart. Jak widać wiele hobby jest mocno pokrewnych i powiązanych, bo i ja od małego wychowywałem się wśród sporej ilości zbiorników i przerobiłem już chyba wszystkie trendy (no może z wyjątkiem Tropheusów). Ogólnie pyszczaki to bardzo wdzięczne ryby, chociaż bardzo terytorialne i czasem sprawiające przez to sporo problemów. Jeżeli ktoś nie może pozwolić sobie na duże akwarium, to polecam muszlowce - świetne małe rybki o ciekawych zwyczajach. Co do paletek... obecnie nie są już tak wymagające, zwłaszcza te hodowane w rodzimych warunkach i przyzwyczajone do naszej kranówy. Wspomnieliście też o "holenderskich". Piękna sprawa, ale można zapomnieć o innych zajęciach, bo kiedy już się wszystko ładnie zacznie kręcić, kiedy dopracujemy dawkowanie nawozów, zero glona i woda kryształ, to wtedy nie nadąża się z wycinaniem tego zielska, przynajmniej mi to zajmowało całą niedzielę (chociaż efekt był świetny).
Awatar użytkownika
Dawid
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1303
Rejestracja: 19 sierpnia 2015, 02:57
Lokalizacja: WAW/WRO

Re: Akwarystyka

Post autor: Dawid »

Tomasz.B pisze:Wprawdzie w piwnicy stoi zlikwidowane jakiś czas temu 430l
Tak z ciekawości: co się robi z rybami ze zlikwidowanego akwarium? Bo mam makabryczne skojarzenia ;)
2015: 4 pudełka / 7500 el.
2016: 31 pudełek / 39528 el.
2017: 25 pudełek / 28670 el.
2018: 9 pudełek / 7000 el.
2019: 22 pudełek / 22315 el.
2020: 19 pudełek / 19700 el.
2023: 15 pudełek / 14328 el.
2024: 9 pudełek / 5259 el.
daro
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1057
Rejestracja: 18 grudnia 2015, 20:32

Re: Akwarystyka

Post autor: daro »

Jak to co? Na patelnię ;)
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2277
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Akwarystyka

Post autor: Cyber Killer »

Ja bym raczej sprzedał, słyszałem że niektóre potrafią być kosztowne, rzędu 100$ za sztukę czy więcej.
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
Tomasz.B
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 799
Rejestracja: 03 grudnia 2015, 11:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: Akwarystyka

Post autor: Tomasz.B »

Dawid pisze:
Tomasz.B pisze:Wprawdzie w piwnicy stoi zlikwidowane jakiś czas temu 430l
Tak z ciekawości: co się robi z rybami ze zlikwidowanego akwarium? Bo mam makabryczne skojarzenia ;)
Akurat w tym nie było ryb ;)
Awatar użytkownika
Hojny7
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 401
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 17:42
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: RE: Re: Akwarystyka

Post autor: Hojny7 »

Tomasz.B pisze:
Dawid pisze:
Tomasz.B pisze:Wprawdzie w piwnicy stoi zlikwidowane jakiś czas temu 430l
Tak z ciekawości: co się robi z rybami ze zlikwidowanego akwarium? Bo mam makabryczne skojarzenia ;)
Akurat w tym nie było ryb ;)
Świeciles ledami? I miałeś jakiegoś eheima czy 2 mniejsze kubelki. Nie wiem jak teraz ale ja za swoich czasów budowalem wszystko na produktach JBL
Tomasz.B
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 799
Rejestracja: 03 grudnia 2015, 11:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: RE: Re: Akwarystyka

Post autor: Tomasz.B »

Hojny7 pisze:Świeciles ledami? I miałeś jakiegoś eheima czy 2 mniejsze kubelki. Nie wiem jak teraz ale ja za swoich czasów budowalem wszystko na produktach JBL
Nie, nad akwarium wisiało 500W HQI, co przy okazji załatwiało sprawę ogrzewania mieszkania ;) (gorzej było w lecie). Teraz pewnie zastanowiłbym się nad diodami, chociaż musiałbym się zdoktoryzować jak sprawa wygląda przy typowo roślinnych. Filtrację główną ciągnął Eheim 2228, a dodatkowo mniejsza Tetra (+ grzałka przepływowa), co wbrew pozorom wcale nie zapewniało nadmiaru przepływu. Z JBL'a to miałem jedynie testy ;)
Awatar użytkownika
Hojny7
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 401
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 17:42
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Akwarystyka

Post autor: Hojny7 »

To nieźle, ile cie kosztowało wszystko? Ja miałem tylko skromne 200l z pokrywa robiona na zamówienie ( żeby mi 4 jarzeniowki mogły wejsc) a w bloku jak bloku miejsca wiecznie brak.
Tomasz.B
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 799
Rejestracja: 03 grudnia 2015, 11:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: Akwarystyka

Post autor: Tomasz.B »

Dokładnie już teraz nie pamiętam ile w całości, ale sam baniak kosztował około 3 tysięcy (sprawdziłem teraz na stronie sklepu i ceny są właściwie identyczne). Plus był taki, że wszystko kupiłem w jednym miejscu to i spory upust dostałem w związku z tym (szafka, oświetlenie, filtr, grzałki, podłoże itp itd). Z miejscem na duże akwarium to jest zawsze problem. W poprzednim mieszkaniu miałem pokój o powierzchni 35 m2 i akwarium stanowiło jego główny punkt. Obecnie miałbym nawet problem, żeby się po schodach z nim zmieścić, bo jest cholernie ciężkie i nieporęczne (120x60x60, szyba 12mm), dlatego czeka spokojnie na lepsze czasy ;)
Awatar użytkownika
Hojny7
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 401
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 17:42
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Akwarystyka

Post autor: Hojny7 »

Podziel się sklepem i zapodaj linka [emoji4]
Tomasz.B
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 799
Rejestracja: 03 grudnia 2015, 11:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: Akwarystyka

Post autor: Tomasz.B »

Jeden z bardziej znanych (i miałem blisko) - roslinyakwariowe.pl
Awatar użytkownika
Hojny7
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 401
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 17:42
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: RE: Re: Akwarystyka

Post autor: Hojny7 »

Tomasz.B pisze:Jeden z bardziej znanych (i miałem blisko) - roslinyakwariowe.pl
A to znam. Zastanawiam się nad takim "niedzielnym" zestawem Aqaela 30L kosteczka. Chyba 300zl w tym szkło filtr i led. W sam raz żeby czasem podlubac sobie w wodzie [emoji2][emoji2][emoji2]
Tomasz.B
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 799
Rejestracja: 03 grudnia 2015, 11:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: RE: Re: Akwarystyka

Post autor: Tomasz.B »

Hojny7 pisze:Zastanawiam się nad takim "niedzielnym" zestawem Aqaela 30L kosteczka. Chyba 300zl w tym szkło filtr i led. W sam raz żeby czasem podlubac sobie w wodzie [emoji2][emoji2][emoji2]
To jest dobra koncepcja na małe krewetkarium. Też o tym myślałem, ale wiem, że po tygodniu miałbym ogromny niedosyt i kombinowałbym jak tu wtargać jednak to duże do domu.. i by się zaczęło ;)
daro
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1057
Rejestracja: 18 grudnia 2015, 20:32

Re: Akwarystyka

Post autor: daro »

Teraz oświetlenie to przede wszystkim ledy. Na YT jest masa filmów o wpływie na rośliny, budowie itd. Ostatnio czytałem o bardzo dobrych, cichutkich filtrach Ikola.
Awatar użytkownika
Hojny7
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 401
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 17:42
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: RE: Re: Akwarystyka

Post autor: Hojny7 »

daro pisze:Ostatnio czytałem o bardzo dobrych, cichutkich filtrach Ikola.
Osobiście bal bym się do 300+ dać coś innego niż eheima. Ale wiadomo rynek idzie do przodu to i producenci nowi [emoji4]
daro
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1057
Rejestracja: 18 grudnia 2015, 20:32

Re: Akwarystyka

Post autor: daro »

Też kiedyś myślałem, że eheim to taki akwarystyczny Mercedes, ale świat idzie naprzód itak jak Mercedes nie jest już taki jak kiedyś, tak eheim ma już konkurencję. Być może lepszą, a na pewno tańszą
Awatar użytkownika
Hojny7
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 401
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 17:42
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Akwarystyka

Post autor: Hojny7 »

Jakość się zmienia cena zostaje. Przykre ale prawdziwe
Tomasz.B
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 799
Rejestracja: 03 grudnia 2015, 11:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: Akwarystyka

Post autor: Tomasz.B »

daro pisze:Teraz oświetlenie to przede wszystkim ledy. Na YT jest masa filmów o wpływie na rośliny, budowie itd. Ostatnio czytałem o bardzo dobrych, cichutkich filtrach Ikola.
Miałem sporą przerwę w temacie, ale patrząc na to ile światła daje moja chińska czołówka niewiele większa od akumulatora zasilającego ją, to oświetlenie akwarystyczne w oparciu o diody musiało się bardzo rozwinąć. Do tego licznik się tak szybko nie kręci... Filtry to osobny temat rzeka ;) Osobiście nie przeszkadzało mi chlupanie, a samego filtra nie słyszałem, ponieważ siedział w wygłuszonej szafce, za to po zlikwidowaniu przez długi czas łapałem się na tym, że wstając rano i nie słysząc odgłosów myślałem panicznie, że coś jest nie tak.
Awatar użytkownika
KonradPuzzle
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Posty: 100
Rejestracja: 28 listopada 2016, 07:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwarystyka

Post autor: KonradPuzzle »

Ja zanim zainteresowałem się puzzlami miałem w domu 3 akwaria. Dwa słodkowodne, jedno 300L i male sześciokątne aquaela 20L. Do tego jedno mało słonowodne. W małym miałem spore stado neona inessa i dużą ilość krewetek, a w tym większym trzymałem swoją arowane srebrną, która jak podrosła (miała około 50 cm), zaczęła ganiać wszystko inne co było w akwarium, przez co byłem zmuszony zostawić z nią jedynie mureny. Najwięcej frajdy miałem jednak przy karmieniu arowany, bo ta ryba zżera dosłownie wszystko, świerszcze, karaluchy, krewetki, ryby, a bywało i tak, że oseska szczura czy żywą mysz zjadła (mam węża, więc takiego pokarmu u mnie nie brakowało). Niestety na chwile obecną nie mam już nawet tego 20L zbiornika :(. Ktoś tu pytał się o filtr kubełkowy, ja od siebie polecam Eheima, droższy sprzęt, ale z najwyższej półki, nie to co aquaele itp.
Awatar użytkownika
Hojny7
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 401
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 17:42
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: RE: Re: Akwarystyka

Post autor: Hojny7 »

KonradPuzzle pisze:Ktoś tu pytał się o filtr kubełkowy, ja od siebie polecam Eheima, droższy sprzęt, ale z najwyższej półki, nie to co aquaele itp.
Tylko że eheim swoje 'walory" pokazuje dopiero przy 300l+ bo do kosteczki lub małego akwarium można kupić coś tańszego. Ja tam z JBL byłem zadowolony. Miałem go 5 lat. Po 3 wirnik był do wymiany (było go słychać w nocy)
Awatar użytkownika
KonradPuzzle
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Posty: 100
Rejestracja: 28 listopada 2016, 07:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: RE: Re: Akwarystyka

Post autor: KonradPuzzle »

Hojny7 pisze: Tylko że eheim swoje 'walory" pokazuje dopiero przy 300l+ bo do kosteczki lub małego akwarium można kupić coś tańszego.
Oj nie zgodzę się niestety :). Do małego akwarium nie było lepszego filtra wewnętrznego niż eheim z serii aquaball (nie wiem jak jest obecnie). Nie handluje niczym tej firmy (bo wygląda to jak reklama), po prostu w życiu przerobiłem tyle filtrów wewnętrznych i zewnętrznych i eheim zawsze był tym najlepszym. Po za tym dla mnie dobry filtr to najważniejsza rzecz w akwarium.
Awatar użytkownika
Hojny7
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 401
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 17:42
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Akwarystyka

Post autor: Hojny7 »

Nie cierpię wewnętrznych poniżej 100 tylko kaskada. A wyżej to już kabelek. A JBL to było moje max finansowe za tamtych czasów
Awatar użytkownika
KonradPuzzle
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Posty: 100
Rejestracja: 28 listopada 2016, 07:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwarystyka

Post autor: KonradPuzzle »

Hojny7 pisze:A JBL to było moje max finansowe za tamtych czasów
Mnie też nie było stać wtedy na Eheima. Sęk w tym, że brat pracował w hurtowni akwarystycznej i załatwił mi szkło, szafkę, pokrywę na zamówienie itp. po bardzo niskich cenach, dzięki czemu stać mnie było na zakup dość drogiego filtra.

Zapomniałem dodać, że miałem też w między czasie jeszcze jedno akwarium z aksolotlem (albino). Bardzo ładne i ciekawe zwierzę, niestety lubiące niską temperaturę wody, więc w te letnie upalne dni, bywało naprawdę tragicznie.
Awatar użytkownika
Hojny7
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 401
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 17:42
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Akwarystyka

Post autor: Hojny7 »

A co sądzisz o unimaxie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jeżeli nie puzzle to....”