Lotnictwo

Alcatraz
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 14
Rejestracja: 27 lipca 2015, 22:45

Lotnictwo

Post autor: Alcatraz »

Witam wszystkich!

To mój pierwszy wpis na forum (poza powitaniem). Zawsze lubiłem układać puzzle, ale dopiero od niedawna tworzę konkretną kolekcję. Skupia się ona na tematach lotniczych i ma to związek z innym moim hobby, czyli modelarstwem :)

Będę na bieżąco zamieszczał zdjęcia moich lotniczych puzzli. Trochę ich jest, a jeszcze więcej czeka na „upolowanie”, bo jak się okazało temat lotniczy dość często staje się tematem układanek. Sam byłem tym (mile) zaskoczony.

Zaczynam od puzzli, które wiszą oprawione w mojej pracowni modelarskiej.

Fokker Dr.I (Trefl / 1000 elementów)

Obrazek

To dość ciekawe puzzle, a to dlatego, że ułożyłem je w wieku 10 lat, czyli już prawie 20 lat temu :) Zajęło mi to oczywiście kilka dni! Tak się ułożyło, że moją pierwszą układanką był temat lotniczy, a dziś jest to główny wątek mojej kolekcji. Niniejsze puzzle zaczarowało mnie pięknym obrazem czerwonego Fokkera Dr.I w starciu z Sopwith Camelem.


Dwupłatowiec i dwie pilotki (producent nieznany / 1000 elementów)

Obrazek

Niestety nie pamiętam kto wyprodukował to puzzle. Może ktoś z Was będzie wiedział? Samolot też sprawia mi pewien kłopot. Pierwsza myśl kierowała skojarzenia na Curtiss Jenny, ale to na pewno nie ten typ. W końcu go rozszyfruję :)


Halifaxy i Horsy (operacja Market-Garden) (producent nieznany / 1000 elementów)

Obrazek

Jedno z moich ulubionych puzzli. Niestety znowu nie pamiętam producenta :/ Teraz zapisuję już wszystkie dane o nowych puzzlach, ale kiedyś tego nie robiłem, a pudełek niestety, z braku miejsca, nie składuję, jeśli puzzle wisi na ścianie.
Potężne gwiazdowe silniki Bristol Hercules na pierwszym planie robią świetne wrażenie. „Zdjęcie” silników wykonano z „okienka” umieszczonego w kadłubie z prawej strony kabiny pilota. Resztę obrazu wypełniają dalsze Halifaxy i szybowce desantowe Horsa. Operacja Market-Garden była największą operacją powietrzno-desantową w historii II wś.

North American B-25 Mitchell (Trefl / 1000 elementów)

Obrazek

Bardzo dynamiczna scena, na której widzimy bombowiec B-25 Mitchell ze słynnego 499 Dywizjonu walczącego na Pacyfiku. Każdy samolot dywizjonu był opatrzony wizerunkiem nietoperza w części nosowej. Dywizjon był zaangażowany między innymi w ataki na japońską flotę, co J. Wróbel uwiecznił na swoim obrazie. Bohaterem obrazu jest również pilot jednej z maszyn – Robert Williams.

Curtiss Jenny „The Barnstormer” (producent nieznany / 1000 elementów)

Obrazek

Na obrazku widzimy pokaz lotniczych akrobatów na samolocie Curtiss JN-4 Jenny. W latach 20. XX wieku w Stanach Zjednoczonych pokazy lotnicze „podniebnych wariatów” były bardzo popularne, a lotnicy zyskiwali ogromną sławę. Nazwa pochodzi od jednego z niebezpiecznych trików, jakiego podejmowali się lotnicy. Chodziło mianowicie o przelot przez środek otwartej na oścież dużej stodoły. Chodziło także o niski pułap wykonywanych ewolucji (na poziomie dachów zabudowań gospodarczych).

Avro Lancaster nad Londynem (King Classic Collection / 1000 elementów)

Obrazek

Puzzle z serii „Na pamiątkę” (In remembrance). Na obrazku widzimy bombowiec Avro Lancaster w przelocie nad katedrą św. Pawła w Londynie. Obecnie na świecie lata tylko jeden Lancaster.

Spitfire'y z Dywizjonu 303 (Trefl / 1000 elementów)

Obrazek

O legendarnym dywizjonie 303 słyszał chyba każdy :) Na pierwszym planie maszyna Jana Zumbacha z jego charakterystycznym godłem osobistym – Kaczorem Donaldem. To chyba jedyne puzzle lotnicze z polskim akcentem. I to jakim!

Kolejne zdjęcia zamieszczę w późniejszym terminie, ale jeszcze sporo mam do pokazania. Mam nadzieję, że moja kolekcja w jakiś sposób Was zainteresuje :)

Pozdrawiam serdecznie
Alcatraz
crissy
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 481
Rejestracja: 19 września 2014, 11:15
Lokalizacja: Kraków

Re: Lotnictwo

Post autor: crissy »

Świetna kolekcja! I niezwykła konsekwencja w jej kompletowaniu :) Chociaż nie jestem miłośniczką lotnictwa, ani nie przepadam za układaniem żadnego rodzaju maszyn, to te obrazki oglądałam z przyjemnością. Czekam na kolejne Twoje dzieła :)
Alcatraz
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 14
Rejestracja: 27 lipca 2015, 22:45

Re: Lotnictwo

Post autor: Alcatraz »

Dziękuję crissy :)

Chętnie układam też inne tematy (zazwyczaj coś dla żony), ale samoloty bardzo lubię – w każdej możliwej formie :)

A tymczasem kolejne trzy obrazki czekające na swoją porę, by trafić na ścianę:

Spitfire z bitwy o Anglię (producent nieznany / 500 elementów)

Obrazek

Puzzle to kupiłem na brytyjskim ebayu za dosłownie jednego funta, znacznie droższa była przesyłka :) Temat z obrazka dość na czasie, bo w tym roku przypada 75. rocznica bitwy o Anglię, a Supermarine Spitfire Mk I był jedną z ikon podniebnych starć z 1940 roku.

Legendy USAAF P-51D Mustang. Pilot Henry Patrick (Trefl / 1000 elementów)

Obrazek

Drugie puzzle stworzone z obrazu J. Wróbla. Tym razem w roli głównej legendarny myśliwiec II wojny światowej – P-51D Mustang. Przez wielu ekspertów samolot ten został okrzyknięty najlepszym myśliwcem 2 wś. W tle widzimy odrzutowego Me-262 Schwalbe. Spośród samolotów o napędzie tłokowym, właściwie tylko Mustang mógł osiągać prędkość pozwalającą na pojedynek ze swym odrzutowym oponentem.

Luftkampf – Dogfight – Combat aerien (Piatnik / 1000 elementów)
Obrazek

Obrazek

Ponownie jedno z moich ulubionych puzzli. Na obrazku widzimy 41 różnych samolotów biorących udział w walkach podczas I wojny światowej. Niezwykle barwne malowania niektórych maszyn dziś zapewne dziwią, bo kamuflaż wciąż odgrywa istotną rolę we współczesnym lotnictwie wojskowym. Jednak podczas Wielkiej Wojny nie było to niczym nadzwyczajnym. Puzzle układało się niemalże „jednym tchem”. Dla modelarza była to prawdziwa uczta :)

Pozdrawiam serdecznie

Alcatraz
Awatar użytkownika
kallarepka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3508
Rejestracja: 11 lutego 2014, 12:49

Re: Lotnictwo

Post autor: kallarepka »

Fantastyczna kolekcja! Gdybym jej nie zobaczyła, nigdy bym nie pomyślała, że tyle jest puzzli z motywem lotniczym. Teraz za to zaczęłam mimowolnie zwracać na nie uwagę i jest ich mnóstwo, jak na dość skromny wybór na allegro np:
http://allegro.pl/4609-14-kg-games-400- ... 56512.html
http://allegro.pl/4528-1-falcon-puzzle- ... 68000.html
http://allegro.pl/puzzle-1000el-remembr ... 93932.html
http://allegro.pl/4527-3-airfix-puzzle- ... 67471.html

Przy okazji zauważyłam, że równie popularne są pociągi. ;)
Alcatraz
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 14
Rejestracja: 27 lipca 2015, 22:45

Re: Lotnictwo

Post autor: Alcatraz »

Kallarepka, pięknie dziękuję za linki! Jedną licytację już wygrałem i chyba wygram drugą :D To ostatnie (Airfix) mam już ułożone. Niebawem wrzucę zdjęcia pozostałej części kolekcji, żeby był komplet.

Ja też byłem początkowo zaskoczony ilością i różnorodnością lotniczych puzzli. Na zagranicznych portalach aukcyjnych jest tego mnóstwo, także śmiało można powiedzieć, że to, co już mam to dopiero skromny początek.

Pociągi też czasem mnie kuszą, ale nie tak bardzo jak okręty i żaglowce. Zresztą właśnie zaczynam swój pierwszy morski temat :)

Pozdrowienia

Alcatraz
Awatar użytkownika
Merlin
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 632
Rejestracja: 25 marca 2015, 15:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Lotnictwo

Post autor: Merlin »

Świetna kolekcja, cudne puzzle (mnie sie najbardziej podoba silnik z okienka, samolot nad Anglia i kolekcja od piatnika)bardzo ciekawe opisy każdego z obrazków, ze dzieki Tobie mozna sie czegos dodatkowego dowiedzieć i przyznam sie ze ściągnę pomysl i kupie swojemu facetowi puzzle w samolot,byc moze mu sie spodoba,bo jest zapaleńcem skladania modeli;D lubi tez f1 to jak dostal puzzle w bolid,to sie cieszył;p przypuszczam ze i tym razem z samolotem by tak bylo;D
Wiec naprawde i gratuluje świetnej kolekcji i przepraszam,ale ściągnę pomysl kupna takich puzzli;p
Arczi
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 94
Rejestracja: 18 maja 2015, 20:50

Re: Lotnictwo

Post autor: Arczi »

Mi także podobają się opisy, tym bardziej, że w latach szkolnych interesowałem się historią a tutaj mogę się dowiedzieć czegoś dodatkowego :)
W życiu nie powiedziałbym, że jest tyle puzzli z motywem lotniczym, a tu proszę jaka różnorodność :D
Alcatraz
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 14
Rejestracja: 27 lipca 2015, 22:45

Re: Lotnictwo

Post autor: Alcatraz »

Merlin ależ proszę bardzo :) Cieszę się, że moja kolekcja zainspirowała także inne osoby do zainteresowania się tym puzzlowym tematem.

Arczi fajnie, że opisy Wam się podobają. Postaram się zatem pisać nieco więcej ciekawostek na temat maszyn i scen z obrazków.

Pozdrowienia

Alcatraz
Alcatraz
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 14
Rejestracja: 27 lipca 2015, 22:45

Re: Lotnictwo

Post autor: Alcatraz »

To już ostatnie 3 układanki z mojej lotniczej kolekcji. Łącznie daje to 13 gotowych obrazków. Kolejne są w drodze :)

Their Finest Hour (Gibsons / 1000 elementów)

Obrazek

Na obrazku widać kilka różnych typów maszyn, a wątkiem przewodnim sceny są sukcesy pilotów RAF-u na przestrzeni całej II wojny światowej.

Każdy z bohaterów obrazka wygrywa swój pojedynek z niemieckim przeciwnikiem:

– Zestrzelony Dornier Do-17 po przymusowym lądowaniu na polu gdzieś w Anglii. Za nim widzimy pogromcę, czyli Spitfire'a Mk I. Bitwa o Anglię 1940 roku.
Obrazek

– Spitfire Mk I wygrywa pojedynek z niemieckim Messerschmittem Bf 109E. Kolejne starcie myśliwców podczas bitwy o Anglię (1940).
Obrazek

– Tutaj już znacznie późniejszy okres. Na pierwszym planie widzimy Focke Wulfa Fw-190 D, a tuż za nim nowoczesnego Spitfire'a LF Mk XIII. Obok „zaplątał się” nieco starszy model tego samego myśliwca. 1944 rok.
Obrazek

– Spitfire Mk IX w zwycięskim starciu z Focke Wulfem Fw-190. Pasy inwazyjne na Spitfirze wskazują na okres po lądowaniu Aliantów w Normandii, a zatem ponownie 1944 rok.
Obrazek

– Kolejny legendarna brytyjska maszyna. Hawker Typhoon zasłynął jako bardzo groźny samolot szturmowy. Jego konstrukcja sprawiła, że był do niezwykle niebezpieczny przeciwnik na niskich pułapach. Niemieckie Focke Wulfy Fw-190 nie były w stanie wykorzystać w pełni swojego potencjału w starciu z Typhoonem na małej wysokości.
Obrazek

– Jeszcze jedno typowe starcie z okresu bitwy o Anglię. Tym razem pogromcą Messerschmitta Bf 109E jest Hakwer Hurricane.
Obrazek


Typhoons at Falaise (Gibsons / 1000 elementów)
Obrazek

Bardzo dynamiczna scena ataku brytyjskich Typhoonów na niemiecką kolumnę pancerną w kotle pod Falaise we Francji. Bitwa pod Falaise rozegrała się w sierpniu 1944 roku. Lotnictwo alianckie miało już wówczas dużą przewagę w powietrzu i ataki szturmowe z niskiego pułapu były niezwykle skuteczną bronią utrudniającą Niemcom operowanie na ziemi. Typhoony uzbrojone w 4 działka kal. 20 mm i niekierowane pociski rakietowe siały prawdziwe spustoszenie na ziemi.

Battle of Britain Memorial Flight (Airfix / 1000 elementów)
Obrazek

Zacznę od samego producenta. Airfix to angielska firma, która od ponad 50 lat zajmuje się produkcją modeli do sklejania i puzzle z ich logiem było dla mnie nie lada zaskoczeniem :) Puzzle powstało dla uczczenia kolejnej rocznicy bitwy o Anglię. Widzimy na nim maszyny, które tworzą „klucz pamięci” zarówno o pilotach walczących w bitwie o Anglię, jak i wszystkich lotnikach RAF-u biorących udział w II wś. Głównym bohaterem obrazka jest brytyjski czterosilnikowy bombowiec Avro Lancaster. Towarzyszą mu Spitfire Mk I (na pierwszym planie) i Hawker Hurricane Mk IIb z australijskiego dywizjonu myśliwskiego.

Pozdrawiam serdecznie
Alcatraz
Awatar użytkownika
kallarepka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3508
Rejestracja: 11 lutego 2014, 12:49

Re: Lotnictwo

Post autor: kallarepka »

Wooow, jestem pod wrażeniem! Informacje bardzo ciekawe! Ale jak ty je tak sprawnie rozpoznajesz na takich małych obrazkach?? ;)
Super. :)
Awatar użytkownika
mamaania
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 605
Rejestracja: 01 lipca 2015, 15:13

Re: Lotnictwo

Post autor: mamaania »

Rzeczywiście bardzo ciekawie nam opisałeś te samoloty. Kolekcja bardzo interesująca, gratuluję i życzę znacznego rozszerzenia jej :)
Awatar użytkownika
Merlin
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 632
Rejestracja: 25 marca 2015, 15:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Lotnictwo

Post autor: Merlin »

wiem, że wyjdę na ignorantkę, ale jak dla mnie te samoloty wyglądają baaaaardzo podobnie- jak dla mnie- zbyt podobnie, żeby je rozróżnić ;p
Alcatraz
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 14
Rejestracja: 27 lipca 2015, 22:45

Re: Lotnictwo

Post autor: Alcatraz »

Dzięki :)
kallarepka pisze:Ale jak ty je tak sprawnie rozpoznajesz na takich małych obrazkach??
Merlin pisze:ale jak dla mnie te samoloty wyglądają baaaaardzo podobnie- jak dla mnie- zbyt podobnie, żeby je rozróżnić ;p
No cóż, od ponad 20 lat interesuję się lotnictwem. Jestem modelarzem i niejeden z tych samolotów skleiłem w miniaturze, zatem dla mnie ich sylwetki są oczywiste :) Wiadomo, że dla kogoś niezainteresowanego tematem wszystkie te samoloty wyglądają podobnie albo nawet tak samo :) Podejrzewam, że z rozpoznawaniem popularnych marek samochodów byłby już znacznie mniejszy problem, bo jednak widujemy je na co dzień. Samoloty z drugiej wojny światowej to jednak nieczęsty widok w codziennym życiu :D

Pozdrowienia
Alcatraz
Awatar użytkownika
mariareis
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1584
Rejestracja: 12 października 2014, 08:00

Re: Lotnictwo

Post autor: mariareis »

Bardzo ciekawie opisałeś każdy obrazek, można się czegoś nowego dowiedzieć.
pingu999
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 7
Rejestracja: 03 sierpnia 2015, 20:00

Re: Lotnictwo

Post autor: pingu999 »

wow, do fanek lotnictwa nigdy nie należałam ale Twoja kolekcja bardzo mi się podoba :) nie miałam pojęcia, że istnieje tyle puzzli o tej tematyce :) Jak upatrzę coś czego jeszcze nie masz, dam znać
Awatar użytkownika
leżak
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3276
Rejestracja: 16 stycznia 2014, 00:19
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Lotnictwo

Post autor: leżak »

Bardzo ciekawa kolekcja i fajnie skomentowana.
Awatar użytkownika
Imp
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 681
Rejestracja: 20 lipca 2015, 13:35

Re: Lotnictwo

Post autor: Imp »

Marcin S. Puzzler pisze:
Życzę dalszego powiększania kolekcji - super temat i super zdjęcia.
I kapitalne opisy - czekam(y) na więcej!
DarkVeroni
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 732
Rejestracja: 24 stycznia 2015, 01:58
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lotnictwo

Post autor: DarkVeroni »

Mój mąż również skleja modele :-) a to jego kolekcja nie sklejonych bo trochę już skleił ;)

Obrazek

A na zdjęciu widać również moje puzzelki :mrgreen:
Wierzba
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1
Rejestracja: 14 lipca 2018, 09:14

Re: Lotnictwo

Post autor: Wierzba »

Fajna kolekcja unikatowa. Bardzo mi się podoba. Wiem że nie łatwo takie układanki dostać, trzeba się często nagimnastykować. Wiem o tym gdyż sam mam duża kolekcję puzzli o tematyce lotnictwa, którą zbieram od 20 lat z małymi przerwami. Chętnie bym pogadał o tym niecodziennym hobby. Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Alcatraz”