Wieszanie puzzli

Podział wg tematyki, ilości elementów, autorów. Ogólne dyskusje o puzzlach. Pytania, porady i nowości.
Polemik
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 40
Rejestracja: 11 marca 2017, 09:23

Wieszanie puzzli

Post autor: Polemik »

Witam, czytałem na tym forum jak i na innych stronach o wieszaniu puzzli i chciałbym to zrobić jak najlepiej. Póki co jeszcze sporo mi brakuje do ułożenia w puzzlach które chcę powiesić ale już myślę nad tym jak je powiesić. Na chwilę obecną poszczególne worki jak złoże sklejam taśma siatkową do karton-gipsu i składam do pudełka.

1.Chciałem zapytać na podstawie waszych doświadczeń czy lepiej puzzle przyklejać przed powieszeniem do płyty hdf czy do sklejki? Jeśli sklejka to czy suchotrwała będzie wystarczająca?
2.Czym lepiej je przyklejać silikonem czy klejem? Jeśli klejem to jakim?

3. Pytanie odbiegające od tematu ale nie chce zakładać oddzielnego tematu. Wie ktoś może ile % podatku płaci się za puzzle kupowane w USA ?
abee
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 934
Rejestracja: 18 września 2015, 23:57

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: abee »

Ja przyklejam do sklejki 6mm klejem wikolowym do drewna. I tyle (no wczesniej jeszcze jak Ty mam płaty na siatce i te płaty naklejam).
A o podatkach nie mam bladego pojęcia :oops:
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2264
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: Cyber Killer »

Dużo informacji o tym jak kleić napisał Bimbosz w swoim wątku o stworzeniu Adama 13k. Użył kilka wiaderek wikolu do przyklejenia puzzli i najwyraźniej to był bardzo dobry pomysł.

Mniejsze puzzle jakieś 1-2k różnym osobom całkiem bezproblemowo trzymają się włożone w przeszkloną ramkę bez żadnego klejenia, a ma to taki bonus że można je wymienić na inne jak się znudzą.
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
abee
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 934
Rejestracja: 18 września 2015, 23:57

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: abee »

Cyber Killer pisze: Mniejsze puzzle jakieś 1-2k różnym osobom całkiem bezproblemowo trzymają się włożone w przeszkloną ramkę bez żadnego klejenia, a ma to taki bonus że można je wymienić na inne jak się znudzą.
W moim przypadku taki "pomysł" skończył się układaniem części obrazka od nowa.
Kawał sklejki dużo nie kosztuje, a przynajmniej długo powisi w całości.
Polemik
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 40
Rejestracja: 11 marca 2017, 09:23

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: Polemik »

Temat Bimbosza widziałem ale on używał płyty hdf pod puzzle i zastanawia mnie połączenie vicol + hdf, czy nie odkształca się to od wilgoci bo płyty hdf są podatne na to dlatego zastanawiam się między płyta hdf a sklejka.
krysteksc
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1152
Rejestracja: 11 listopada 2014, 17:43
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: krysteksc »

Polemik pisze:Temat Bimbosza widziałem ale on używał płyty hdf pod puzzle i zastanawia mnie połączenie vicol + hdf, czy nie odkształca się to od wilgoci bo płyty hdf są podatne na to dlatego zastanawiam się między płyta hdf a sklejka.
Nowy York też wieszałem przy połączeniu płyty HDF i vicolu i nic się nie odkształcało.
Awatar użytkownika
Aśka300
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1492
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 20:44

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: Aśka300 »

Chciałam się poradzić odnośnie zawieszenia puzzli Castorland 1000. Jak to najlepiej zrobić aby nie wypadły z ramki? Bo chciałam kupić do nich ramkę, nie antyramę. I dlatego mam kolejne pytanie. Może kupowaliście ramki na puzzle Castorland 1000??? Jeśli tak, to gdzie jest najtaniej i jaki rozmiar ramki???
Ann999
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2825
Rejestracja: 25 kwietnia 2017, 15:29
Lokalizacja: Warszawa / Powiat Warszawski Zachodni

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: Ann999 »

przy okazji dołożę swoje pytanie to może ktoś odpowie za jednym razem.
ogladałam relację Bimbosza z wieszania obrazu i wydaje mi się, że płyta pod obrazek musi być trochę większa żeby było do czego przyczepić ramkę. czy dobrze kojarzę? jeśli tak, to ile zapasu dołożyć?
jak zamawiać listwy do ramy? też nie chcę tego robić u ramiarza bo strasznie drogo wychodzi, czy to standardowo stolarz mi takie "ramkowe" listwy dotnie?
Puzzle w 2017-2020 roku: 147 obrazów, 161 353 elementy
Puzzle w 2021 roku: 6 obrazów, 3800 elementów
Puzzle w 2022 roku: 8 obrazów, 6800 elementów
Puzzle w 2023 roku: 23 obrazów, 21782 elementy
Puzzle w 2024 roku: 5 obrazów, 5500 elementów
Ann999
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2825
Rejestracja: 25 kwietnia 2017, 15:29
Lokalizacja: Warszawa / Powiat Warszawski Zachodni

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: Ann999 »

ps. jaki jest przekrój listewek do ramki? w "L"?
Puzzle w 2017-2020 roku: 147 obrazów, 161 353 elementy
Puzzle w 2021 roku: 6 obrazów, 3800 elementów
Puzzle w 2022 roku: 8 obrazów, 6800 elementów
Puzzle w 2023 roku: 23 obrazów, 21782 elementy
Puzzle w 2024 roku: 5 obrazów, 5500 elementów
Awatar użytkownika
Aśka300
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1492
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 20:44

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: Aśka300 »

Ja może zapytam jeszcze tak. Producent na opakowaniu napisał, że puzzle Castorland 1000 mają wymiar 47x68 cm. Chciałabym kupić gotową ramkę w Internecie. Czy rozmiar 50 na 70 będzie dobry, czy na rogach będzie wystawać spód ramki? Jeśli ramka zajęła by kawałek brzegu puzzli, to by mi to nie przeszkadzało.
Polemik
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 40
Rejestracja: 11 marca 2017, 09:23

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: Polemik »

Jestem w końcu na etapie klejenia tych puzzli. Przyciąłem płyty hdf i dałem na tyle wzmocnienia (2 listwy na górze i dole poziome i 5 pionowych w równych odległościach). Niestety po naklejeniu puzzli odksztalciło płytę tak że było to mocno widoczne, ale naprawiłem to dodając 4 kolejne pionowe listwy. Płytę do początkowych łączeń przyjęciem wkrętami a od tyłu na łączenia listew że sobą dałem metalowe kątowniki płaskie. Natomiast te co dodałem później to z racji że dodawałem już po klejeniu puzzli to nie mogłem przykręcić płyty do nich więc te dodatkowe wzmocnienia przykleiłem wikolem do płyty od tyłu i do listew zamocowalem je kątownikami. Teraz już wszystko trzyma się super. Teraz tylko mam w planach klejem Mod Podge skleić je i zakonserwować od strony obrazu.
Pytanie jakie mnie nurtuje to w jaki sposób najlepiej będzie zawiesić je na ściankę z płyt karton gipsowych? Może ktoś wieszał tak duże puzzle na ścianie z kg?
Awatar użytkownika
yarkoos
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 495
Rejestracja: 14 sierpnia 2017, 01:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: yarkoos »

Ja wieszałem, właśnie na KG. Po prostu przykleiłem płytę z puzzlami do ścianki. Niestety - płyta nie była wzmocniona i wygięło ją, co zaowocowało odchodzącymi bokami (kształt jak nowoczesnych telewizorów). Musiałem skorzystać z ramki, co nie wygląda, ale działa. Ramka przymocowana wkrętami do KG. Zdjęcia.
I still play with cars and puzzles.
Mat
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 71
Rejestracja: 29 marca 2016, 20:28

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: Mat »

viewtopic.php?f=262&t=2309&start=30

W powyźszym linku jest opisane jak wieszałem algier krok po kroku z małym przedstawieniem każdego kroku w postaci zdjęć modeli 3D. Mam nadzieje że komuś się przyda :)
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2264
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: Cyber Killer »

A przyznam się Wam, że i mnie naszło żeby coś powiesić. Zamówiłem ramę aluminiową 70x50 cm, żeby pomieścić obrazek 1k elementów. Mam nadzieję że będę w stanie w to włożyć puzzle bez klejenia i wymieniać je kiedy najdzie mnie kaprys. Podzielę się sukcesem lub porażką jak już będę coś w tę ramę wkładać :-).
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
aerial
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 186
Rejestracja: 25 lutego 2017, 18:21

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: aerial »

Opisałem jak powiesiłem dwa dość duże puzzle od trefla (4000 i 6000, ten sam rozmiar)
viewtopic.php?f=339&t=3606&start=30
viewtopic.php?f=339&t=3463&start=30
Awatar użytkownika
Aśka300
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1492
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 20:44

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: Aśka300 »

Mam takie pytanie. Chciałabym skutecznie oprawić 3000 Tygrysy Clementoni. Proszę o dobrą poradę. Nie zrobię sama ramki, może ktoś wkładał takie do antyramy, oczywiście trzeba przykleić, ale czym najlepiej? Moze ktoś z Was wieszał jakieś 3000 Clementoni? Gddzie najtaniej dostałabym taką dużą antyramę? Moze już kupowaliście właśnie na takie. Jaki klej byłby najlepszy?
Ostatnio zmieniony 05 listopada 2017, 17:58 przez Aśka300, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
leżak
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3276
Rejestracja: 16 stycznia 2014, 00:19
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: leżak »

Żadnych puzzli, które wieszałam w antyramach nie podklejałam - co prawda największe, które zawisły na ścianie to 2k.
Ale dla Eduki 2000 i 1500 - z uwagi na niestandardowe wymiary, robiłam antyramy (z ramkami) na zamówienie. Musisz poszukać na allegro - jest sprzedawca, który w swojej ofercie ma nawet antyramy do 3k Trefla. I bierz pleksi - jest lżejsze niż szkło.
Awatar użytkownika
chrumcia91
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3624
Rejestracja: 18 kwietnia 2017, 12:52
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: chrumcia91 »

Ostatnio bez klejenia Castora 2000 dalam w antyrame i musze jeszcze raz ukladac :evil:
Awatar użytkownika
Aśka300
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1492
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 20:44

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: Aśka300 »

leżak pisze: 05 listopada 2017, 17:48 Żadnych puzzli, które wieszałam w antyramach nie podklejałam - co prawda największe, które zawisły na ścianie to 2k.
Ale dla Eduki 2000 i 1500 - z uwagi na niestandardowe wymiary, robiłam antyramy (z ramkami) na zamówienie. Musisz poszukać na allegro - jest sprzedawca, który w swojej ofercie ma nawet antyramy do 3k Trefla. I bierz pleksi - jest lżejsze niż szkło.
A jaki to sprzedawca?
Awatar użytkownika
Aśka300
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1492
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 20:44

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: Aśka300 »

chrumcia91 pisze: 05 listopada 2017, 17:51 Ostatnio bez klejenia Castora 2000 dalam w antyrame i musze jeszcze raz ukladac :evil:
Właśnie, tak myślę, że bez klejenia takich dużych to się nie da. Predzej czy później się rozsypią.
D4MON
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 493
Rejestracja: 03 września 2017, 17:30

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: D4MON »

chrumcia91 pisze: 05 listopada 2017, 17:51 Ostatnio bez klejenia Castora 2000 dalam w antyrame i musze jeszcze raz ukladac :evil:
to pewnie radości w domu nie było końca,pociesz się,że inni poszli na całość
https://www.youtube.com/watch?v=nHlp31zWeg0
Posiadam: 277 pudełek 365480 elementów
Dotychczas ułożone: 28 obrazki 24490 elementów
Aktualnie układam: Trefl 1000 Pejzaż z wulkanem
Awatar użytkownika
leżak
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3276
Rejestracja: 16 stycznia 2014, 00:19
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: leżak »

Aśka300 pisze: 05 listopada 2017, 18:00
leżak pisze: 05 listopada 2017, 17:48 Żadnych puzzli, które wieszałam w antyramach nie podklejałam - co prawda największe, które zawisły na ścianie to 2k.
Ale dla Eduki 2000 i 1500 - z uwagi na niestandardowe wymiary, robiłam antyramy (z ramkami) na zamówienie. Musisz poszukać na allegro - jest sprzedawca, który w swojej ofercie ma nawet antyramy do 3k Trefla. I bierz pleksi - jest lżejsze niż szkło.
A jaki to sprzedawca?
Kupowałam u tego sprzedawcy: http://allegro.pl/ramy-rama-ramka-alumi ... 89913.html

Ale trochę czasu już minęło, więc warto żebyś zrobiła rozeznanie - może pojawili się inni z lepszymi cenami.
Awatar użytkownika
Aśka300
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1492
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 20:44

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: Aśka300 »

leżak pisze: 05 listopada 2017, 18:10
Aśka300 pisze: 05 listopada 2017, 18:00
leżak pisze: 05 listopada 2017, 17:48 Żadnych puzzli, które wieszałam w antyramach nie podklejałam - co prawda największe, które zawisły na ścianie to 2k.
Ale dla Eduki 2000 i 1500 - z uwagi na niestandardowe wymiary, robiłam antyramy (z ramkami) na zamówienie. Musisz poszukać na allegro - jest sprzedawca, który w swojej ofercie ma nawet antyramy do 3k Trefla. I bierz pleksi - jest lżejsze niż szkło.
A jaki to sprzedawca?
Kupowałam u tego sprzedawcy: http://allegro.pl/ramy-rama-ramka-alumi ... 89913.html

Ale trochę czasu już minęło, więc warto żebyś zrobiła rozeznanie - może pojawili się inni z lepszymi cenami.
Dzięki :)
bkiaw13
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1476
Rejestracja: 13 marca 2014, 20:36

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: bkiaw13 »

Ja tam mam powieszonych kilka tysiączników, parę dwutysięczników i 1 3000. Żadne nie były podklejane. Jedynie 3000 ma plexi i czasami trochę "odchodzi". Nigdy żaden się nie "rozwalił", chociaż wiszą parę lat.
Awatar użytkownika
leżak
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3276
Rejestracja: 16 stycznia 2014, 00:19
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: leżak »

Jak pisałam, nie podklejam, bo co jakiś czas obrazek się opatrzy. Wtedy wymieniam na inny. Jeszcze nigdy się nie rozpadły.
Awatar użytkownika
Aśka300
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1492
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 20:44

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: Aśka300 »

leżak pisze: 05 listopada 2017, 23:17 Jak pisałam, nie podklejam, bo co jakiś czas obrazek się opatrzy. Wtedy wymieniam na inny. Jeszcze nigdy się nie rozpadły.
Dzięki za podpowiedź. Spróbuję w ten sposób, najwyżej będę sobie zbierać :lol:
abee
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 934
Rejestracja: 18 września 2015, 23:57

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: abee »

leżak pisze: 05 listopada 2017, 23:17 Jak pisałam, nie podklejam, bo co jakiś czas obrazek się opatrzy. Wtedy wymieniam na inny. Jeszcze nigdy się nie rozpadły.
No to zazdroszczę. Pare lat temu próbowąłam bez podklejania powiesić 1000. Rama z plexi - rozwaliło się ledwo próbowąłam to spionizować. Musiąłam od nowa układać i więcej nie ryzykowałam wieszania bez podklejania.
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2264
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: Cyber Killer »

Ja w moją ramę jeszcze nic nie wkładałem, ale nawet jeśli się rozsypie to z samej ramy na szczęście nie wypadnie (obramowanie jest 'na zakładkę' od frontu i tyłu).
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
grojec1
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 193
Rejestracja: 21 grudnia 2017, 23:04
Lokalizacja: na południu, tam gdzie robią dobre piwo

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: grojec1 »

Kupowałam u tego sprzedawcy: http://allegro.pl/ramy-rama-ramka-alumi ... 89913.html
Sprawdzałem, ceny nie najgorsze i przejrzyste, łatwe do obliczenia. A to ważne.
Pozdrawiam.
grojec1
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 193
Rejestracja: 21 grudnia 2017, 23:04
Lokalizacja: na południu, tam gdzie robią dobre piwo

Re: Wieszanie puzzli

Post autor: grojec1 »

Ja może zapytam jeszcze tak. Producent na opakowaniu napisał, że puzzle Castorland 1000 mają wymiar 47x68 cm. Chciałabym kupić gotową ramkę w Internecie. Czy rozmiar 50 na 70 będzie dobry, czy na rogach będzie wystawać spód ramki? Jeśli ramka zajęła by kawałek brzegu puzzli, to by mi to nie przeszkadzało.
Ja mam kilka 1000-elementowych puzzli w antyramie 70 x 50, nie podklejanych i trzymają się dobrze.
Pod spód daję arkusz białego papieru i powstaje jeszcze cienka ramka.
Oczywiście trzeba sprawdzać rozmiary gotowego obrazka, bo różnie z tym u różnych producentów.
Póki co do antyramy dawałem Castorland'a i Trefl'a
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Puzzle - dział ogólny”