Segregowanie puzzli

Podział wg tematyki, ilości elementów, autorów. Ogólne dyskusje o puzzlach. Pytania, porady i nowości.
Awatar użytkownika
Pawel
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 94
Rejestracja: 28 stycznia 2018, 23:01

Segregowanie puzzli

Post autor: Pawel »

Czy segregujecie puzzle przed ułożeniem obrazu z nich? A może tylko duże elementacje?
Ja układam głównie puzzle po 3 000 elementów bez segregacji. Zsypuję oba worki do pudełka i powoli układam. Może i trudniej jest, ale nie miałbym cierpliwości do wybierana pojedynczych elementów i przekładania tylu kawałków do osobnych pudełek. :) Może jak kiedyś wezmę się za coś jeszcze większego, to poszczególne worki oddzielnie będę układał, ale też raczej bez segregacji.
Awatar użytkownika
michael_s
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2903
Rejestracja: 09 maja 2014, 15:38
Lokalizacja: Szczecin i okolice

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: michael_s »

Nie wyobrażam sobie układania bez wcześniejszej, choćby ogólnej segregacji. W żadnej elementacji.
Posiadam: 73 pudełka, 588700 elementów
Dotychczas ułożone: 36 obrazków, 214700 elementów
Aktualnie układam: Ravensburger 18000 Skylines of the World http://puzzleforum.pl/viewtopic.php?f=124&t=5953
Awatar użytkownika
alpenliebe
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 243
Rejestracja: 12 października 2016, 13:25
Lokalizacja: Bydgoszcz/Berlin

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: alpenliebe »

Ja jestem z obozu niesegregujacych :) Oddzielam zawsze tylko ramke, a potem zabawa :) Oczywiscie czasami wydzielam sobie poszczegolne elementy np. kolorystycznie, ale rzadko, bo bardzo tego nie lubie. Tak jak mowisz, moze idzie dluzej, ale mi to absolutnie odpowiada.
'Find what you love and the let it kill you, cause there is no other way.'
Awatar użytkownika
Junka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2525
Rejestracja: 14 stycznia 2016, 20:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: Junka »

Nigdy nie segreguję na zasadzie, że wszystkie puzzle rozdzielam do jakiejś kategorii. Ale zazwyczaj na początku zawsze wydzielam coś co rzuca się najbardziej w oczy: ramka, charakterystyczny kolor, niebo itp. a reszta leży dalej w głównym pudełku i potem dalej sobie w nim grzebię, przesypuję między palcami (uwielbiam).
Ostatnio ułożone: Ravensburger 18 000 Evening Walk in Paris: viewtopic.php?f=226&t=8073

SPRZEDAM: http://www.puzzleforum.pl/viewtopic.php ... 317#p37317
Ann999
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2825
Rejestracja: 25 kwietnia 2017, 15:29
Lokalizacja: Warszawa / Powiat Warszawski Zachodni

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: Ann999 »

Ja zawsze segreguję, nawet 500ki. Z tym, że iteracyjnie. Najpierw rozdzielam na ramkę i jakieś wyraźne grupy, np zieleń, niebo, reszta a potem te grupy znowu segreguję na mniejsze w trakcie ukladania jakis czesci, ktore już zidentyfikowałam. Niby robię to kilka razy ale w kazdej kolejnej iteracji coraz lepiej rozpoznaje co do której grupy.
Puzzle w 2017-2020 roku: 147 obrazów, 161 353 elementy
Puzzle w 2021 roku: 6 obrazów, 3800 elementów
Puzzle w 2022 roku: 8 obrazów, 6800 elementów
Puzzle w 2023 roku: 23 obrazów, 21782 elementy
Puzzle w 2024 roku: 5 obrazów, 5500 elementów
Awatar użytkownika
Czak Noris
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1474
Rejestracja: 28 stycznia 2016, 11:45

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: Czak Noris »

Zawsze zaczynam układanie od segregacji, ale nie rozkładam puzzli na maleńkie grupki delikatnie różniące się odcieniem koloru do 46 pudełeczek. Dzielę sobie wszystko na kilka tematycznych kupek. Np. obecnie układaną rafę podzieliłem na ramkę, wodę, fragmenty dna, żyjątka nieruchome i żyjątka ruchome (do których trafiało też wszystko, co nie dawało się łatwo zaklasyfikować). Tym sposobem kupka ta rozrosła się jakichś 3k elementów. A potem, jak Junka, uwielbiam grzebać i przesypywać między palcami, wypatrując czegokolwiek, co mógłbym dołożyć do już istniejących fragmentów lub w ich najbliższym sąsiedztwie. Metoda to nieefektywna, ale dająca mi największą frajdę.
Puzzle to nie martini. Najlepiej je dobrze wymieszać ;)
Awatar użytkownika
keto81
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 440
Rejestracja: 27 grudnia 2017, 15:08
Lokalizacja: Krasnystaw

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: keto81 »

Ja też segreguję nawet 1000 elementów. Strategia jest taka, że niebo oddzielnie, woda itd. Ułatwia to znacząco układanie.
Pozdrawiam
Artur

Dotychczas ułożone: 21 604 elementów.
Awatar użytkownika
ridibunda
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3088
Rejestracja: 04 lutego 2017, 11:55
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: ridibunda »

Ja nie lubię segregować i raczej tego nie robię, ale przy dużych elementacjach nie da się inaczej, powyżej 3k segreguję, przynajmniej z grubsza.
Mniejsze zazwyczaj nie, z wyjątkiem ramki.
Ale za to zawsze odwracam tak, żeby było widać, co jest na obrazku.
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2264
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: Cyber Killer »

Ja też nie lubię segregować, ale robię to zawsze, nawet przy 500 el. Skraca mi to czas układania około 10x.

Segreguję na początku kolorami, lub jeśli się da to obiektami obrazka. Później pod koniec układania jak mi zostaje np jednolite niebo, to segreguję ponownie po kształtach.
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
bkiaw13
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1476
Rejestracja: 13 marca 2014, 20:36

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: bkiaw13 »

Ja też segreguję, chyba że humorystyczne - wtedy zazwyczaj nie wiem, jak segregować. Jak zostają identyczne np. niebo - bardzo rzadko kiedy segreguje kształtami, raczej szukam pasujących do już ułożonych.
Awatar użytkownika
XeniaRodefsky
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 605
Rejestracja: 05 sierpnia 2016, 15:08
Lokalizacja: Łomianki

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: XeniaRodefsky »

Cyber Killer pisze: 07 lutego 2018, 17:55 Ja też nie lubię segregować, ale robię to zawsze, nawet przy 500 el. Skraca mi to czas układania około 10x.

Segreguję na początku kolorami, lub jeśli się da to obiektami obrazka. Później pod koniec układania jak mi zostaje np jednolite niebo, to segreguję ponownie po kształtach.
To ja robię identycznie, jak Ty :) z tą różnicą, że ja lubię segregować :)
Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3918
Rejestracja: 13 kwietnia 2016, 23:44

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: Vicky »

Zazwyczaj. Ale nie zawsze. Zdarza mi się układać małe, kolorowe, mocno pstrokate obrazki, przy których wynajduje tylko ramkę, a cała reszta jest tak beznadziejnie oczojebna, że dziele to na zasadzie przypadku do kilku mniejszych pudełek, z których staram się wybierać już pojedyncze interesujące mnie elementy.
Z drugiej strony często zdarza się, że te teoretycznie łatwiejsze w podziale puzzle wymagają dalszej, głębszej segregacji na poziomie odcieni kolorów, czy kształtów. Trochę to bywa żmudne, ale na pewno skutecznie pomaga przyspieszyć etap tworzenia. :)
Awatar użytkownika
chrumcia91
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3624
Rejestracja: 18 kwietnia 2017, 12:52
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: chrumcia91 »

Kiedys próbowalam bez segregacji....i 3k ukladalam 2 miesiące - ale mialam tez duzo wyjazdów.
Teraz kazde puzzle segregują, patrze na obrazek i wyodrębniam różne części, w humorystycznych biore puzzel i szukam, w impossible przy minionkach czy nemo ciezko cokolwiek posegregowac.....
później rozkładam sobie jeszcze puzzle na tekturkach/deskach czy czymkolwiek kształtami i mam wszystko pieknie ladnie wylozone i jest o wiele prosciej i szybciej...ostatnio jak 1000 ukladalam i mialam posegregowane to w niecale 5 godzin ulozylam. Nie lubie segregować, ale bez segregacji nie wyobrazam sobie teraz ukladania,...jak mam iles puzzli prawie takich samych i jakbym miala szperać w pudełku i wyciagac ciagle nie tego to bym zwariowala
Ponia
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 466
Rejestracja: 06 października 2017, 16:56

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: Ponia »

Mi się udaje tak z połowę puzzli posegregowac. Zawsze dużo mi zostaje takich których nie jestem pewna gdzie powinny byc. Takie zostawiam sobie na koniec i wtedy w nich sobie dłubie. Oczywiscie ramka musi być :) chociaż w kolejce u mnie czekają pierwsze humorystyczne 2000 i mam ochotę w ogóle ich nie segregowac
W roku 2018 ułożyłam 31 obrazów, łącznie 54500 elementów.
W roku 2019 ułożyłam 8 obrazy, łącznie 28500 elementów
W roku 2020 ułożyłam 2 obrazy, łącznie 6900 elementów
Awatar użytkownika
Pawel
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 94
Rejestracja: 28 stycznia 2018, 23:01

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: Pawel »

alpenliebe pisze: 07 lutego 2018, 15:47 Ja jestem z obozu niesegregujacych :) Oddzielam zawsze tylko ramke, a potem zabawa :) Oczywiscie czasami wydzielam sobie poszczegolne elementy np. kolorystycznie, ale rzadko, bo bardzo tego nie lubie. Tak jak mowisz, moze idzie dluzej, ale mi to absolutnie odpowiada.
Cieszę się, że ktoś też ma takie podejście jak ja. Już się bałem, że jakiś dziwny jestem. ;)
pchela
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 262
Rejestracja: 19 lipca 2017, 14:45
Lokalizacja: łódzkie

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: pchela »

Ja zazwyczaj nie mam siły i chęci na porządne segregowanie, więc robię to dosyć niedbale:
- ramka
- konkretne kolory
- charakterystyczne puzzle.

Jeśli nie mogę tak podzielić, to dzielę np. na jasne i ciemne :D Albo na jednolite i z jakimś nadrukiem :)

A potem dzielę na kształty.
agusiam1992
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1
Rejestracja: 26 stycznia 2018, 21:03

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: agusiam1992 »

tO JEST NAS WIĘCEJ:) Ja zawsze zaczynam od ramki, a potem wybieram jakiś element obrazka i wybieram z pudła puzzle, które go tworzą, i tak po kolei, ngdy nie rozkładałam wszystkich puzzli w jakichś kartonach czy na deskach. No, poza puzzlami 100 elementów w dzieciństwie ale to inna kategoria ;)
Awatar użytkownika
kusiukus
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 481
Rejestracja: 18 lutego 2016, 22:57
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: kusiukus »

Segregacja to podstawa - ramka, poszczególne fragmenty, czasami dokładniej, czasami mniej, ale bez tego nie wyobrażam sobie układania.
aerial
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 186
Rejestracja: 25 lutego 2017, 18:21

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: aerial »

Ja przy dolomitach (13200) segregowałem najpierw po kolorze, wtedy daną grupę po kształcie puzzli (główne 4 kształty) i potem w obrębie danego kształtu na rodzaje wycięć na danym klocku, zaokrąglone, ostre itd. Znacznie przyśpiesza układanie jeżeli mamy do czynienia z obrazem w którym w zasadzie nic nie widać co gdzie pasuje (prawie jednolity kolor).

https://i.imgur.com/Tqxc80H.jpg
https://i.imgur.com/m1skVEU.jpg

Gdyby mieć te elementy po prostu odłożone losowo jako ten typ klocka, trzeba za każdym razem przeglądać wszystko, a tak zostaje tylko 1-2 kolumny. W sumie daje to kilkukrotną poprawę w szybkości układania, zdecydowanie warto.

Oczywiście jak układasz coś z ładnym obrazkiem to wtedy nie ma sensu się w coś takiego bawić.
Awatar użytkownika
jagabaga
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 5075
Rejestracja: 16 grudnia 2015, 12:31
Lokalizacja: Miasto Kiepury i... Gierka;-)

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: jagabaga »

Po pierwsze oddzielam większość ramki, pomimo że od pewnego czasu układam ją jako ostatnią (czasem w tracie układania dokładam ją do fragmentów układanki, którym brakuje już tylko ramki). Równolegle, wciąż miąchając łapą/łapami w gąszczu puzzli, wstępnie oddzielam jakieś tam grupy kolorystyczne. Gdy uwielbiane przez jakiś czas miąchanie zaczyna mnie irytować, odwracam puzzle w pudełku "na awers" i ruszając pudełkiem jak sitem (tak jak w płuczkach złota ;)), wydziubuję, co mi w oko wpadnie. Tak wygląda moje "segregowanie" ;), a z jego powodu dość długie układanie.
Awatar użytkownika
Junka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2525
Rejestracja: 14 stycznia 2016, 20:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: Junka »

jagabaga pisze: 12 lutego 2018, 10:56 Gdy uwielbiane przez jakiś czas miąchanie zaczyna mnie irytować, odwracam puzzle w pudełku "na awers" i ruszając pudełkiem jak sitem (tak jak w płuczkach złota ;)), wydziubuję, co mi w oko wpadnie.
Hahaha, robię identycznie! Trzeba tylko co jakiś czas poprawiać te niesforne puzzelki, które się odwracają ;)
Ostatnio ułożone: Ravensburger 18 000 Evening Walk in Paris: viewtopic.php?f=226&t=8073

SPRZEDAM: http://www.puzzleforum.pl/viewtopic.php ... 317#p37317
Awatar użytkownika
ahcinga
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 615
Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 08:00
Lokalizacja: Lublin

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: ahcinga »

jagabaga pisze: 12 lutego 2018, 10:56 Po pierwsze oddzielam większość ramki, pomimo że od pewnego czasu układam ją jako ostatnią (czasem w tracie układania dokładam ją do fragmentów układanki, którym brakuje już tylko ramki). Równolegle, wciąż miąchając łapą/łapami w gąszczu puzzli, wstępnie oddzielam jakieś tam grupy kolorystyczne.
Ja taką metodą układam teraz Wenecję i muszę przyznać że jest to całkiem fajne. Wcześniej w większości przypadków sortowałam z grubsza kolorami i ramkę oddzielnie. Od ramki zawsze zaczyna mój mąż (jeśli układa ze mną), a ja ramkę układam jakoś w międzyczasie jak już jest do czego nawiązać.
d3sign
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 93
Rejestracja: 12 grudnia 2017, 18:16

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: d3sign »

Obecnie ukladam 18 k Ravensburgera i brz segregacji byloby ciezko. Najpierw dziele puzzle na kilka (okolo 5) grup, wybieram jedna do ukladania i puzzle z tej wybranej dziele na konkretne ksztalty. Pozniej idzie juz calkiem dobrze :)

Aktualnie układam => Life, The Greatest Challenge [Educa, 24 000 el.]
Ostatnio ułożone => At the waterhole [Ravensburger, 18000 el.]
Moja Galeria => Link
Awatar użytkownika
kusiukus
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 481
Rejestracja: 18 lutego 2016, 22:57
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: kusiukus »

Ogólnie jest taka zasada, że im lepiej posegregowane, tym lepiej i przyjemniej się układa.
aure
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 198
Rejestracja: 15 stycznia 2017, 21:57
Lokalizacja: Knurów

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: aure »

kusiukus pisze: 28 lutego 2018, 21:05 Ogólnie jest taka zasada, że im lepiej posegregowane, tym lepiej i przyjemniej się układa.
Ogólnie to w układaniu puzzli raczej nie ma żadnych zasad, każdy układa tak jak lubi i jak mu jest wygodniej ;-)
Jedni lubią segregować a inni lubią sobie pomieszać w puzzlach - o to przecież w tym wszystkim chodzi żeby sprawiało nam to przyjemność a nie było zgodne z "konwencją" :D
herma
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 307
Rejestracja: 16 października 2015, 22:47
Lokalizacja: Łódź

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: herma »

Obecnie układam obrazek, który ma tak rozmyte szczegóły, że ciężko jest segregować i układać takie posegregowane. Więc po prostu grzebie wyciągam różne elementy próbuje to jakoś dopasować do siebie. Ogólnie to staram się segregować lecz nie zawsze mi to wychodzi.
Awatar użytkownika
qatro3
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 190
Rejestracja: 13 stycznia 2016, 09:11
Lokalizacja: Chełm

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: qatro3 »

segregowanie jest najważniejsze
Awatar użytkownika
Madzia3478
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 473
Rejestracja: 04 marca 2018, 11:31
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: Madzia3478 »

Ja ogólnie zawsze zaczynam od ramki i ogólnie nigdy nie dokonywałam segregacji, ale przy ostatnim obrazku bardzo ułatwiło mi to i przyspieszylo sprawę. Chyba będę segregować też i przy kolejnych jeżeli obrazek na to pozwoli.
Awatar użytkownika
qatro3
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 190
Rejestracja: 13 stycznia 2016, 09:11
Lokalizacja: Chełm

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: qatro3 »

Segregacja zbędna gdy się układa do 1000 el. Bo dalej to ruszają schody, jak się mawia czym dalej w las to więcej drzew.
A czy wie ktoś jakich dzrzew jest najwięcej w lesie
ola.102
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 20
Rejestracja: 29 grudnia 2017, 19:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Segregowanie puzzli

Post autor: ola.102 »

Pawel pisze: 11 lutego 2018, 20:11
alpenliebe pisze: 07 lutego 2018, 15:47 Ja jestem z obozu niesegregujacych :) Oddzielam zawsze tylko ramke, a potem zabawa :) Oczywiscie czasami wydzielam sobie poszczegolne elementy np. kolorystycznie, ale rzadko, bo bardzo tego nie lubie. Tak jak mowisz, moze idzie dluzej, ale mi to absolutnie odpowiada.
Cieszę się, że ktoś też ma takie podejście jak ja. Już się bałem, że jakiś dziwny jestem. ;)
Byłam przekonana, ze każdy tak układa puzzle :shock: :D

Ja oddzielam ramkę, resztę rozkładam na stole. Nie cierpię tego, najgorszy etap w układaniu. Jak już rozłożę, to najpierw ramka, później reszta. Przeważnie zaczynam od jakiegoś wyraźnego elementu - drzewo, zwierzę, okno. A potem już leci. Grzebię sobie po stole, szukam i szukam. Na końcu przeważnie niebo - wtedy czasem dzielę na kształty, ale to zależy. Układam puzzle do 2000 elementów - nie wiem, czy taki sposób sprawdziłby się przy większych elementacjach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Puzzle - dział ogólny”