Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Trochę większe wyzwania czyli puzzle na dłużej niż jedno popołudnie. Opinie, nowości, rekordy.

Moderator: Ann999

aerial
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 186
Rejestracja: 25 lutego 2017, 18:21

Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: aerial »

Jak w temacie, interesuje mnie opinia - jakie waszym zdaniem są najłatwiejsze i najtrudniejsze puzzle z elementacją od 4000 wzwyż?
Z tym że dwa założenia.
1. Tylko zestawy w miarę dostępne na rynku obecnie, bez egzotycznych i już nieprodukowanych
2. Z podziałem na kategorie ilości elementów, czyli 4000, 5000, 6000 itd.
SylwesterP
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 187
Rejestracja: 06 grudnia 2016, 05:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: SylwesterP »

Sporo osób na forum ma opinie (w tym ja), że nie ma trudnych puzzli :) są tylko te bardziej czasochłonne. Przy elementacji 4000+ musisz wziąć pod uwagę, że będą chwile leżeć u Ciebie rozłożone. Oczywiście są osoby na forum, które ukoncza je w mniej niż w tydzień. Polecam więc wybrać puzzle, które Ci się najbardziej podobają. Wtedy trochę cierpliwości i zaciecia i na pewno skończysz :)
Awatar użytkownika
michael_s
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2903
Rejestracja: 09 maja 2014, 15:38
Lokalizacja: Szczecin i okolice

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: michael_s »

Najłatwiejsze duże puzzle jakie układałem to 8k Eduki "An Evening in Times Square". Najtrudniejsze to "Bombardment of Algiers" Ravena.
Posiadam: 73 pudełka, 588700 elementów
Dotychczas ułożone: 36 obrazków, 214700 elementów
Aktualnie układam: Ravensburger 18000 Skylines of the World http://puzzleforum.pl/viewtopic.php?f=124&t=5953
aerial
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 186
Rejestracja: 25 lutego 2017, 18:21

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: aerial »

Trudność czy czasochłonność można używać zamiennie.

Słyszałem właśnie że Algier jest ciężki, bardzo dużo jednolitego tła.
Jak byś uszeregował 13200 Clementoni. Patrząc na nie, wszystkie mają dużo jednakowych kolorów.
Niemniej to ciekawe puzzle, jeżeli chodzi o stosunek ceny do wielkości. Najbardziej z nich chyba podoba mi się creation of adam, ale ilość szarego tła powala.
bkiaw13
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1490
Rejestracja: 13 marca 2014, 20:36

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: bkiaw13 »

Trudność? Zależy tez, czy mieszamy ewentualnie worki, czy też nie. Część firm dzieli na worki od 4k, a część wyżej. Np. Eduki 24k bez mieszania worków (4 szt) większość oceni na niezbyt trudne jeśli nie łatwe, a po zmieszaniu - jako min. trudne.
Awatar użytkownika
michael_s
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2903
Rejestracja: 09 maja 2014, 15:38
Lokalizacja: Szczecin i okolice

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: michael_s »

Z 13200 ułożyłem do tej pory tylko Dolomity, które były trudne, ale nie tak jak Algier. Podejrzewam, że "Ostatnia wieczerza" i "Stworzenie Adama" są bardzo trudne, ale wypowiem się dopiero po ułożeniu.

Jeśli chodzi o "Life" to nie uważam tych puzzli za trudne nawet po wymieszaniu. Wymieszane są po prostu bardziej czasochłonne, ale wzór jest dosyć prosty, kolory zróżnicowane, a nadruk wyraźny, więc są dosyć proste do układania.
Posiadam: 73 pudełka, 588700 elementów
Dotychczas ułożone: 36 obrazków, 214700 elementów
Aktualnie układam: Ravensburger 18000 Skylines of the World http://puzzleforum.pl/viewtopic.php?f=124&t=5953
Awatar użytkownika
Hojny7
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 401
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 17:42
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: Hojny7 »

Najtrudniejsze puzzle to takie których bieda się sortować. Pozostałe to poprostu wzory wymagające więcej lub mniej czasu. Gdy każdego puzzla trzeba na ślepo próbować
SylwesterP
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 187
Rejestracja: 06 grudnia 2016, 05:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: SylwesterP »

Hojny7 pisze:Pozostałe to poprostu wzory wymagające więcej lub mniej czasu. Gdy każdego puzzla trzeba na ślepo próbować
Dokładnie. A to nie wymaga ani spostrzegawczości ani innych umiejętności. Teoretycznie może to robić dzieciak, który już ma zdolności manualne :)
Trzeba po prostu cierpliwości i zacietosci, bo schodzi z tym "trochę" = puzzle są czasochłonne. Dla niektórych może to być trudne z powodu braku cierpliwości. Wciąż więc uważam, że czasochlonnosc i trudność puzzli nie są tutaj epitetami wymiennymi :)

Więc jako kryterium wyboru polecam nie łatwość lecz to że nam się obrazek podoba. Po prostu dodatkowa motywacja do ukończenia
Awatar użytkownika
Czak Noris
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1474
Rejestracja: 28 stycznia 2016, 11:45

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: Czak Noris »

Również sądzę, że nie ma trudnych puzzli, tylko czasochłonne. Ułożenie "Bombardowania Algieru" nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności. Wystarczy przykładać puzzel po puzzelku i w najgorszym wypadku po kilku latach naszym oczom ukaże się ułożony obrazek.
Trudne to mogą być równania różniczkowe z jądrem nietrywialnym ;)
Puzzle to nie martini. Najlepiej je dobrze wymieszać ;)
Sonne
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 280
Rejestracja: 03 stycznia 2017, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: Sonne »

Czak Noris pisze:Również sądzę, że nie ma trudnych puzzli, tylko czasochłonne. Ułożenie "Bombardowania Algieru" nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności. Wystarczy przykładać puzzel po puzzelku i w najgorszym wypadku po kilku latach naszym oczom ukaże się ułożony obrazek.
Trudne to mogą być równania różniczkowe z jądrem nietrywialnym ;)
To co wyboldowane. z Taką teorią, można ocenić że każde puzzle są łatwe. Czy to 300 elementów czy 30000 i tak tą taktyką ułożysz każde puzzle, nawet jednolite białe, o jednym możliwym wykrojniku.
Posiadam: 8 pudełek, 39700 elementów
Dotychczas ułożone: 3 obrazy, 7000 elementów

Aktualnie układam: 6000 Clementoni (36522) Zamek Neuschwanstein: http://puzzleforum.pl/viewtopic.php?f=318&t=13596
Awatar użytkownika
Czak Noris
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1474
Rejestracja: 28 stycznia 2016, 11:45

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: Czak Noris »

No ale czy tak nie jest? Czy ułożenie 32k Ravensburgera (ludzików) wymaga od układającego jakiś szczególnych umiejętności? Według mnie to najbardziej wymagający wzór, ale do jego ułożenia potrzeba po prostu dużo cierpliwości (dobra taktyka jest przydatna, aczkolwiek nie niezbędna). Jeszcze niedawno sam uważałem, że układanie niektórych puzzli jest trudne, ale ktoś tu na forum w jakiejś innej dyskusji stwierdził, że trudne to złe słowo, a bardziej odpowiednim określeniem jest czasochłonne. Z puzzlami jest jak z liczeniem do miliona - niby nie jest trudne, ale spróbuj doliczyć :lol:
Puzzle to nie martini. Najlepiej je dobrze wymieszać ;)
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2277
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: Cyber Killer »

Ale można w ramach puzzli o identycznym wykrojniku i ilości elementów trafić obrazki które ta sama osoba będzie układać szybciej lub wolniej. Czy to nie należy traktować jako właśnie efekt tego że jedne będą trudniejsze czy łatwiejsze od innych?
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
Awatar użytkownika
Czak Noris
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1474
Rejestracja: 28 stycznia 2016, 11:45

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: Czak Noris »

Oczywiście jeśli się zawęzi dyskusję do puzzli, to można podać łatwiejsze i trudniejsze wzory (a ściślej mówiąc mniej lub bardziej czasochłonne).
Mam niewielkie doświadczenie w temacie, ale po tym co ułożyłem mogę powiedzieć, że im więcej różnorodnych szczegółów na obrazku, tym lżej. Mi najwięcej problemów na razie sprawił Zamek w Mosznie (tylko cztery rodzaje klocków: zieleń, niebo, cegły z oknami i trochę innych), najłatwiej układało się rafę, bo składała się z wielu znacznie różniących się od siebie niewielkich fragmentów. Najcięższa jest bezsprzecznie Retrospekcja Ravensburgera, Disneya 40k "ludziki" łykają na śniadanie.
Puzzle to nie martini. Najlepiej je dobrze wymieszać ;)
Awatar użytkownika
michael_s
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2903
Rejestracja: 09 maja 2014, 15:38
Lokalizacja: Szczecin i okolice

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: michael_s »

Czak Noris pisze:Najcięższa jest bezsprzecznie Retrospekcja Ravensburgera
Jeśli mieszasz worki to tak, ale pojedyncze worki są dosyć proste.
Posiadam: 73 pudełka, 588700 elementów
Dotychczas ułożone: 36 obrazków, 214700 elementów
Aktualnie układam: Ravensburger 18000 Skylines of the World http://puzzleforum.pl/viewtopic.php?f=124&t=5953
Awatar użytkownika
qatro3
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 190
Rejestracja: 13 stycznia 2016, 09:11
Lokalizacja: Chełm

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: qatro3 »

Zapewniam że "Ostatnia wieczerza" i "Stworzenie Adama" z el 13 200 są łatwiejsze aniżeli 6 000 Stworzenie Adama.
Teraz układam "Ostatnia wieczerza" 13 200 i jest łatwiejsza aniżeli 6 000 Stworzenie Adama". Ale spróbuję jeśli się uda namówić żonę to zmieszać worki a wtedy gwarantuję horror. Ale chyba na to nie przystanie bo nadejdzie wiosna a mieszkam na wsi i działeczka czeka na zimowe zapasy trzeba coś uzbierać bez konserwantów.
Awatar użytkownika
chrumcia91
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3624
Rejestracja: 18 kwietnia 2017, 12:52
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: chrumcia91 »

qatro3 pisze: 08 marca 2018, 18:52 Zapewniam że "Ostatnia wieczerza" i "Stworzenie Adama" z el 13 200 są łatwiejsze aniżeli 6 000 Stworzenie Adama.
Teraz układam "Ostatnia wieczerza" 13 200 i jest łatwiejsza aniżeli 6 000 Stworzenie Adama". Ale spróbuję jeśli się uda namówić żonę to zmieszać worki a wtedy gwarantuję horror. Ale chyba na to nie przystanie bo nadejdzie wiosna a mieszkam na wsi i działeczka czeka na zimowe zapasy trzeba coś uzbierać bez konserwantów.
no ale tutaj masz 6x2200 a nie 4000 +...no chyba że zmieszasz....
Awatar użytkownika
qatro3
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 190
Rejestracja: 13 stycznia 2016, 09:11
Lokalizacja: Chełm

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: qatro3 »

Dlatego piszę że łatwiej ułożyć 6x2200 aniżeli 4 000 lub 6 000
A zmieszać to na razie nie myślę tylko układam od jutra część E
Awatar użytkownika
chrumcia91
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3624
Rejestracja: 18 kwietnia 2017, 12:52
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: chrumcia91 »

qatro3 pisze: 08 marca 2018, 19:05 Dlatego piszę że łatwiej ułożyć 6x2200 aniżeli 4 000 lub 6 000
A zmieszać to na razie nie myślę tylko układam od jutra część E
no to chyba normalne i oczywiste.....ale mówiąc o niezmieszanych 13200 to nie mowimy o 4000+ o ktorych jest wątek
Awatar użytkownika
qatro3
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 190
Rejestracja: 13 stycznia 2016, 09:11
Lokalizacja: Chełm

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: qatro3 »

Ale wątek jest o Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+
więc puzzle 13 200 możena wspomnie bo nie ma tu mowy o mieszaniu
więc też piszę o 6 000 stworzenie Adama co mam że są wystarczająco ciężkie.
A mieszanie puzzli to od nas zależy gdy producenci o to nie zadbali
Megi
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3
Rejestracja: 01 września 2018, 10:05

Re: Najłatwiejsze i najtrudniejsze 4000+

Post autor: Megi »

Polecam "Romantyczną kolację" 6000 el. Bardzo przyjemnie się układa, kolory są zróżnicowane.
ODPOWIEDZ

Wróć do „3000 - ∞”