9000 , Ravensburger , Bombardowanie Algieru

Mat
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 71
Rejestracja: 29 marca 2016, 20:28

Re: 9000 , Ravensburger , Bombardowanie Algieru

Post autor: Mat »

Czak Noris pisze:Jeden z najfajniejszych wzorów.
Pięknie się prezentuje na ścianie. Duży. Trudny.
Czego chcieć więcej?
Bardzo mi się spodobał i dlatego zawisł na ścianie :) Teraz poluje na 9k Raven Underwater Paradise ale ciężko spotkać :(
Awatar użytkownika
Czak Noris
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1474
Rejestracja: 28 stycznia 2016, 11:45

Re: 9000 , Ravensburger , Bombardowanie Algieru

Post autor: Czak Noris »

To tak jak ja. Bardzo żałuję, że nie kupiłem, gdy były dostępne.
Można nabyć na ebayu, ale drogo wychodzi.
Puzzle to nie martini. Najlepiej je dobrze wymieszać ;)
Awatar użytkownika
Olcia
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1945
Rejestracja: 22 lutego 2016, 08:45
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Częstochowska

Re: 9000 , Ravensburger , Bombardowanie Algieru

Post autor: Olcia »

Awatar użytkownika
Czak Noris
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1474
Rejestracja: 28 stycznia 2016, 11:45

Re: 9000 , Ravensburger , Bombardowanie Algieru

Post autor: Czak Noris »

Olcia, władasz jakimiś tajemnymi mocami, czy co?
W zeszłym miesiącu miałem dużą nadwyżkę na koncie puzzlowym i mogłem pozwolić sobie na spory wydatek, to akurat przez kilka tygodni na olx nie było nic z 9k. Spłukałem się na zagramanicy, i gdy nie mam kasy, to akurat wyjeżdżasz z takim tematem :o

Pomyślę nad debetem, jak przez kilka dni nikt mnie nie wyprzedzi, Nemo 9k popłynie do mnie ;)
Puzzle to nie martini. Najlepiej je dobrze wymieszać ;)
Mat
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 71
Rejestracja: 29 marca 2016, 20:28

Re: 9000 , Ravensburger , Bombardowanie Algieru

Post autor: Mat »

Ta aukcja jest kuszaca strasznie ,tym bardziej jesli by sie okazało że nie brakuje ani jednego puzzla.
Awatar użytkownika
Czak Noris
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1474
Rejestracja: 28 stycznia 2016, 11:45

Re: 9000 , Ravensburger , Bombardowanie Algieru

Post autor: Czak Noris »

Kusi, fakt.
A jeszcze kilka miesięcy temu Nemów 9k było mnóstwo.
Co się stało?
Puzzle to nie martini. Najlepiej je dobrze wymieszać ;)
Mat
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 71
Rejestracja: 29 marca 2016, 20:28

Re: 9000 , Ravensburger , Bombardowanie Algieru

Post autor: Mat »

Czak Noris pisze:Kusi, fakt.
A jeszcze kilka miesięcy temu Nemów 9k było mnóstwo.
Co się stało?
Zapewne nowe elementacje wypierają stare.
Sonne
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 280
Rejestracja: 03 stycznia 2017, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: 9000 , Ravensburger , Bombardowanie Algieru

Post autor: Sonne »

Bardzo ładnie wygląda na ścianie.
Jeśli miałbyś czas, dałbyś radę opisać proces montażu krok po kroku. Dziwne, że takie duże forum, a nie ma poradnika dokładnego jak ładnie i dobrze zamontować puzzle na ścianie. Owszem jest kilka tematów o tym, ale w żadnym nie ma wszystkiego i napisane z sensem, same tylko skrawki własnych doświadczeń.
Chodzi mi by było:
- jak podkład do puzzli
- czym sklejone
- skąd ramka i jak dołożona do puzzli,
- jakie ceny i gdzie zakupione.
Ewentualnie zestaw pod wymiar, także z producentem i ceną.
Posiadam: 8 pudełek, 39700 elementów
Dotychczas ułożone: 3 obrazy, 7000 elementów

Aktualnie układam: 6000 Clementoni (36522) Zamek Neuschwanstein: http://puzzleforum.pl/viewtopic.php?f=318&t=13596
Mat
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 71
Rejestracja: 29 marca 2016, 20:28

Re: 9000 , Ravensburger , Bombardowanie Algieru

Post autor: Mat »

Więc tak, najpierw dla mnie same puzzle były dość sporą przeprawą bo wcześniej układałem tylko 3000 max :) a jednocześnie poza domem zacząłem układać 4000 http://puzzleforum.pl/viewtopic.php?f=262&t=2249, więc to wszstko trwało.A co do sedna sprawy, zakupiłem dwie płyty o grubości 3mm ( dokładnie takie którymi podbijanę plecy szaf :) ), aby całość nie była taka ciężka. To chyba najcieńsza płyta na której dałoby rade to przykleić. Mam w pobliżu stolarza który przycina mi płyty na wymiar, a sprzedaje po 10 zł za metr kwadratowy. Do pudełkowego wymiaru puzzli dodałem po centymetrze, wiedziałem że troche przesadze na wysokości, ale z góry wiedziałem że będę miał ramki więc wszystkie wystające kawałki płyty zostaną przykryte. Musiałem złożyć całość na jednej płycie, przyłożyć drugą i przy pomocy domowników obrucić całość tak by puzzle leżały na płycie obrazkiem do dołu. Płyte która w tym momencie zdjąłem posmarowałem klejem. Był on już opisywany na tym forum, był to Rakoll. Jest biały ale zasycha na bezbarwnie, na allegro za pół kilo około 10 zł więc cena jak najbardziej do przyjecia. Przydaje się pomoc bo on stosunkowo szybko zasycha. I teraz rzecz najważniejsza, do tak dużo formatowych puzzli naprawdę opłaca się poczekać na domowników lub pójść do sąsiada z piwem i poprosić go o pomoc. Ja spróbowałem przykleić płyte do puzzli tylko z bratem ( a jak się okazuje niezbędna staje się jedna osoba na jednym rogu). Efekt był taki że puzzle się trochę krzywo przykleiły. I byłem w kropce na szcześćie wiekszość się nie przykleiła a 1/3 puzzli była przyklejona ok. Więc z bratem spędziłem 5h przyklejając po mniejszy , wiekszym kawałku puzzle do płyty. Odradzam tak robić tu się udało bo Algier ma podobną kolorystykę na całości ale na bardzo różnokolorowch puzzlach byłby problem, ponieważ wtedy nie da się zapanować nad rozciąganiem się puzzli w danym miejscu i gdy kończym i dochodzimy do rogu to albo albo trzeba bardzo ściskać albo bardzo rozciągać puzzle.Ostatecznie jakoś się udało i nic nie widać :).Ceny ramek nie napawają optymizmem więc zakupiłem drewniane listwy przypodłogowe z zaokragleniem z jednej strony. 2,5 metra za jakieś15 zł bodaj w Leroy Merlin. Trzeba było wyfrezować miejsce na płyte z tyłu. Jeśli będzie potrzeba to dodam zdjęcie :) Listwa ma jakieś 20mm grubości i jakieś 60mm szerokości. Trzeba było ja pomalować , ja użyłem czarnej bejcy a następnie przyciąć na wymiar ( z zapasem po około 5mm na dło\ugości i szerokości płyty, tak były ona luźno weszła)pod kątem 45 stopni by się ładnie złożyła. Całość ramy skręciłem wkrętami do drewna przy pomocy kątowników z blachy bodaj 90 groszy za sztukę. Do tego jeszcze obawiałem sie że całość mi obwiśnie środkiem więc dodałem , dodatkową zawieszkę w środku ( około 1,5 zł za sztukę ? naprawdę nie pamiętam już :)). Płytę do ramki przybiłem zszywaczem tapicerskim , naprawdę trzyma elegancko :) Efekt widać na zdjęciu :)
Sonne
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 280
Rejestracja: 03 stycznia 2017, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: 9000 , Ravensburger , Bombardowanie Algieru

Post autor: Sonne »

Więc tak, najpierw dla mnie same puzzle były dość sporą przeprawą bo wcześniej układałem tylko 3000 max :) a jednocześnie poza domem zacząłem układać 4000 http://puzzleforum.pl/viewtopic.php?f=262&t=2249, więc to wszstko trwało.A co do sedna sprawy, zakupiłem dwie płyty o grubości 3mm ( dokładnie takie którymi podbijanę plecy szaf :) ), aby całość nie była taka ciężka. To chyba najcieńsza płyta na której dałoby rade to przykleić. Mam w pobliżu stolarza który przycina mi płyty na wymiar, a sprzedaje po 10 zł za metr kwadratowy. Do pudełkowego wymiaru puzzli dodałem po centymetrze, wiedziałem że troche przesadze na wysokości, ale z góry wiedziałem że będę miał ramki więc wszystkie wystające kawałki płyty zostaną przykryte. Musiałem złożyć całość na jednej płycie, przyłożyć drugą i przy pomocy domowników obrucić całość tak by puzzle leżały na płycie obrazkiem do dołu. Płyte która w tym momencie zdjąłem posmarowałem klejem. Był on już opisywany na tym forum, był to Rakoll. Jest biały ale zasycha na bezbarwnie, na allegro za pół kilo około 10 zł więc cena jak najbardziej do przyjecia. Przydaje się pomoc bo on stosunkowo szybko zasycha. I teraz rzecz najważniejsza, do tak dużo formatowych puzzli naprawdę opłaca się poczekać na domowników lub pójść do sąsiada z piwem i poprosić go o pomoc. Ja spróbowałem przykleić płyte do puzzli tylko z bratem ( a jak się okazuje niezbędna staje się jedna osoba na jednym rogu). Efekt był taki że puzzle się trochę krzywo przykleiły. I byłem w kropce na szcześćie wiekszość się nie przykleiła a 1/3 puzzli była przyklejona ok. Więc z bratem spędziłem 5h przyklejając po mniejszy , wiekszym kawałku puzzle do płyty. Odradzam tak robić tu się udało bo Algier ma podobną kolorystykę na całości ale na bardzo różnokolorowch puzzlach byłby problem, ponieważ wtedy nie da się zapanować nad rozciąganiem się puzzli w danym miejscu i gdy kończym i dochodzimy do rogu to albo albo trzeba bardzo ściskać albo bardzo rozciągać puzzle.Ostatecznie jakoś się udało i nic nie widać :)
Ten etap mam już za sobą.
Ta płyta nazywa się HDF. Ja kupowałem trochę drożej bo jakieś 13 zł/metr2 ale pewnie dlatego, że w Obi. Przyklejam tasmą dwustronną i dzięki temu można zrobić to samo co Ty, tylko w 1 osobę, oczywiście lepiej i bezpieczniej we dwójkę. Trzyma się bardzo dobrze, tyle, że kupiłem płytę pod wymiar z pudełka. Idealnie pasują puzzle do płyty, nie ma żadnej nadwyżki ( co może zrobić problem podczas dodawania ramki - nie wiem )
Druga część Twojej wypowiedzi za to mnie najbardziej interesuje, bo tego nie mam :)
Ceny ramek nie napawają optymizmem więc zakupiłem drewniane listwy przypodłogowe z zaokragleniem z jednej strony. 2,5 metra za jakieś15 zł bodaj w Leroy Merlin. Trzeba było wyfrezować miejsce na płyte z tyłu. Jeśli będzie potrzeba to dodam zdjęcie :) Listwa ma jakieś 20mm grubości i jakieś 60mm szerokości. Trzeba było ja pomalować , ja użyłem czarnej bejcy a następnie przyciąć na wymiar ( z zapasem po około 5mm na dło\ugości i szerokości płyty, tak były ona luźno weszła)pod kątem 45 stopni by się ładnie złożyła. Całość ramy skręciłem wkrętami do drewna przy pomocy kątowników z blachy bodaj 90 groszy za sztukę. Do tego jeszcze obawiałem sie że całość mi obwiśnie środkiem więc dodałem , dodatkową zawieszkę w środku ( około 1,5 zł za sztukę ? naprawdę nie pamiętam już :)). Płytę do ramki przybiłem zszywaczem tapicerskim , naprawdę trzyma elegancko :) Efekt widać na zdjęciu :)
Bardzo bym prosił o zdjęcie, bo nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić.
Płytę do ramki przybiłem zszywaczem tapicerskim
i tu pewnie przydała by się nadwyżka płyty HDF względem puzzli. Ja tej nadwyżki nie mam, a rozklejać puzzli od płyty raczej nie zamierzam.
Posiadam: 8 pudełek, 39700 elementów
Dotychczas ułożone: 3 obrazy, 7000 elementów

Aktualnie układam: 6000 Clementoni (36522) Zamek Neuschwanstein: http://puzzleforum.pl/viewtopic.php?f=318&t=13596
Mat
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 71
Rejestracja: 29 marca 2016, 20:28

Re: 9000 , Ravensburger , Bombardowanie Algieru

Post autor: Mat »

Więc co do samej ramy.
Zakupiłem listwy przypodłogowe drewniane wyglądające tak:
Obrazek

Następnie musiałem podfrezować te listwy żeby dało się przymocować płytę z puzzlami. To co podfrezowane kolorem niebieskim, na głębokość 5mm ( 3mm płyta i 2 mm puzzle).

Obrazek

Przycinamy na odpowiednią długość i kąty na 45 stopni i otrzymujemy coś takiego :

ObrazekObrazek

Ja połączyłem zwykłym małym kątownikiem :)

ObrazekObrazek

Po włożeniu płyty z puzzlami całość uwzględniając mały luz powinna wyglądać tak.

Obrazek

Po czym przybiłem całość zszywaczem tapicerskim :)

Obrazek

Na koniec montaż zawieszki/haczyka , zwał tak zwał :)

ObrazekObrazek

Na modelach 3D wydaje mi się że przejrzyściej to wygląda :) Wrysowywałem tylko jeden róg ponieważ reszta jest analogiczna. Sama dokładność wykonania oczywiście jest ważna , ale im większy format tym mniej widać uchybienia . Mam nadzieję że to trochę pomoże:)
Sonne
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 280
Rejestracja: 03 stycznia 2017, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: 9000 , Ravensburger , Bombardowanie Algieru

Post autor: Sonne »

ZAJEBISTE!!!!
Nigdy nie używam caps locka, ale tutaj to wygląda super. Teraz wiem co mam kupić i jak to zrobić.
A ten wpis nadaje się do innego działu i powinien być przyklejony przez admina.

Edit:
Tylko to co prawda nie nadaje się do moich puzzli aktualnie przyklejonych, ale następne już przykleję wg Twojego sposobu. Ile potrzeba nadwyżki płyty HDF kupić względem rozmiaru puzzli po ułożeniu?

A ten aktualne co mam już przyklejone włożę w antyramę, niech stracę. Za błędy się płaci.

edit2:
Do pudełkowego wymiaru puzzli dodałem po centymetrze, wiedziałem że troche przesadze na wysokości, ale z góry wiedziałem że będę miał ramki więc wszystkie wystające kawałki płyty zostaną przykryte
Oki znalazłem, po centymetrze z każdej strony? Czyli z 4 stron. Zatem 2 cm dłuższa jest płyta wszerz i wzdłuż względem oryginalnego rozmiaru?
Posiadam: 8 pudełek, 39700 elementów
Dotychczas ułożone: 3 obrazy, 7000 elementów

Aktualnie układam: 6000 Clementoni (36522) Zamek Neuschwanstein: http://puzzleforum.pl/viewtopic.php?f=318&t=13596
Mat
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 71
Rejestracja: 29 marca 2016, 20:28

Re: 9000 , Ravensburger , Bombardowanie Algieru

Post autor: Mat »

Ja do algieru który ma 192x138 kupilem płyte 193x139 ogolnie najlepiej jest trafic z wymiare ale jak plyta bedzie troche wieksza to sie nic nie stanie. Ważne zeby zszywka była szersza niż szczelina która powstanie.
Miroly
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 17
Rejestracja: 27 sierpnia 2018, 13:39
Lokalizacja: Gniezno, Wielkopolskie

Re: 9000 , Ravensburger , Bombardowanie Algieru

Post autor: Miroly »

Wiem , że juz minął ponad rok, ale zapytam ( może ktoś odpowie :p) A mianowicie... Mam przyklejone 6000puzzli 136.5 x 96.5 cm na plyte HDF 3mm, i mam zagwostke jak to powiesić na sciane. Przykleic calą płyte taśmą dwustronną, od dolu wkrecic 3 haczyki i od gory 1 haczyk? Czy ma ktos jakis lepszy sposob. Mam obawy ze bez tej tasmy obraz bedzie odchodzil od sciany. Liczę na waszą pomoc :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mat”