HEYE 2000 - Bavaria, by Michael Ryba.

Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa

HEYE 2000 - Bavaria, by Michael Ryba.

Post autor: Vicky » 15 lis 2017, 16:51

Bavaria Last Minute...
Czyli wycieczka w szalony świat Ludwika II Bawarskiego :)

Naszą wycieczkę rozpoczynamy od Neuschwanstein. Na pierwszym planie widać wspaniałą i okazałą budowlę - tzw. "Nowy Łabędzi Zamek". Zamek jest oblegany przez rzesze turystów z całego świata. Niekończąca się karawana autokarów z wycieczkami, setki główek wystających z każdego zakamarka, (z aparatami, lub innymi ciekawymi gadżetami), Japończycy na szczycie wieży (a przecież wszyscy znamy zamiłowanie tego narodu do turystycznej eksploracji), potwierdzają tylko niezwykłą popularność Neuschwanstein.
Oprócz standardowego zwiedzania bajkowego zamku mamy możliwość odbyć rejs "łabędzim statkiem" po pobliskim jeziorze, lub złożyć wizytę w sąsiednim Hohenschwangau, a nawet odwiedzić ruiny Falkenstein (!?).
Z drugiej strony nie wolno zapominać, że Ludwik II Bawarski to nie tylko budowniczy pięknych zamków, co przede wszystkim szczodry mecenas sztuki, zwłaszcza opery. Gdyby nie jego osobista pomoc, Ryszard Wagner zapewne nigdy nie stworzył by swoich największych operowych dzieł (np. "Nibelungów"). Nie dziwi więc obecność w tym gronie samego mistrza Wagnera i wykreowanego przezeń świata rodem z Germańskiej, romantycznej mitologii.
Przydomek "szalony" również nie pozostaje bez echa na obrazie. Być może to sam Bernard von Gudden czai się wraz z sanitariuszami, by "odziać w kaftan" ekscentrycznego króla. Do którego ciągną księżniczki, rycerze, karły i liczni szaleńcy z całej okolicy... :D
A w tle oczywiście przepiękny widok na Alpy. Góry, błękit nieba (z sunącymi owieczkami-obłoczkami) i dzikie ptactwo (bardzo podejrzanej maści).
Jednym słowem w tym obrazie jest szaleństwo i metoda. :D

Jak dla mnie jest to póki co niedościgły ideał Neuschwanstein na puzzlach. Można się kłócić, że nierealny, że komiksowy, że groteskowy... Ale czy ktoś widział lepsze "ujęcia" zamku? Gdzie góry, lasy i niebo nie przytłaczają całości, czyniąc z Neuschwanstein jedynie lokalny element widoku?

Wracając do samych puzzli, muszę uczciwie powiedzieć, że są dość trudne (zwłaszcza jak na Heye!). Już na sam widok worka doznałem pierwszej załamki. Nagle wydało mi się, że te 2 kilo, :P to jest co najmniej 2 tony :D Długa i żmudna segregacja utwierdziła mnie w przekonaniu, że tym razem walka będzie ciężka! I tak w rzeczy samej było. Nawet najłatwiejsze fragmenty nieźle dawały w kość (zamek z tysiącem podobnych do siebie i upierdliwych główek zainicjował porządną litanię przekleństw!). A po błękitnym niebie i barankach mogłem już tylko sięgać po psychotropy... :D
Na szczęście to co pierwotnie wydawało mi się skomplikowane, czyli ta część z postaciami, okazała się być dużo prostsza i nie tak okrutna jak cała reszta. Choć w sumie i tak prawie tydzień mi z tym zeszło. Ale nie żałuję. Bo ilość frajdy jaką mimo wszystko z tego miałem, to wartość bezcenna. Dodatkowo uważam, że "Bavaria" to puzzle z przesłaniem. Z drugim, głębszym dnem, które warto poznać przy okazji tej postaci. Dlatego podsumowując należy się w tym przypadku ocena ponad ogólnie przyjęty standard!

I tylko zastanawia mnie jak te puzzle prezentowały by się w formacie 4 tysiące? Wiem, że takie też są. I jestem zdanie, że niewątpliwie ten akurat motyw zasługuje na tak wspaniałe wyróżnienie. Osobiście jestem przekonany, że część tych drobnych upierdliwości została by zniwelowana w podwójnym powiększeniu. I że paradoksalnie mogło by się łatwiej układać. :)

Moja Ocena: 6/6 (daje nawet 10!)

Galeria:
Polecam obejrzeć całość, choć moje zdjęcia ciężko wychodzą z powodu mnóstwa drobnych szczegółów i zawartej w obrazku bogatej skali barw!
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 lis 2017, 0:31 przez Vicky, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Junka

Re: HEYE 2000 - Bavaria, by Michael Ryba.

Post autor: Junka » 15 lis 2017, 17:08

Ale śmieszne! Coś w sobie mają bez wątpienia :)
Aktualnie układam Clementoni Tabun koni 13200: viewtopic.php?f=226&t=5301

Awatar użytkownika
Marcin S. Puzzler
Administrator

Post autor: Marcin S. Puzzler » 15 lis 2017, 18:28

Kolejna świetna relacja - dziękujemy Vicky 8-)
W sumie po tak wyczerpującym opisie myślałem, czy nie odpuścić sobie zdjęć ;)

Jeśli kiedyś będę chciał wrócić do Heye - będę o nich pamiętał.

Awatar użytkownika
leżak

Post autor: leżak » 15 lis 2017, 18:59

I ja będę miała okazję, żeby obejrzeć wzór z bliska :) .
Na razie puzzelki czekają na swoją kolej.

Awatar użytkownika
Dawid

Post autor: Dawid » 16 lis 2017, 7:51

Vicky pisze:
15 lis 2017, 16:51
Jak dla mnie jest to póki co niedościgły ideał Neuschwanstein na puzzlach. Można się kłócić, że nierealny, że komiksowy, że groteskowy... Ale czy ktoś widział lepsze "ujęcia" zamku? Gdzie góry, lasy i niebo nie przytłaczają całości, czyniąc z Neuschwanstein jedynie lokalny element widoku?
Zgadzam się, chociaż nie wiem, czy dlatego, że ten zamek w wersji Heye taki fajny, czy dlatego, że inne już mi tak obrzydły :)
W 2018: 4 pudełka / 2400 elementów

kasienka

Post autor: kasienka » 16 lis 2017, 9:44

Fajny opis. I całkiem fajne zbliżenia.

Awatar użytkownika
jagabaga

Post autor: jagabaga » 16 lis 2017, 12:55

Świetny obrazek, świetna recenzja, świetna fotorelacja :D (ta ostatnia byłaby jeszcze przyjemniejsza w oglądaniu, gdyby zdjęcia były oddzielone "wolnym" wierszem :) )
# Moja puzzloteka
# Moje puzzlowe podium: * Przywołanie morza * Zegar * Mezzo Goddess *

ODPOWIEDZ

Wróć do „Vicky”