Trefl 4000 Wieża Babel

Awatar użytkownika
jagabaga
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 5064
Rejestracja: 16 grudnia 2015, 12:31
Lokalizacja: Miasto Kiepury i... Gierka;-)

Re: Trefl 4000 - Wieża Babel

Post autor: jagabaga »

Zarypiasta ta wieżyczka :D . Na mnie czeka 9000, ale boję się do niej podejść...
aerial
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 186
Rejestracja: 25 lutego 2017, 18:21

Re: Trefl 4000 - Wieża Babel

Post autor: aerial »

Dzięki.
Układałem to dużo, myślę że średnio z 8 godzin dziennie.. także dość sporo. Normalnie rekreacyjnie układając by to zajęło dużo więcej czasu.
Chociaż jak pisałem, dałoby się szybciej, gdyby w bardziej przemyślany sposób posortować i mieć dużo miejsca na wygodne rozłożenie wszystkiego.
Awatar użytkownika
Junka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2525
Rejestracja: 14 stycznia 2016, 20:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trefl 4000 - Wieża Babel

Post autor: Junka »

jagabaga pisze:Zarypiasta ta wieżyczka :D . Na mnie czeka 9000, ale boję się do niej podejść...
Jaga, będę czuwać, jak będziesz chciała się jej pozbyć ;)
Ostatnio ułożone: Ravensburger 18 000 Evening Walk in Paris: viewtopic.php?f=226&t=8073

SPRZEDAM: http://www.puzzleforum.pl/viewtopic.php ... 317#p37317
Awatar użytkownika
Bimbosz
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 561
Rejestracja: 30 marca 2016, 23:43
Lokalizacja: Silesia, Koszęcin

Re: Trefl 4000 - Wieża Babel

Post autor: Bimbosz »

aerial pisze:Dzięki.
Układałem to dużo, myślę że średnio z 8 godzin dziennie.. także dość sporo. Normalnie rekreacyjnie układając by to zajęło dużo więcej czasu.
Chociaż jak pisałem, dałoby się szybciej, gdyby w bardziej przemyślany sposób posortować i mieć dużo miejsca na wygodne rozłożenie wszystkiego.
Nooo to jesteśmy w domu i już wiem dlaczego zacząłem wcześniej a mnie przegoniłeś, ja dziennie poświęcałem max 2h i to i tak nie układałem codziennie ich :)
Zapraszam do odwiedzania Mojego profilu :?
The_riddle
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Posty: 113
Rejestracja: 04 lutego 2017, 23:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Trefl 4000 - Wieża Babel

Post autor: The_riddle »

Czeka na mnie ten wzór od roku...i jakoś zabrać się za niego nie mogę. Bardzo fajnie opisałeś etapy sortowania (z plusami i minusami) - mam zamiar z porad skorzystać.
I baaardzo zazdroszczę czasu na układanie.
aerial
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 186
Rejestracja: 25 lutego 2017, 18:21

Re: Trefl 4000 - Wieża Babel

Post autor: aerial »

The_riddle pisze:Czeka na mnie ten wzór od roku...i jakoś zabrać się za niego nie mogę. Bardzo fajnie opisałeś etapy sortowania (z plusami i minusami) - mam zamiar z porad skorzystać.
I baaardzo zazdroszczę czasu na układanie.
Jak porównam do kaplicy którą układam obecnie, jednak wieżę układało się sporo łatwiej. Nie tyle ilość elementów, wielkość, ale fakt że wieżę da się posortować na dość odróżniające się strefy. Przy kaplicy, można ułożyć siatkę z tych ornamentów, kilka jaskrawych szat, a potem zaczynają się schody, masa niewyraźnych elementów, ludzi, posągów, które są porozrzucane po całym obrazku, i trudno dojść który puzzel pochodzi z jakiego miejsca. Może to też kwestia preferencji, co kto woli układać, ja już wolę układać niebo które ma jakiś gradient koloru, niż grzebać w takiej "papce" nieokreślonych kolorów.
aerial
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 186
Rejestracja: 25 lutego 2017, 18:21

Re: Trefl 4000 - Wieża Babel

Post autor: aerial »

Czas przykleić puzzle do płyty. Akurat nie musiałem kupować, na strychu zalegała duża płyta hdf, wystarczyło dociąć, akurat starczyło na 2 identyczne płyty, będą też na trefla 6k.

Obrazek

Zostawiłem ramkę ponad 3cm, do której będą zamocowane listwy ramy, która ma też na celu usztywnić całość.
Chciałem kleić na podłodze, użyłem listw pomocniczo, do nich będę dosuwał kawałki puzzli, i wyznacza to miejsce puzzli względem płyty. Jako że leży to na podłodze, nie mogłem użyć zacisków do unieruchomienia listw, użyłem niewielkiej ilości taśmy dwustronnej.

Obrazek

Puzzle czekały od ułożenia w pudełku. Wydają się spore w porównaniu z elementacją 6000.

Obrazek

Rozłożone:

Obrazek

I klejenie, nie użyłem siatki, trefl jest na tyle mocno spasowany, że spokojnie da się przenosić całe połacie puzzli bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia, w rękach. Klej typu wikol, zużyłem zaledwie połowę 0,5l butelki.

Obrazek

Obrazek

Całość została przykryta drugą płytą i obciążona w celu docisku.
Teraz musi wyschnąć i następny krok odmierzenie długości listw po ramkę, pomalowanie i przyklejenie do płyty.
Jestem ciekaw czy rama dostatecznie usztywni płytę, nie dawałem nic pod spód, żadnego stelażu, a tak duża płyta sama się trochę wygina.
aerial
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 186
Rejestracja: 25 lutego 2017, 18:21

Re: Trefl 4000 - Wieża Babel

Post autor: aerial »

Kilka dni minęło bo lakier którego użyłem do lakierowania ramy wolno schnął.
Docinanie listwy ramy która jednocześnie będzie jedynym usztywnieniem dość sporej płyty:

Obrazek

Obrazek

Mocowanie ramy do płyty: klej wikol + zszywacz tapicerski, zszywki 8mm (płyta 3mm, listwa ramki miała ~10mm)

Obrazek

Mocowanie do ściany, na 2 otwory z racji na wymiary i wagę. W ścianie wkręty takie z zawieszkami (łeb w kształcie litery "T").
W płycie od spodu 2 otwory obok siebie, tworzą taki szeroki podwójny otwór i na połowę doklejona i zszyta mała listwa, która na tym zdjęciu to zaślepia. Chodzi o to, że o to zawiesi się całość na ścianie, zawieszka wchodzi w otwór i opiera się o te elementy.

Obrazek

I na ścianie:

Obrazek

Mam zdjęcie robione lustrzanką, w dużej rozdzielczości całego wykrojnika, wkrótce zgram z aparatu i zamieszczę.
aerial
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 186
Rejestracja: 25 lutego 2017, 18:21

Re: Trefl 4000 - Wieża Babel

Post autor: aerial »

Dobra jest zdjęcie wykrojnika.

Miniatura:
Obrazek

Link do pełnej rozdzielczości (3498x2332 4,3mb) : https://drive.google.com/file/d/0By2gVP ... sp=sharing
Artur
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 381
Rejestracja: 05 grudnia 2016, 12:09

Re: Trefl 4000 - Wieża Babel

Post autor: Artur »

Przeczytałem cały wątek i gratuluję szybkości ułożenia i efektu końcowego. Muszę Ci przyznać też, że rama idealnie komponuje się z tym obrazem. Prosta konstrukcja i wykonanie, ale efekt jest świetny :)
Widać, że prostota daje najlepszy efekt.
Awatar użytkownika
Marzena
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 267
Rejestracja: 09 stycznia 2018, 15:18
Lokalizacja: Kraków

Re: Trefl 4000 Wieża Babel

Post autor: Marzena »

Cześć :) przeczytałam cały wątek bo od soboty mam wieżę Babel u siebie i jest teraz jedną z pierwszych w mojej kolejce :) bardzo mi się podoba efekt po ułożeniu, szczególnie oprawienie - bardzo ładnie się prezentuje :) gratulacje tempa :)
Awatar użytkownika
chrumcia91
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3624
Rejestracja: 18 kwietnia 2017, 12:52
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Trefl 4000 Wieża Babel

Post autor: chrumcia91 »

U mnie leżą od września...Miałam zacząć, ale stwierdziłam, że jeszcze nie czas :P wiosną albo latem do nich wroce
Awatar użytkownika
Marzena
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 267
Rejestracja: 09 stycznia 2018, 15:18
Lokalizacja: Kraków

Re: Trefl 4000 Wieża Babel

Post autor: Marzena »

chrumcia91 pisze: 29 stycznia 2018, 10:18 U mnie leżą od września...Miałam zacząć, ale stwierdziłam, że jeszcze nie czas :P wiosną albo latem do nich wroce
Chrumcia to może "razem" je sobie będziemy układać? :)
Awatar użytkownika
chrumcia91
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3624
Rejestracja: 18 kwietnia 2017, 12:52
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Trefl 4000 Wieża Babel

Post autor: chrumcia91 »

Narazie nie mam na nie czasu :P
Wracam w niedziele do domu na tydzien, potem znowu tydzien mnie nie ma... :P od kwietnia dopiero bede miala wiecej czasu wiec moze wtedy sie za nie wezme
ODPOWIEDZ

Wróć do „aerial”