9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Awatar użytkownika
yarkoos
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 495
Rejestracja: 14 sierpnia 2017, 01:51
Lokalizacja: Łódź

9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: yarkoos »

Dziś parę słów o bardzo ważnym, dla mnie, zestawie. Wieża Babel z Ravensburgera.
Obrazek

Jego skrócona historia wygląda tak, że gdy odkryliśmy go, z żoną, w sklepie, był, dla nas, zbyt drogi. Gdy już mogliśmy sobie na niego pozwolić - okazało się, że już go nie produkują w wymiarze 9000+ a "jedynie" 5000+. Zdecydowanie chcieliśmy ten większy, była już na niego nawet wybrana ściana. Rozpoczęło się więc polowanie. Ravensburger mi odpisał, że nie mają już zapasów. Pewna amerykanka obiecała mi odsprzedać, ale gdy wróciła do domu - okazało się, że ma już je przyklejone do ściany. Wiele różnych przygód po drodze zaowocowało wygraną aukcją w Niemczech. Weszliśmy w posiadanie nieotwieranego, 17-letniego zestawu. Gdy już był zestaw okazało się, że co innego układać puzzle na etapie młodego małżeństwa a co innego na etapie małżeństwa z dwójką malutkich dzieci :D .
I still play with cars and puzzles.
Awatar użytkownika
Dawid
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1303
Rejestracja: 19 sierpnia 2015, 02:57
Lokalizacja: WAW/WRO

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: Dawid »

yarkoos pisze:Gdy już był zestaw okazało się, że co innego układać puzzle na etapie młodego małżeństwa a co innego na etapie małżeństwa z dwójką malutkich dzieci :D .
To teraz pozostaje Wam odliczać lata, aż pójdą na swoje ;-)

Swoją drogą ten zestaw dość często się pojawiał na ebayu. Kwestia tylko ceny :-/
2015: 4 pudełka / 7500 el.
2016: 31 pudełek / 39528 el.
2017: 25 pudełek / 28670 el.
2018: 9 pudełek / 7000 el.
2019: 22 pudełek / 22315 el.
2020: 19 pudełek / 19700 el.
2023: 15 pudełek / 14328 el.
2024: 9 pudełek / 5259 el.
Awatar użytkownika
Junka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2525
Rejestracja: 14 stycznia 2016, 20:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: Junka »

Wymarzone, wyczekane - najlepiej :)
Ostatnio ułożone: Ravensburger 18 000 Evening Walk in Paris: viewtopic.php?f=226&t=8073

SPRZEDAM: http://www.puzzleforum.pl/viewtopic.php ... 317#p37317
Awatar użytkownika
yarkoos
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 495
Rejestracja: 14 sierpnia 2017, 01:51
Lokalizacja: Łódź

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: yarkoos »

Junka pisze:Wymarzone, wyczekane - najlepiej :)
A zatem mieliśmy już swoje wymarzone puzzle a czekanie, aż dzieci pójdą na swoje, mogło trochę potrwać. Wkrótce jednak pojawił się ciekawy moment - żona z dziećmi zostali nad morzem a ja wróciłem do pracy. I pustego, przyjaznego puzzlom domu. Od razu wziąłem się za wieżę. Rozpakowałem dziarsko pudełko i... pierwsze zdziwienie. Puzzle są podzielone na worki! To nie jest 9120 kawałków (czy reklamowane 9000) tylko 2 x po 4560 klocków. Wiem, teraz wydaje się ten brak wiedzy naiwny, ale wtedy się szczerze dziwiłem. Natychmiast zdecydowałem o mieszaniu; uznałem, że tak będzie uczciwiej. Wysypałem więc pierwszy worek i zobaczyłem ile to jest 4560 puzzli. Sporo. Postanowiłem, że drugi dosypię jak tylko wybiorę, z pierwszego, ramkę. Po 5 godzinach moim oczom ukazało się to:
Obrazek
(przepraszam za jakość - były to czasy, gdy telefony służyły jeszcze głównie do dzwonienia)
Musiałem zweryfikować plany - do powrotu dzieci miałem 12 dni. Pracując zawodowo dwóm workom nie podołam w tym czasie...
I still play with cars and puzzles.
Awatar użytkownika
yarkoos
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 495
Rejestracja: 14 sierpnia 2017, 01:51
Lokalizacja: Łódź

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: yarkoos »

I tak sobie korzystałem z wieczorów, które miałem:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
...aż z wrażenia nie zrobiłem zdjęcia, gdy pierwsza część była gotowa.
I still play with cars and puzzles.
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2277
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: Cyber Killer »

No to szło całkiem solidnie. Kiedy to było?
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
Awatar użytkownika
jagabaga
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 5092
Rejestracja: 16 grudnia 2015, 12:31
Lokalizacja: Miasto Kiepury i... Gierka;-)

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: jagabaga »

Cyber Killer pisze:Kiedy to było?
...i co było dalej, jak jest teraz? :)

PS. Na mnie też czeka ten zestawik w wersji nówka-sztuka, ale chyba jeszcze trochę poczeka, bo dziecko i kot (ZWŁASZCZA kot ;) ) na pokładzie nie sprzyjają układaniu takich molochów w standardowym M.
Awatar użytkownika
klipol
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 388
Rejestracja: 02 stycznia 2016, 16:26
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: klipol »

A co na to żona że układałeś bez niej? ;)
....
Awatar użytkownika
yarkoos
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 495
Rejestracja: 14 sierpnia 2017, 01:51
Lokalizacja: Łódź

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: yarkoos »

jagabaga pisze:
Cyber Killer pisze:Kiedy to było?
...i co było dalej, jak jest teraz? :)
Wydaje się, że było to dawno, dawno temu, gdzieś w odległej galaktyce. Ale w sumie to może i nie tak dawno - 12 wieczorów sierpnia 2008 lewa część.
A co było dalej? Pewnie znacie ten problem, gdy ma się zbyt mało miejsca na układanie a lubi się układać. Okazało się, że całkiem sporo moich znajomych tak ma. Zaczęliśmy urządzać puzzlowe piątki (nie każdy, niestety). Każde spotkanie było inne, ale schemat dość podobny - było coś do jedzenia, coś do picia (byle z dala od puzzli), zapaleńcy nie zwracali uwagi na upływający czas a mniej zainteresowani... zasypiali :)
klipol pisze:A co na to żona że układałeś bez niej? ;)
Żona była, tym razem, wśród układających (przy pierwszej połowie poświęciła się, dla sprawy). Układanie szło nieco wolniej (zdarzyło się nam spotkanie, że nie zdjęliśmy nawet puzzli), ale takie układanie okazało się być bardzo przyjemne. A właśnie! A propos zdejmowania. Wymyśliliśmy metodę na ochronę układanych puzzli przed dziećmi. Wielką (choć lekką) płytę wkładamy na górne szafki kuchenne. Tworzą one literę "L" (tworzyły nawet "U", ale to nie ma nic do rzeczy) i płyta z układanym stanem, na zakończenie wieczoru, wędrowała na szafki. Trochę ryzykowne, ale "Wieża" spadła tylko raz. Przed dziećmi, w każdym razie, chroniło świetnie. Wątpię aby to działało na koty...
I tak od października 2008 do czerwca 2009 postęp był taki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I still play with cars and puzzles.
kasienka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1167
Rejestracja: 29 marca 2016, 10:03
Lokalizacja: Karczew powiat otwocki

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: kasienka »

Trzymasz w napięciu :) A kiedy udało się połączyć obie części?
Awatar użytkownika
yarkoos
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 495
Rejestracja: 14 sierpnia 2017, 01:51
Lokalizacja: Łódź

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: yarkoos »

kasienka pisze:A kiedy udało się połączyć obie części?
Tak, to było nieuniknione. Obie części musiały zostać połączone. Nastąpiło to jednak dopiero w grudniu 2009r.
Obrazek

Gdy już wymarzone, wyczekiwane, upolowane puzzle były w całości ułożone, kuchnia z jadalnią wykończona w żółcieniach, pomarańczach i brązach, ściana na puzzle przygotowana... Co mogło pójść nie tak?

Ano - zapadła decyzja o przeprowadzce.
I still play with cars and puzzles.
Awatar użytkownika
Junka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2525
Rejestracja: 14 stycznia 2016, 20:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: Junka »

Haha, i co się stało z puzzlami? :)
Ostatnio ułożone: Ravensburger 18 000 Evening Walk in Paris: viewtopic.php?f=226&t=8073

SPRZEDAM: http://www.puzzleforum.pl/viewtopic.php ... 317#p37317
Awatar użytkownika
yarkoos
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 495
Rejestracja: 14 sierpnia 2017, 01:51
Lokalizacja: Łódź

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: yarkoos »

Junka pisze:Haha, i co się stało z puzzlami? :)
Nie poddaliśmy się. W nowym miejscu, w ramach przygotowań do zamieszkania, została w jadalni, która była w odpowiedniej kolorystyce, przygotowana specjalna ściana (przepraszam za jakość obrazów - są to fragmenty przypadkowych zdjęć robionych z innej okazji, czasem chyba żelazkiem):
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Aby zaznaczyć, że spodziewamy się pojawienia się tam gotowego obrazu, roboczo wisiał rysunek pomocniczy :D
Obrazek
Obrazek


Ostatecznie jednak trzeba się było wziąć do roboty. Postanowiłem przykleić puzzle do cienkiej płyty klejem do tapet.
Obrazek
Po posmarowaniu płyty głównej...
Obrazek
...klocki były zsuwane w płyty pomocniczej (w partiach, co nie jest dobrym pomysłem) bezpośrednio na, szybkoschnący, klej.
Obrazek
Obrazek
Poza drobnymi problemami ze spasowaniem 2 części całość zakończyła się sukcesem - puzzle były na stałe na płycie:
Obrazek

Kolejnym etapem było malowanie puzzli z wierzchu specjalnym lakierem zabezpieczającym przed blaknięciem itp.
I still play with cars and puzzles.
Awatar użytkownika
aer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 416
Rejestracja: 17 lipca 2017, 02:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: aer »

Jestem pod wrażeniem, dobrze że operacja sklejania przebiegła bez strat w ludziach… znaczy puzzlach :D przyznam że nieodwracalne operacje z użyciem kleju trochę mnie przerażają. Na pewno świetnie się prezentują już na ścianie.
Awatar użytkownika
yarkoos
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 495
Rejestracja: 14 sierpnia 2017, 01:51
Lokalizacja: Łódź

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: yarkoos »

aer pisze:Jestem pod wrażeniem, dobrze że operacja sklejania przebiegła bez strat w ludziach… znaczy puzzlach :D przyznam że nieodwracalne operacje z użyciem kleju trochę mnie przerażają. Na pewno świetnie się prezentują już na ścianie.
Prezentują się godnie. Towarzyszą naszemu życiu na co dzień i od święta. Przy okazji są pewnego rodzaju symbolem - pokazują, że mimo przeciwieństw można stworzyć coś dobrego, ciekawego, w pewien sposób oryginalnego.
Obrazek

Mimo upływającego czasu puzzle nie blakną. Czy zasługa to lakieru czy samych klocków - nie wiadomo.
Przy okazji, mało urodziwa, ramka jest przestrogą - po przyklejeniu puzzle dały radę wygiąć sklejkę - aby sklejka utrzymała się, przyklejona do ściany, trzeba było zastosować tę ramkę. Była przykręcona "tymczasowo", aż klej złapie, ale, mimo iż nikomu się nie podoba, została. Alternatywą jest zaklejanie dziurek po niej...
I still play with cars and puzzles.
Awatar użytkownika
michael_s
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2903
Rejestracja: 09 maja 2014, 15:38
Lokalizacja: Szczecin i okolice

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: michael_s »

Relację czytałem z wypiekami na twarzy. Lubię takie wspomnienia.

A może ramkę przemalować na jakiś inny kolor, np. brąz?
Posiadam: 73 pudełka, 588700 elementów
Dotychczas ułożone: 36 obrazków, 214700 elementów
Aktualnie układam: Ravensburger 18000 Skylines of the World http://puzzleforum.pl/viewtopic.php?f=124&t=5953
Awatar użytkownika
Puzzabell
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1551
Rejestracja: 06 września 2016, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: Puzzabell »

yarkoos pisze: A propos zdejmowania. Wymyśliliśmy metodę na ochronę układanych puzzli przed dziećmi. Wielką (choć lekką) płytę wkładamy na górne szafki kuchenne. Tworzą one literę "L" (tworzyły nawet "U", ale to nie ma nic do rzeczy) i płyta z układanym stanem, na zakończenie wieczoru, wędrowała na szafki. Trochę ryzykowne, ale "Wieża" spadła tylko raz.
O! To zdanie jest dość intrygujące :D
Na jakim etapie spadła?
I love the smell of fresh puzzle in the morning.

Spis ułożonych puzzli *** Album Flickr *** Projekt "Big & Small" *** Lekcja Anatomii *** Tryptyki
Awatar użytkownika
yarkoos
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 495
Rejestracja: 14 sierpnia 2017, 01:51
Lokalizacja: Łódź

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: yarkoos »

Puzzabell pisze:
yarkoos pisze: ale "Wieża" spadła tylko raz.
O! To zdanie jest dość intrygujące :D
Na jakim etapie spadła?
Cóż, jako się rzekło, płyta z puzzlami leżała na szafkach kuchennych. Drzwiczki od szafki minimalnie pocierały płytę przy otwieraniu i zamykaniu. Pewnie powodowało to drobne ruchy płyty. Póki była regularnie zdejmowana i wkładana nie stanowiło to problemu. Przy dłuższej jednak przerwie, suma drobnych przesunięć spowodowała sytuację, w której płyta wystawała za bardzo i, w pewnej chili, zsunęła się. Leżała na niej wtedy prawa strona wieży, mniej więcej w połowie układania. Większość puzzli spadła w dużych fragmentach nie tracąc połączenia. Spora jednak część elementów pojedynczych została równomiernie rozsypana po kuchni. Na szczęście czystej. Ale do końca układania tego worka sprawdzałem, na wszelki wypadek, każdy worek z odkurzacza przed wyrzuceniem. Ostatecznie nie brakowało elementów, ale zanim się upewniliśmy lekki stres był.

Pierwsze koty za płoty - Adam spadał 2 razy (to jednak temat na inny wątek) :)
I still play with cars and puzzles.
Awatar użytkownika
yarkoos
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 495
Rejestracja: 14 sierpnia 2017, 01:51
Lokalizacja: Łódź

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: yarkoos »

michael_s pisze: A może ramkę przemalować na jakiś inny kolor, np. brąz?
Pomysł bardzo dobry. Generalnie taki był plan (przemalowanie/pozbycie się/wymiana). Ze względu jednak na brak ostatecznej decyzji - jest jak jest.
I wszyscy teraz zaśpiewajmy za Elektrycznymi Gitarami: "Ale kiedyś się wezmę..."
I still play with cars and puzzles.
Awatar użytkownika
kallarepka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3509
Rejestracja: 11 lutego 2014, 12:49

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: kallarepka »

Rewelacyjna historia. Zwłaszcza z tymi dramatycznym zwrotami akcjì. Spadające na podlogę z wysokości szafek kuchennych prawie 4 tys elementów musialo wygladać malowniczo, wręcz "epicko". ;) Gratuluję wytrwałości i ukończenia projektu. :)
A ramka moim zdaniem nie wygląda źle. Biały dobrze eksponuje kolory samego obrazu. Inna sprawa, na ile pasuje do całego pomieszczenia.
Awatar użytkownika
yarkoos
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 495
Rejestracja: 14 sierpnia 2017, 01:51
Lokalizacja: Łódź

Re: 9120 - The Tower of Babel [ Ravensburger ]

Post autor: yarkoos »

kallarepka pisze:Rewelacyjna historia. Zwłaszcza z tymi dramatycznym zwrotami akcjì. Spadające na podlogę z wysokości szafek kuchennych prawie 4 tys elementów musialo wygladać malowniczo, wręcz "epicko". ;) Gratuluję wytrwałości i ukończenia projektu. :)
A ramka moim zdaniem nie wygląda źle. Biały dobrze eksponuje kolory samego obrazu. Inna sprawa, na ile pasuje do całego pomieszczenia.
Dzięki za dobre słowo. Warto się nie poddawać :)
I still play with cars and puzzles.
ODPOWIEDZ

Wróć do „yarkoos”