CLEMENTONI

Awatar użytkownika
Canuck
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 80
Rejestracja: 02 lis 2019, 6:44

CLEMENTONI

Post autor: Canuck »

11. "Belem, the last French Tall ship", 1000, Plisson Collection, Philip Plisson, Clementoni. Pierwsze Clementoni, kupione na Gwiazdkę, teraz ułożone. Żadna nowość na forum, ale lubię motywy morskie i podobają mi się zdjęcia Plissonów. Jednak te puzzle to średniak, nie cieszą jak inne. Chyba wolę układać "malowane". Jakość elementów - bez zarzutu. Układane w kolejności; morze, maszty i liny (najdłuższa faza), kadłub.

Tytuł. Nie wiem, czy zdjęcie ma oficjalny. Na stronie autora są różne. "Belem, the last French Tall ship" figuruje pod zdjęciem-plakatem, i to ono najprawdopodobniej było wzorem dla Clementoni. Wiem, że Educa też ma puzzle (1500 i 2000) z tą fotografią, ale z innym tytułem. Dlaczego "ostatni francuski żaglowiec"? Może ostatni z XIX wieku, z czasów świetności wielkich żaglowców.

Czas i miejsce wykonania zdjęcia. Nie wiem. Atlantyk? Po 1985 roku, na pewno. UWAGA. Belem nie tonie. Unosi się i opada na falach.

Belem (Belém - miasto w Brazylii, ale też dzielnica Lizbony), trzy masztowy bark z Francji, zbudowany w Nantes, w 1896 r. Zaczynał od przewożenia towarów z Ameryki Południowej. Sprzedany w 1914 Anglikom, potem Irlandczykom, później Włochom. Wrócił do Francji w 1979, gdzie przywrócono mu oryginalny wygląd i nazwę. W 1985 powrócił na morze, jako żaglowiec szkolny. Największy we francuskiej marynarce (58 m długości, 750 t wyporności).

Philip Plisson (1947) - francuski fotograf; tematyka marynistyczna, wybrzeże francuskie, szkockie, irlandzkie. Razem z synem, Guillaume, również fotografem, założył wydawnictwo Pêcheur d'Images.
https://www.pecheurdimages.com/en/

Obrazek

Obrazek

Parafka Plissona, ojca.
Obrazek

Na tyle pudełka parę słów o fotografach. Dobre i to.
Obrazek

"Ever Rest" (Unkle) i video żywcem wzięte ze zdjęć Plissonów.
https://www.youtube.com/watch?v=iGzOfXITytg

ODPOWIEDZ

Wróć do „Canuck”