18000 elementów - jak to logistycznie zaplanować?

Podział wg tematyki, ilości elementów, autorów. Ogólne dyskusje o puzzlach. Pytania, porady i nowości.
kojot2112
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa

18000 elementów - jak to logistycznie zaplanować?

Post autor: kojot2112 » 27 sty 2018, 0:45

Cześć. Jestem od dzisiejszego ranka szczęśliwym posiadaczem Magicznej Biblioteczki Ravensburgera i mam pytanie odnośnie układania tych puzzli. Chciałbym po ułożeniu powiesić puzzle na ścianie i teraz zastanawiam się, w jaki sposób podejść do układania. Na czym najlepiej układać tak duże puzzle? Kupić 1 płytę HDF czy 4 (tyle, ile jest worków) i później je połączyć? Czy taka płyta nie będzie za cienka? Czy miał ktoś może podobny "problem" i mógłby się podzielić doświadczeniami?
Przeglądałem tematy dotyczące wieszania i klejenia, ale nie znalazłem informacji bezpośrednio o tak dużej elementacji, a nie chciałbym tego zepsuć za bardzo, tym bardziej, że puzzle jeszcze są nierozpakowane :)
Pozdrawiam i będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc!

Awatar użytkownika
pumatti
Piąty stopień puzzlomaniactwa

Re: 18000 elementów - jak to logistycznie zaplanować?

Post autor: pumatti » 27 sty 2018, 7:08

Cześć,
Na forum jest kilka postów dotyczących wieszania dużych elementacji. Poszukaj :)
Moim zdaniem lepiej będzie powiesić puzzle na jak największej płycie. Odpada wtedy problem łączenia płyt. Chociaż duża płyta też będzie "pracować" i będzie się wyginać więc i tak konieczne jest jej wzmocnienie i usztywnienie od tyłu :|
Moim zdaniem nie ma znaczenia na czym będziesz układał, bo i tak trzeba będzie je odwrócić, podkleić itp. :?
Ja układałbym na mniejszych płytach (będzie wygodniej), a później to połączył w całość "na sucho" i dopiero pomyślał jak je zamontować na ścianie :)
Podczas układania będziesz miał DUUUŻO czasu na przemyślenia :D
Powodzenia ;)
Aktualnie układam: SCHMIDT 1000 Ciro Marchetti - Circus Caravan
http://www.puzzleforum.pl/viewtopic.php ... 609#p74609

Polemik

Post autor: Polemik » 27 sty 2018, 9:21

Jak do wieszania to przytnij 2 płyty i później obowiązkowo mocowania na spodzie. Ja wieszałem 13200 Clementoni to jest ta sama szerokość co Twoich tylko Ty masz je wyższe. Do mocowania użyłem 2 poziomych listew o grubości 2.5cm i szerokość bodajże 4 albo 4.5cm. A do pionowego mocowania 5 listew. Umieszczonych w równych odległościach od siebie. Płytę do listew mocowałem wkrętami długości 2.5cm. następnie kleiłem puzzle na płytę klejem vikolowym. Robiłem to tak że płyta z listwami leżały poziomo deskami do podłogi i z tego powodu płyta pofalowala mi się, więc byłem zmuszony obrócić je raz jeszcze i dodać po jednej pionowej listwie w każdą przestrzeń więc w sumie wyszło mi 9 listew pionowych. Deski z tyłu mocowałem do siebie metalowymi katawnikami. Myślę że brak kątowników nie będzie problemem, ale chciałem to zrobić raz a dobrze. Na koniec puzzle z zewnątrz w celu ich wzmocnienia i żeby zapobiec odpadaniu pojedynczych puzzli dodałem warstwe kleju Mod Podge do dekupażu (rozprowadzenie go stara kartą tak żeby wypełnić szczeliny między puzzlami). Ja przy tym kleju na wierzchu troszkę niedokładnie to zrobiłem bo widać w niektórych miejscach ślad po rozprowadzaniu kleju. Mimo wszystko efekt końcowy mi się bardzo podoba. W razie jakiś pytań zapraszam na priv.

d3sign
Drug stopień puzzlomaniactwa

Post autor: d3sign » 17 lut 2018, 16:40

Niedlugo stane przed tym samym wyzwaniem czyli powieszeniem 18 tys na scianie. Czy te listwy miedzy puzzlami a sciana sa konieczne? Do tej pory myslalem o zamontowaniu plyty hdf bezposrednio do sciany kolkami rozporowymi ale widze ze sporo z Was do sciany mocuje listwy a dopiero do tego plyte hdf i zastanawiam sie dlaczego.

Aktualnie układam => Life, The Greatest Challenge [Educa, 24 000 el.]
Ostatnio ułożone => At the waterhole [Ravensburger, 18000 el.]
Moja Galeria => Link

Polemik

Post autor: Polemik » 17 lut 2018, 18:16

Ze względu na to że można to przenieść później bez uszkodzenia. Jeżeli chcesz przytwierdzić i zostawić to na stałe albo ściągać dopiero jak się puzzle znudzą to jak najbardziej możesz bez listew tyle że wtedy chyba pierwsze co to płytę musiałbyś przykręcić a dopiero później do niej przyklejać puzzle.

d3sign

Post autor: d3sign » 17 lut 2018, 18:38

Niekoniecznie jest tak jak piszesz. Mozna je zdemontowac tak samo jakby byly przytwierdzone do listew. Wystarczy puzzle w miejscu wkretow / kolkow wyjac na czas montazu a pozniej dokleic je klejem w sztyfcie ktory duzo slabiej trzyma niz tasma dwustronna lub klej do drewna, ale na tyle wystarczajaco aby puzzle nie wypadaly.

Tak czy inaczej pewnie zrobie to na listwach ale jestem ciekaw czy bezposrednio do sciany tez by sie sprawdzilo.

Moja Galeria => Link

Awatar użytkownika
aerial
Czwarty stopień puzzlomaniactwa

Post autor: aerial » 17 lut 2018, 20:56

Jeżeli chodzi o ułatwienie układania, można sprawdzić czy wykrojnik jest ten sam dla każdego worka, w wielu puzzlach tak właśnie jest. 18k o ile się nie mylę ravensburger dzieli na 4, więc masz 4 fragmenty po 4500. Można wtedy układać jedną część na drugiej, znacznie ułatwia układanie, bo dokładnie znasz kształt puzzla po ułożeniu jednej z części.

d3sign

Post autor: d3sign » 17 lut 2018, 22:13

Ukladam wlasnie 18 k ravena i niestety tak nie jest. Chyba zeby obrocic jedna czesc wzgledem drugiej o 180 stopni czego nie probowalem. Wtedy A i D orac B i C moglyby miec ten sam wykrojnik.

Moja Galeria => Link

Awatar użytkownika
aerial

Post autor: aerial » 17 lut 2018, 22:46

no obrót zapewne będzie konieczny

Polemik

Post autor: Polemik » 18 lut 2018, 7:35

d3sign pisze:
17 lut 2018, 18:38
Niekoniecznie jest tak jak piszesz. Mozna je zdemontowac tak samo jakby byly przytwierdzone do listew. Wystarczy puzzle w miejscu wkretow / kolkow wyjac na czas montazu a pozniej dokleic je klejem w sztyfcie ktory duzo slabiej trzyma niz tasma dwustronna lub klej do drewna, ale na tyle wystarczajaco aby puzzle nie wypadaly.

Tak czy inaczej pewnie zrobie to na listwach ale jestem ciekaw czy bezposrednio do sciany tez by sie sprawdzilo.
Ale chodzi o to że nie przeniesiesz w calosci 18k na płycie HDF bez podpórek bo się wygnie i złamie płyta od tego. Chyba że zamiast na płytach hdf zrobisz na MDF powinna starczyć wtedy bez podpórek i będzie to dosyć stabilne.

Awatar użytkownika
yarkoos

Post autor: yarkoos » 20 lut 2018, 12:43

Też stoję przed (w bliżej nieokreślonej przyszłości) problemem zamontowania 18k na ścianie więc czytam wątek z uwagą. Obawiam się, że zastosowanie MDF zamiast HDF niesie, ze sobą, pewne utrudnienia:
1. MDF ma chyba max wymiar 2800mm co jest za mało na puzzle 18k
2. MDF jest znacznie cięższa (to jednak można przezwyciężyć ilością/jakością mocowań)

(na HDF wieszałem 9k bezpośrednio do ściany, ale była to ściana karton-gips, przygotowana właśnie pod te puzzle, więc nie do końca, to doświadczenie, pomaga)
I still play with cars and puzzles.

Yanoo

Post autor: Yanoo » 20 lut 2018, 14:03

yarkoos pisze:
20 lut 2018, 12:43
Obawiam się, że zastosowanie MDF zamiast HDF niesie, ze sobą, pewne utrudnienia:
1. MDF ma chyba max wymiar 2800mm co jest za mało na puzzle 18k
2. MDF jest znacznie cięższa (to jednak można przezwyciężyć ilością/jakością mocowań)

Zarówno MDF jak i HDF ja i inne wszelkie płyty surowe/laminowane mają max rozmiar 2850x2070mm - to jest chyba jakiś "standard meblarski" - więc tu nie będzie "przewagi HDF nad MDF" moim zdaniem

Puzzle 18000 Ravensburgera (bo o takich mowa) mają wymiar 276x192cm - więc się zmieszczą (panoramy Educa juz nie)

Płyta HDF 3mm - 13kg / 4mm - 18kg , płyta MDF 6mm (najcieńsza) to ok 27 kg - zastanawiać się można nad jakością mocowania przy zwiększaniu obciażęnia z 50 do 100 kg, ale nie z 18 do 27 - to tak jakby kilka grubszych książek dołożyć na półkę wiszącą :D
Czyli wieszając na conajmniej 4 kołkach zwiększamy obciążenie o około 2-3kg / kołek - czyli nic :)

Kierowałbym się raczej sztywnością , a ta jest nieporównywalnie na korzyść MDF . Płyta HDF , zwłaszcza 3mm, można złamać jedną dłonią.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Puzzle - dział ogólny”