Jaką firmę wybrać?

Podział wg tematyki, ilości elementów, autorów. Ogólne dyskusje o puzzlach. Pytania, porady i nowości.
Ziomalkowal
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1
Rejestracja: 15 lipca 2018, 14:39

Jaką firmę wybrać?

Post autor: Ziomalkowal »

Witam, chciałbym zasięgnąć opinii na temat tego, która firma puzzli jest najlepsza/najsolidniejsza. Nie jestem zapalonym "układaczem" jak niektórzy tutaj, w zasadzie dopiero zaczynam przygodę z poważniejszym układaniem (teraz chcę kupić 1000 - 2000 elementów, potem może się rozkręce) ale chciałbym kupić puzzle dobrej jakości - które się nie rozwarstwiają, dobrze się łączą, nie tracą koloru - krótko mówiąc - dobre. Wiem, że dobre są puzzle Trefla (tak czytałem), słyszałem też o Ravensburger ale w sumie nie wiem które wybrać.
Awatar użytkownika
chrumcia91
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3624
Rejestracja: 18 kwietnia 2017, 12:52
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: chrumcia91 »

Clementoni, ja nie przepadam za Treflem pomimo że najwięcej ich ukladalam.
Awatar użytkownika
Olcia
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1942
Rejestracja: 22 lutego 2016, 08:45
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Częstochowska

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: Olcia »

Awatar użytkownika
Wujo
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 193
Rejestracja: 26 stycznia 2018, 13:18

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: Wujo »

Mi także Trefl nie podchodzi. Clementoni u mnie nr 1.
Marta_002
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 224
Rejestracja: 09 października 2017, 13:41
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: Marta_002 »

Ja najbardziej lubię clementoni, świetnie układa się też Ravensburger ale na nowe nie zawsze mogę sobie pozwolić że względu na cenę, jeśli chodzi o trefl to mnie układa się je dość ciężko ze względu na rozmyte widoki na pojedynczych puzzlach oraz zbyt mocne sprasowanie dzięki czemu czasem ciężko znaleźć odpowiednie miejsce dla puzzla.
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2264
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: Cyber Killer »

Raczej patrz na to jaki obrazek Ci się najbardziej podoba, niż na producenta. Jak pokazuje historia forum, każdemu producentowi zdarzają się wpadki z kiepskim egzemplarzem, a poza tym to wszyscy dostępni na rynku produkują puzzle przynajmniej przyzwoitej jakości. Myślę, że o ile nie zaczniesz szukać jakichś antyków sprzed 10-20 lat to dowolne współczesne mainstreamowe puzzle będą ok.
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
Awatar użytkownika
jagabaga
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 5075
Rejestracja: 16 grudnia 2015, 12:31
Lokalizacja: Miasto Kiepury i... Gierka;-)

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: jagabaga »

Ziomalkowal pisze: 15 lipca 2018, 15:39 chciałbym kupić puzzle dobrej jakości - które się nie rozwarstwiają, dobrze się łączą, nie tracą koloru - krótko mówiąc - dobre.
Takie kryteria na pewno spełnia Castorland, z tym że na początek poleciłabym Castorlanda z puzzlami o "normalnych" gabarytach, a więc w elementacji 1000 lub 2000 (1500 może zniechęcić swoimi maleństwami; nie wszyscy je lubią ;))
herma
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 307
Rejestracja: 16 października 2015, 22:47
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: herma »

Ja uwielbiam puzzle castorland są tanie i dobrze wykonane w przeciwieństwie do trefla się nie rozwarstwiaja.
jola
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 370
Rejestracja: 22 stycznia 2018, 18:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: jola »

Ziomalkowal pisze: 15 lipca 2018, 15:39 Wiem, że dobre są puzzle Trefla (tak czytałem), słyszałem też o Ravensburger ale w sumie nie wiem które wybrać.
Trefl i Ravensburger to różnica ligi, a może i dwóch. Jeśli Ravensburger nie przestraszy Cię ceną, to i nie zawiedzie jakością. Z tych o dostępniejszych cenach warto patrzeć na Castorlanda, nie zapominając o uwadze z posta jagababy: w elementacjach 1500 i 3000 mają w stosunku do standardu o 33% zmniejszone wymiary elementów składowych.
Awatar użytkownika
Wojciech
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 4031
Rejestracja: 09 października 2018, 17:05

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: Wojciech »

Moim skromnym zdaniem: Clementoni, Castorland i Trefl od strony technicznej wiele się nie różnią, a i ceny mają "normalne". Co się tyczy kolorów to po prostu kwestia obrazka. Nie układałem jeszcze Ravensburgera, ale kupiłem niedawno dwa pudełka to zobaczymy czy są warte swojej ceny, bo cene mają kosmiczną (za tą cenę to chyba same się układają).
To tyle jeśli chodzi o najpopularniejsze i powszechnie dostępne marki.
Proponuję kierować się obrazkiem i na początku nie atakować wielkich elementacji, tylko zacząć przygodę od 1000 elementów i jeśli się spodoba to można stopniowo podnieść swoje kwalifikacje i aspiracje puzzlomaniakalne. :D
Ulek1985

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: Ulek1985 »

Castorland - wg mnie najładniejsze obrazki i kolory. Trochę słabo, że mają tylko max 4000. Układa się je fajnie, ale dwa poważne mankamenty. Czasem się zdarza, że jeden puzzel pasuje idealnie do dwóch krawędzi. Na jednokolorowym tle powoduje to czasem lekkie zawieszenie w układaniu. A drugi mankament to słaby wykrojnik, cztery połączone puzzle przy przenoszeniu potrafią się rozpaść. Co najważniejsze!!!!! CENA!!!!!! Naprawdę są tanie.

Trefl - są, hmmmm, spoko. Lepiej wykrojone niż te wyżej, ale jak dla mnie obrazki przekolorowane. Ocena subiektywna, komu innemu może się podobać. Są nieco grubsze niż castora. Strasznie pylą, zostawiają na rękach pyłek. Osobiście nie dla mnie, ze względu na te obrazki. Mało który mi się podoba, ale jestem wybredny. Kupuje je dziecku w elementacji 30-50 (3 latka). Potrafią wytrzymać w trudnych warunkach (zęby, ślina)

Clementoni - narazie faworyt. Ze względu na elementacje, mają duże rozmiary. Puzzle grube, ładnie pasują do siebie. Cena trochę nie tania, ale wiesz za co płacisz. Pudełko super w porównaniu do tych wyżej. Jeden mankament, w sumie niewielki i ciężko tu o kompromis. Puzzle pasują do siebie bardzo ciasno (duży plus), ale czasem się zdarza, że te główki w puzzlach są rozwarstwione. Pewnie na etapie produkcji się to dzieje przy mieszaniu obrazka. Pasują ciasno to i trudniej je rozłączyć.

Ravensburger - Dla mnie bardzo średnio. Drogo i w sumie nie widać tego w jakości. Jedno pudełko także doświadczenia tu nie mam. Za drogo jak na kawałek tektury.
Awatar użytkownika
ridibunda
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3088
Rejestracja: 04 lutego 2017, 11:55
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: ridibunda »

Ulek1985 pisze: 23 października 2018, 23:32 Castorland - wg mnie najładniejsze obrazki i kolory. Trochę słabo, że mają tylko max 4000. Układa się je fajnie, ale dwa poważne mankamenty. Czasem się zdarza, że jeden puzzel pasuje idealnie do dwóch krawędzi. Na jednokolorowym tle powoduje to czasem lekkie zawieszenie w układaniu. A drugi mankament to słaby wykrojnik, cztery połączone puzzle przy przenoszeniu potrafią się rozpaść. Co najważniejsze!!!!! CENA!!!!!! Naprawdę są tanie.

Trefl - są, hmmmm, spoko. Lepiej wykrojone niż te wyżej, ale jak dla mnie obrazki przekolorowane. Ocena subiektywna, komu innemu może się podobać. Są nieco grubsze niż castora. Strasznie pylą, zostawiają na rękach pyłek. Osobiście nie dla mnie, ze względu na te obrazki. Mało który mi się podoba, ale jestem wybredny. Kupuje je dziecku w elementacji 30-50 (3 latka). Potrafią wytrzymać w trudnych warunkach (zęby, ślina)
A ja mam dokładnie odwrotne zdanie na temat trefla i castorlandu. Wg. mnie właśnie w treflu często się zdarza, że puzzel pasuje dokładnie nie w to miejsce, w którym powinien być. W castorze raczej nie ma takich niespodzianek. Spasowanie castora też dla mnie jest ok, ani za mocne, ani nie rozpadają się.
Zdecydowanie wolę castora od trefla, chociaż trefl ma super panoramki.
jola
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 370
Rejestracja: 22 stycznia 2018, 18:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: jola »

Ulek1985 pisze: 23 października 2018, 23:32 Ravensburger - Dla mnie bardzo średnio. Drogo i w sumie nie widać tego w jakości. Jedno pudełko także doświadczenia tu nie mam. Za drogo jak na kawałek tektury.
Drogo, ale w jakości to widać. Zwłaszcza przy drugim i dalszych układaniach. Jedno pudełko rzeczywiście nie daje przesadnego doświadczenia. Czy zasługują na sprowadzenie do kawałka tektury? W gruncie rzeczy banknoty to też tylko kawałek papieru. Nawet te z nadrukiem € i £.
Awatar użytkownika
Karomeja
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 585
Rejestracja: 24 września 2018, 17:58
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: Karomeja »

Ulek1985 pisze: 23 października 2018, 23:32 Clementoni - narazie faworyt. Ze względu na elementacje, mają duże rozmiary. Puzzle grube, ładnie pasują do siebie. Cena trochę nie tania, ale wiesz za co płacisz. Pudełko super w porównaniu do tych wyżej. Jeden mankament, w sumie niewielki i ciężko tu o kompromis. Puzzle pasują do siebie bardzo ciasno (duży plus), ale czasem się zdarza, że te główki w puzzlach są rozwarstwione. Pewnie na etapie produkcji się to dzieje przy mieszaniu obrazka. Pasują ciasno to i trudniej je rozłączyć.
To ja mam jakiegoś kompletnego pecha w takim razie. Moje Clementoni rozpada się przy delikatnym szturchnięciu, u siostry było tak samo. Po za tym w każdej układance pasowały w kilka miejsc, a rozdzielenie źle pasujących powodowało rozwarstwienie puzzla. Jak do tej pory Clementoni zrobiło na mnie bardzo złe wrażenie. Za to Trefl trzymał się tak dobrze, że byłam wstanie cały obrazek 1000el. przenieść na drugi koniec pokoju w rękach. Przeżył podróż Pocztą Polską w czterech kawałkach i nawet jeden puzelek od niego nie odpadł. Co do samych obrazków... Bywają złe, ale ma też kilka ładnych. Chociaż efektu WOW jeszcze chyba u nich nie miałam.
Castorland ma śliczne obrazki, dobre łączenie (ale moim zdaniem tylko w puzzlach 1500 i 3000 czyli tych mniejszych). 1000 i 2000 nie powala łączeniem wykrojnika. Nie da się przenieść 3 puzzli razem. Po za tym uwielbiam układać tę drobnicę w 1500 i 3000 :) układa mi się je dużo lepiej niż normalne rozmiary.

Ravensburgera układałam raz. Odczucia? Ładny obrazek, słabe spasowanie. Co do ceny nie mogę się wypowiadać, bo miałam je z drugiej ręki za 5 zł. Mam jeszcze jedne pudełko tej firmy i zobaczę jak będzie szło układanie tamtych. Może będzie lepiej :)

Co do samych firm, jak widać każdemu pasuje co innego. Dlatego chyba nie ma co trzymać się sztywno jednego producenta i twardo stać za nim murem twierdząc, że jest najlepszy, bo wszędzie można znaleźć jakieś wady. Najlepiej to układać to, co Ci się podoba i na co Cię stać :) bo o ile Castorland i Trefl mają przystępne ceny, tak Educa czy Schmidt ceną wprost zabija.
Od września 2018, 204 obrazki - 247.600 elementów.
2018 - 24 obrazki, 26.000 el.
2019 - 50 obrazków, 61.500 el.
2020 - 85 obrazków, 103.500 el.
2021 - 35 obrazków, 48.500 el.
2022 - 10 obrazków, 8.100 el.
Album
Awatar użytkownika
Daff
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 778
Rejestracja: 22 marca 2016, 12:29
Lokalizacja: Galicja

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: Daff »

Spróbuj ułożyć Trefla Velvet - to absolutnie wyjątkowe przeżycie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Junka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2525
Rejestracja: 14 stycznia 2016, 20:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: Junka »

jola pisze: 24 października 2018, 15:57 Drogo, ale w jakości to widać. Zwłaszcza przy drugim i dalszych układaniach. Jedno pudełko rzeczywiście nie daje przesadnego doświadczenia. Czy zasługują na sprowadzenie do kawałka tektury? W gruncie rzeczy banknoty to też tylko kawałek papieru. Nawet te z nadrukiem € i £.
Ja jakości nie widziałam. Spasowanie baaaardzo luźne.
Ostatnio ułożone: Ravensburger 18 000 Evening Walk in Paris: viewtopic.php?f=226&t=8073

SPRZEDAM: http://www.puzzleforum.pl/viewtopic.php ... 317#p37317
Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3918
Rejestracja: 13 kwietnia 2016, 23:44

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: Vicky »

Ja z kolei nie lubię jak puzzle trzymają się za mocno łapkami, bo ciężko je rozdzielić przy rozkładaniu lub przy pomyłce. Jumbo ma to do siebie, że można je podnieść za kant i nie drgną. Heye ma ciut za dużo luzu, ale raven już w sam raz.
Wykonanie ravensburger ma na pewno lepsze (jakość) od większości, od heye, polskich, clementoni, ale dość podobne do gibsons. Generalnie uważam, że akurat zauważalnie czuć różnice na plus. Warto dopłacić, ale oczywiście w rozsądnej cenie. Być może nie każdy ich produkt jest idealny. Być może przy tych wielkich formatach wady bardziej "bolą". Ale jestem pewien jeszcze jednej cechy; upływ czasu i wielokrotne układanie nie są czymś strasznym dla ravena.
Awatar użytkownika
ridibunda
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3088
Rejestracja: 04 lutego 2017, 11:55
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: ridibunda »

A ja ostatnio układałam nathana, i to dla mnie jest teraz mistrzostwo świata puzzlowego. Co prawda osobiście miałam do czynienia tylko z 1 egzemplarzem, ale wszędzie czytałam bardzo pochlebne opinie. Grube, świetnie spasowane (tak w sam raz, ani za mocno, ani za słabo, ale cały obrazek 1000 dało sie podnieść w 1 kawałku).
Tylko to są puzzle rzadkie i drogie, chyba jakaś gałąź ravena.
jola
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 370
Rejestracja: 22 stycznia 2018, 18:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: jola »

Vicky pisze: 25 października 2018, 19:28 Ja z kolei nie lubię jak puzzle trzymają się za mocno łapkami, bo ciężko je rozdzielić przy rozkładaniu lub przy pomyłce.
Też uważam, że puzzle są do ułożenia i rozłożenia. A te "podnoszone za jeden rożek" nie spełniają wszystkich takich wymagań.
Vicky pisze: 25 października 2018, 19:28Ale jestem pewien jeszcze jednej cechy; upływ czasu i wielokrotne układanie nie są czymś strasznym dla ravena.
I za to ich cenię.
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2264
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jaką firmę wybrać?

Post autor: Cyber Killer »

Ja skłaniam się do opinii Vicky'ego - fetysz na podnoszenie ułożonych puzzli jest mi obcy, wolę żeby dało się komfortowo rozdzielić obrazek po zakończeniu zabawy. Ofc w granicach rozsądku, bo jak puzzle rozsypują się od dotknięcia to też jest źle.

Moje top to Ravensburger i Castorland.

U Trefla zbyt często trafiają się wady produkcyjne (nowe puzzle otwieram i już kilkadziesiąt uszkodzonych elementów), a Clementoni ma niską rozdzielczość obrazków (w Pirate Ship dosłownie widać pixele). Ale też tych producentów układam.

Absolutnie nigdy więcej dla mnie to Ligra, King i Wild Horse, plus generalnie stare puzzle (lata 90 i starsze), chyba że dostanę za darmo.

Nie miałem kontaktu z Heye i Educa.
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Puzzle - dział ogólny”