czym skleić puzzle?

Podział wg tematyki, ilości elementów, autorów. Ogólne dyskusje o puzzlach. Pytania, porady i nowości.
Awatar użytkownika
michael_s
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2903
Rejestracja: 09 maja 2014, 15:38
Lokalizacja: Szczecin i okolice

Re: czym skleić puzzle?

Post autor: michael_s »

Zbyry pisze:7. Puzzle powiesiłem na ścianie ponad 15 lat temu i wyglądają jak w dniu powieszenia :)
To wrzuć zdjęcie i pokaż jak to wygląda.
Posiadam: 73 pudełka, 588700 elementów
Dotychczas ułożone: 36 obrazków, 214700 elementów
Aktualnie układam: Ravensburger 18000 Skylines of the World http://puzzleforum.pl/viewtopic.php?f=124&t=5953
Awatar użytkownika
Bimbosz
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 561
Rejestracja: 30 marca 2016, 23:43
Lokalizacja: Silesia, Koszęcin

Re: czym skleić puzzle?

Post autor: Bimbosz »

Ja osobiście polecam klejenie vikolem , kawałki puzzli mniej więcej wielkości kartki a4 , "na przemian" tak aby cały obrazek nie składał się z identycznych kawałków i łączeń w tym samym miejscu, trzyma się bardzo dobrze, a jak klej się przedostanie, to po wyschnięciu jest przeźroczysty i nie ma śladu. Płyta hdf to takich mniejszych elementacji wystarczy standardowa, 3mm w zupełności, a nadmiar płyty w zupełności po 2cm z każdej strony też wystarczy.
Zapraszam do odwiedzania Mojego profilu :?
Zbyry
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 4
Rejestracja: 10 lutego 2017, 11:51

Re: czym skleić puzzle?

Post autor: Zbyry »

michael_s pisze:
Zbyry pisze:7. Puzzle powiesiłem na ścianie ponad 15 lat temu i wyglądają jak w dniu powieszenia :)
To wrzuć zdjęcie i pokaż jak to wygląda.
Złoże wizytę rodzicom to wykonam fotki.
Bimbosz pisze:Ja osobiście polecam klejenie vikolem , kawałki puzzli mniej więcej wielkości kartki a4 , "na przemian" tak aby cały obrazek nie składał się z identycznych kawałków i łączeń w tym samym miejscu, trzyma się bardzo dobrze, a jak klej się przedostanie, to po wyschnięciu jest przeźroczysty i nie ma śladu. Płyta hdf to takich mniejszych elementacji wystarczy standardowa, 3mm w zupełności, a nadmiar płyty w zupełności po 2cm z każdej strony też wystarczy.
Teraz jak będę coś kleił to przerzucę się na vikol, poza tym powyższe uwagi jak najbardziej słuszne. Tamto klejenie to były początki i raczej dawałem spory zapas bezpieczeństwa gdybym coś ...zepsuł :)
Kaktusik585
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1
Rejestracja: 31 stycznia 2018, 12:57

Klej do puzzli

Post autor: Kaktusik585 »

Witam jestem początkujący w układaniu puzzli . Mam prośbę żebyście mi doradzili jaki mam kupić klej do puzzli
Awatar użytkownika
jagabaga
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 5092
Rejestracja: 16 grudnia 2015, 12:31
Lokalizacja: Miasto Kiepury i... Gierka;-)

Re: Klej do puzzli

Post autor: jagabaga »

Chodzi Ci o podklejanie obrazka od spodu, czy smarowanie tzw. conserver'em strony z obrazkiem?
Awatar użytkownika
Marcin S. Puzzler
Administrator
Posty: 5336
Rejestracja: 17 lutego 2012, 23:08
Lokalizacja: Kiedyś Cz-wa teraz spod Cz-wy :)

Re: Klej do puzzli

Post autor: Marcin S. Puzzler »

Kaktusik585 pisze: 31 stycznia 2018, 13:07 Witam jestem początkujący w układaniu puzzli . Mam prośbę żebyście mi doradzili jaki mam kupić klej do puzzli
Kilka tematów, które mogą Ci pomóc:
viewtopic.php?f=18&t=4669
Awatar użytkownika
Pawel
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 94
Rejestracja: 28 stycznia 2018, 23:01

Re: czym skleić puzzle?

Post autor: Pawel »

Ja robię to tak:
Układam puzzle na dużym papierze, później zsuwam je na płytę hdf z antyramy, przykrywam drugą i szybkim ruchem odwracam puzzle na "lewą" stronę. Całość sklejam szarą taśmą, następnie smaruję Wikolem i przyklejam do płyty. Jak chcę powiesić na ścianie, to tylko doczepiam plexi i mam gotowy obraz, a jak nie, to stawiam puzzle za telewizorem, gdzie czekają na swoją kolej, aby zawisnąć na ścianie. 8-)
ishka82
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1
Rejestracja: 11 lutego 2018, 11:50

Re: czym skleić puzzle?

Post autor: ishka82 »

Witam, jestem tu nowa ;)
Jak używacie kleju Magik do puzzli? nakładacie go na stronę z obrazkiem? czy przyklejacie nim do czegoś?
Awatar użytkownika
qatro3
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 190
Rejestracja: 13 stycznia 2016, 09:11
Lokalizacja: Chełm

Re: czym skleić puzzle?

Post autor: qatro3 »

ja naklejam na wykrojoną starą wykładzinę. smaruje klejem do kasetonów i przyklejam puzzle. Robię ramę i czepiam. Po problemie
piotrek1987
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwietnia 2018, 00:01

Re: czym skleić puzzle?

Post autor: piotrek1987 »

hey,
mam następującą sprawę. Mam puzzle 9000, 192x138 i chciałbym je przykleić i powiesić na ścianę. Ale nigdy czegoś takiego nie robiłem i mam jeden strzał, a puzzle są dla mnie ważne z przyczyn nazwijmy to osobistych ;) i nie chcę ich zniszczyć. Przeczytałem cały wątek, i nadal nie jestem przekonany czy tego nie spieprzę.
Jest tutaj jakaś dobra dusza, która kleiła takie rozmiary kilka - kilkanaście razy i ma na 100% sprawdzoną metodę i byśmy się zdzwonili...? Ew. jeśli ktoś mieszka w Wawie, to byśmy się jakoś spotkali.

Nie wiem czy nie powinienem tego przypadkiem postować w dziale 'ogłoszenia drobne' ;)
P.
d3sign
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 93
Rejestracja: 12 grudnia 2017, 18:16

Re: czym skleić puzzle?

Post autor: d3sign »

Czesc!

Polecam zrobic jak na poniższym filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=Lt-cGeLXD68&t=1025s

Ja ostatnio kleilem na scianie 18000 elementow tyle ze zrezygnowalem z tasmy dwustronnej na rzecz kleju. I szczerze to trochę żałuję bo mysle ze mozna bylo zrobic to lepiej. 9000 puzzli bedzie mozna zrobic na jednej plycie HDF wiec nie masz problemu laczenia plyt.

Jakbys potrzebowal pomocy to pisz, w miare mozliwosci pomoge.

Pozdrawiam,
Łukasz

Aktualnie układam => Life, The Greatest Challenge [Educa, 24 000 el.]
Ostatnio ułożone => At the waterhole [Ravensburger, 18000 el.]
Moja Galeria => Link
Awatar użytkownika
Karomeja
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 585
Rejestracja: 24 września 2018, 17:58
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: czym skleić puzzle?

Post autor: Karomeja »

Odgrzeję troszkę stary wątek ;) Wczoraj w Auchanie znalazłam taki klej od trefla. Cena kosmos, około 20zł, więc zaczęłam się zastanawiać jak z jego jakością. Czytałam, że klej do puzzli od Ravensburgera jest do kitu. A jak z Treflem? Wart swojej ceny? No i jak go używać? Moim zdaniem tak jak Mod Podge, czyli na obrazek bezpośrednio, bo jednak ma gąbeczkę i jest ze środkiem konserwującym. Jakie są wasze opinie ta temat tego kleju?
Obrazek
Od września 2018, 204 obrazki - 247.600 elementów.
2018 - 24 obrazki, 26.000 el.
2019 - 50 obrazków, 61.500 el.
2020 - 85 obrazków, 103.500 el.
2021 - 35 obrazków, 48.500 el.
2022 - 10 obrazków, 8.100 el.
Album
Awatar użytkownika
Wojciech
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 4062
Rejestracja: 09 października 2018, 17:05

Re: czym skleić puzzle?

Post autor: Wojciech »

Pierwszy raz widzę. Kiedyś szukałem konsrewerów, ale od Trefla nie spotkałem.

Ale mam pytanie, gdzie można kupić Mod Podge bo kiedyś szukałem i znalazłem tylko w Teksasie :cry: :cry: :cry:
Awatar użytkownika
boni19
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 391
Rejestracja: 26 września 2018, 18:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: czym skleić puzzle?

Post autor: boni19 »

Wojciech pisze: 08 listopada 2018, 18:37 Ale mam pytanie, gdzie można kupić Mod Podge bo kiedyś szukałem i znalazłem tylko w Teksasie :cry: :cry: :cry:
Na Allegro do wyboru do koloru. Chyba, że zależy Ci na sklepie stacjonarnym, to szukaj w sklepie dla plastyków.
Wszystko się ułoży... Album Puzzle 2018
Awatar użytkownika
Wojciech
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 4062
Rejestracja: 09 października 2018, 17:05

Re: czym skleić puzzle?

Post autor: Wojciech »

boni19 pisze: 08 listopada 2018, 18:38
Wojciech pisze: 08 listopada 2018, 18:37 Ale mam pytanie, gdzie można kupić Mod Podge bo kiedyś szukałem i znalazłem tylko w Teksasie :cry: :cry: :cry:
Na Allegro do wyboru do koloru. Chyba, że zależy Ci na sklepie stacjonarnym, to szukaj w sklepie dla plastyków.
Faktycznie jest, a jak szukałem kilka lat temu to nigdzie nie było.
Ale teraz to i tak już nie potrzebuje.
Ulek1985

Re: czym skleić puzzle?

Post autor: Ulek1985 »

Karomeja pisze: 08 listopada 2018, 13:40 Odgrzeję troszkę stary wątek ;) Wczoraj w Auchanie znalazłam taki klej od trefla. Cena kosmos, około 20zł, więc zaczęłam się zastanawiać jak z jego jakością. Czytałam, że klej do puzzli od Ravensburgera jest do kitu. A jak z Treflem? Wart swojej ceny? No i jak go używać? Moim zdaniem tak jak Mod Podge, czyli na obrazek bezpośrednio, bo jednak ma gąbeczkę i jest ze środkiem konserwującym. Jakie są wasze opinie ta temat tego kleju?
Obrazek
Ja używam trefla. Jest mega. Niby ma starczać na 4k puzzli, ale ja zużywam półtorej tubki na taką ilość. Zabezpiecza puzzle i nadaje delikatnego błysku. Po takim zabiegu z puzzlami można robić wszystko. Na upartego nawet wbić na 3 gwoździe w ścianę. Ciężko jedynie równomiernie rozprowadzić klej, ale po wsychnięciu nie jest to widoczne, jedynie z bliska i pod światło.
Hamsterek
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 549
Rejestracja: 23 października 2018, 12:28

Re: czym skleić puzzle?

Post autor: Hamsterek »

Też używam tego kleju. Ale raczej jako środek "pośredni" zanim podkleję taśmą.
Mniejsze implementacje trzyma w miarę dobrze,ale już przy 1k już miejscami puzzle się rozpadają - choć to pewnie zależy od typu puzzli. Treflowe trzymał całkiem dobrze, ale już Piatnik, który był sam w sobie luźny "łamie się". Ciekawi mnie jak się sprawdzi przy Castorlandzie.
Awatar użytkownika
Katerinas
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 169
Rejestracja: 27 grudnia 2018, 16:52
Lokalizacja: ... gdzieś w Puszczy Kampinoskiej ;)
Kontakt:

Re: czym skleić puzzle?

Post autor: Katerinas »

Od 21 lat (bo tyle mają pierwsze przeze mnie ułożone puzzle) kleję klejem Ravensburgera. Klei się po wierzchu puzzli.
Trzymają się porządnie :)
Olf129
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 9
Rejestracja: 12 listopada 2020, 08:58

Re: czym skleić puzzle?

Post autor: Olf129 »

Ja sklejam klejem trefla. Puzzle mają jakości nie ciekawej ale klej jest spoko i jest tańszy od kleju Ravensburgera i wszystkie moje puzzle wiszą i nie zamierzają spadać :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Puzzle - dział ogólny”