Na czym układacie puzzle ?

Podział wg tematyki, ilości elementów, autorów. Ogólne dyskusje o puzzlach. Pytania, porady i nowości.
dorka
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 11
Rejestracja: 11 lutego 2013, 12:25

Na czym układacie puzzle ?

Post autor: dorka »

tak sobie pomyślałam, że z chęcią bym się dowiedziała na czym układacie puzzle powyżej 3 tys: podłoga, stól, deseczka ...
ja osobiście układam puzzle na sklejce (max które układałam to 3 tys), mąż mi przyciął i to w sumie fajna sprawa, z przechowywaniem nie ma problemu, po prostu wkładam za szafę albo pod łóżko, no ale ciekawi mnie gdzie i na czym układać puzzle np. na 13200 elementów albo i większe, widziałam na yotubie że ktoś układał na mniejszych tekturkach, czy to się sprawdza??
mlodinio
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 9
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 17:22

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: mlodinio »

Układam na sklejce 4mm. 3000 elementów jakoś się trzyma na ścianie. Teraz przymierzam się do 5000, mam już sklejkę (150cm x 100cm), ale mam obawy... nie jest tak sztywna jakbym sobie tego życzył. :?
Awatar użytkownika
Marcin S. Puzzler
Administrator
Posty: 5336
Rejestracja: 17 lutego 2012, 23:08
Lokalizacja: Kiedyś Cz-wa teraz spod Cz-wy :)

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: Marcin S. Puzzler »

Tylko i wyłącznie na płycie HDF (stosowane są najczęściej w antyramach). W markecie docinają do 1mm więc jest OK.
W krótkim czasie dorobiłem się ok. 30 płyt i na razie nie kupuję więcej (są cały czas w ruchu).
Awatar użytkownika
mpiat1
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 299
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 22:42
Lokalizacja: Chodzież, wielkopolskie

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: mpiat1 »

ja ukladam na arkuszach tektury o wymiarach europalety czyli 120X80 cm. do ulozenia "life..."potrzebnych bylo 8 takich tektur, po2 na jedna sekcje (6000puzzli). nastepnie po ulozeniu, przewaracm obrazek na plecy i podklejam go papierem naklejkowym. w takiej formie obrazki czekaja na swoj dalszy los :D tylko raz uzylem kleju ravensburger ktory nanosisz na obraz - wiecej tego bledu nie zrobie.
dorka
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 11
Rejestracja: 11 lutego 2013, 12:25

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: dorka »

mpiat1 pisze: tylko raz uzylem kleju ravensburger ktory nanosisz na obraz - wiecej tego bledu nie zrobie.
Dlaczego ? co się stało ? zmatowiły obrazek ??
UncleLion
Administrator
Posty: 479
Rejestracja: 17 lutego 2012, 22:13
Kontakt:

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: UncleLion »

marsac pisze:Tylko i wyłącznie na płycie HDF (stosowane są najczęściej w antyramach). W markecie docinają do 1mm więc jest OK.
W krótkim czasie dorobiłem się ok. 30 płyt i na razie nie kupuję więcej (są cały czas w ruchu).
Póki co układam na kartonie. Plus: wycięty pod wymiar i jest wykorzystaniem odpadu (karton po TV), minus: odkształca się jak się o niego człowiek opiera.
Coraz poważniej zastanawiam się nad zakupem jakiejś płyty. Marsac: jakiej grubości płytę wykorzystujesz? (możesz zdradzić w jakim markecie się zaopatrujesz i kij razy drzwi jak cenowo to wychodzi?)
Awatar użytkownika
Marcin S. Puzzler
Administrator
Posty: 5336
Rejestracja: 17 lutego 2012, 23:08
Lokalizacja: Kiedyś Cz-wa teraz spod Cz-wy :)

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: Marcin S. Puzzler »

Kupowałem zazwyczaj w Castoramie ale jak widziałem ceny są niemal identyczne w innych marketach.
Koszt chyba jakieś 6-7 zł/m2 (dawno nie kupowałem i nie jestem w stanie dokładnie sobie przypomnieć), grubość - 3 mm, dostępne zazwyczaj 2 kolory - surowy (taki drzewny) i biały (ciut droższy).
Awatar użytkownika
mpiat1
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 299
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 22:42
Lokalizacja: Chodzież, wielkopolskie

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: mpiat1 »

dorka pisze:
mpiat1 pisze: tylko raz uzylem kleju ravensburger ktory nanosisz na obraz - wiecej tego bledu nie zrobie.
Dlaczego ? co się stało ? zmatowiły obrazek ??
bardziej niz zmatowienie(klej na tubce faktycznie mial informacje "mat") zmartiwlo mnie ze obraz stracil "zywe" kolory.przy okazji pozdrawiam Poznan, mieszkalem kilka lat (krzyzowka hetmanska-rolna), a pozniej jeszcze przez 2 lata dojezdzalem do pracy, jestem z Chodziezy. ech, 4 godz. dziennie w pociagu marki PKP.... nizapomniane wrazenia. ;)
Lucy
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 9
Rejestracja: 20 marca 2013, 11:02

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: Lucy »

Też wierzę tylko w podklejkę z tyłu i to nawet zwykłym klejem do papieru i w antyramę.
Lucy
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 9
Rejestracja: 20 marca 2013, 11:02

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: Lucy »

A co sądzidzie o matach, raz jakąś w Lidlu widziałam ale jakoś nie mogłam sobie w tym czasie pozwolić.
Są jakieś różnice w firmach? Czy warto kupić coś takiego?
Awatar użytkownika
Marcin S. Puzzler
Administrator
Posty: 5336
Rejestracja: 17 lutego 2012, 23:08
Lokalizacja: Kiedyś Cz-wa teraz spod Cz-wy :)

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: Marcin S. Puzzler »

Osobiście nie testowałem i nie zamierzam. Wydaje mi się, że tego typu maty są dla ludzi, którzy mają kłopot z miejscem i musza "uciekać" z puzzlami.
Ja mam ten komfort, że mnie nikt nie przegania. Oprócz tego lubię gdy puzzle się ślizgają (tak mam na ulubionych płytach HDF) a na tych matach zbytnio się tak nie da.
mattim
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 84
Rejestracja: 25 marca 2013, 12:23

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: mattim »

U mnie jest to jedna ściana kartonu od telewizora do 3000 puzzli wystarcza. Maty nie mam ale czytałem, że właśnie problem jest z tym przesówaniem, dlatego raczej nie kupie. Dla osób które mają mało miejsca w domu dobre rozwiązanie.
Lucy
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 9
Rejestracja: 20 marca 2013, 11:02

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: Lucy »

A to chyba faktycznie dam sobie spokój z matą.
Gothic Jigsaw Puzzle
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Posty: 105
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, 09:04

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: Gothic Jigsaw Puzzle »

Mata to bardzo fajna rzecz. Mój chłopak ma i bardzo fajnie się na niej układa. Puzzle wczepiają się w matę i dzięki temu nie przesuwają. Niektórzy tego nie lubią, ale wszystko zależy od techniki. Ja układam na sklejce, chociaż najbardziej lubię na podłodze, ale nie jest to zbyt praktyczne bo na czas układania trzeba zapomnieć o myciu takiej powierzchni:).
UncleLion
Administrator
Posty: 479
Rejestracja: 17 lutego 2012, 22:13
Kontakt:

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: UncleLion »

No i przy układaniu na podłodze trzeba być dobrze rozciągniętym. Układać puzzle i grać w planszówki zdecydowanie wolę na stole. Widać staruszek ze mnie :lol:
Lucy
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 9
Rejestracja: 20 marca 2013, 11:02

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: Lucy »

A to ja jednak wolę na stole zdecydowanie :)
kasia0504
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 71
Rejestracja: 06 kwietnia 2014, 08:23

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: kasia0504 »

Mam pytanie do właścicieli mat. Jak gruby jest ten materiał? bo zastanawiam się, czy nie kupić kawałek filcu, zrobić jakiś wałek i mieć swoją, własną matę :)
Awatar użytkownika
leżak
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3276
Rejestracja: 16 stycznia 2014, 00:19
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: leżak »

Ja mam Ravensburgera 150x100 cm (do 3000 el.), wydaje się, że grubość 1-2mm.
bkiaw13
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1490
Rejestracja: 13 marca 2014, 20:36

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: bkiaw13 »

Ja tam jestem przyzwyczajony układać na podłodze - mam możliwość zarówno u siebie w mieszkaniu, jak i u brata w domu (odstąpił mi jeden pokój na układanie, a obecnie w dwóch innych leżą ułożone). Ze stołu raczej nie korzystam, bo ma za małą powierzchnię dla dużych puzzli. Mam matę do 3000 z Ravena, ale jej nie używam - chyba się jej pozbędę.
Kobra83
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 10
Rejestracja: 29 czerwca 2013, 21:05

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: Kobra83 »

Ja wpadłem jakiś czas temu na dobry pomysł gdy robiłem remont w mieszkaniu i wyrzucałem dużą szafę. Wyciągnąłem od niej tylną twardą i troszkę grubą sklejkę. Działa ona wręcz świetnie. Mam ją na stole i jest to moja taka pracownia do układania puzzli.
Awatar użytkownika
fred
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 31
Rejestracja: 28 października 2014, 12:40
Lokalizacja: Elbląg

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: fred »

Kupuję sklejkę lub płytę HDF. Mieszkańcom trójmiasta polecam http://www.sklepdrzewny.pl/ - na Przymorzu. Przycinają do milimetrów. Zawsze kupuję po kilka gotowych przyciętych płytek pod konkretne puzzle. Za materiał plus cięcie, przy kupnie 4-5 płytek jednocześnie, wychodzi około 5 zł za sztukę. U mnie jest to o tyle istotne, że zawsze po ułożeniu kleję puzzle (stosuję klej "Rakoll") i wrzucam w ramkę. Dobrze się klei, jest sztywna, zawsze można układane puzzle odłożyć gdzieś na szafę, żeby nie zajmowały miejsca. Właśnie niedawno się zorientowałem, że została mi już tylko jedna podkładka pod puzzle, więc w najbliższym czasie będę uzupełniał zapasy. :)
puzzlespeed
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 69
Rejestracja: 04 grudnia 2014, 18:00

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: puzzlespeed »

Witam
Ja układam puzzle na płycie korkowej do kupienia w sklepach papierniczych płyta z ramką co zapobiega wypadaniu puzzli wymiary dostępne od 30x30cm do 3000x1500cm lekka i fajnie się przesuwa i wygodnie podnosi puzzle, kąt nachylenia płyty z puzzlami około 80 stopni umożliwia układanie w pionie jak i w poziomie .
Polecam
Galaksar
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 29
Rejestracja: 06 stycznia 2015, 21:28
Lokalizacja: dom w lesie

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: Galaksar »

Ja układam na białej części plakatów kinowych. Lubie jak puzzle można przesuwać i ślizgać.
DarkVeroni
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 732
Rejestracja: 24 stycznia 2015, 01:58
Lokalizacja: Śląsk

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: DarkVeroni »

Ja układam na płycie pcv (pleksi) którą mam wycietą pod wymiar obrazu na puzzle 5tyś elementów. Układam na niej puzzle na razie od 1 do 3 tyś elementów.
kejciors
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 43
Rejestracja: 19 listopada 2013, 14:30

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: kejciors »

Kiedyś na kartonowym arkuszu, ale niestety gdzieś zaginął :roll: i została podłoga.
Awatar użytkownika
Merlin
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 632
Rejestracja: 25 marca 2015, 15:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: Merlin »

najczęsciej na podłodze, często na płycie (nie wiem jak się nazywa, jakad drewnopodobna.. na tyle cienka, by móc wygodnie układać ale i na tyle wytrzymała, że przy przenoszeniu nie wygina się na boki) czasami na podłodze na macie do układania puzzli, i baaardzo rzadko na stole/stoliku.
mimo wszystko podłoga jest dla mnie najwygodniejsza :)
Obrazek

Obrazek

Las Vegas 6000 układałam na podłodze i - na lewej stronie dywanu ;p żeby było wygodniej i jakby co, łatwiej do przeniesienia całości ;p moze trochę dziwny sposób na układanie puzzli, ale polecam, super sprawa z tym dywanem :) wielkością idelanie pasował :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Starypryk
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 232
Rejestracja: 27 września 2015, 21:58
Lokalizacja: Łódz

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: Starypryk »

Pierwsze puzlaczki ukladalem na stole ale nastepne juz na plycie pilśniowej która została zdemontowana z biblioteczki ,wymiary 193/93 i ukladam puzzle na tej szarej stronie .
A posegregowane puzzle ukladam na paskach styropianu .
Awatar użytkownika
michael_s
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2903
Rejestracja: 09 maja 2014, 15:38
Lokalizacja: Szczecin i okolice

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: michael_s »

Od roku układam puzzle na płytach HDF i komfort jest rewelacyjny. Wymyśliłem też idealny rozmiar płyty HDF, żeby móc układać prawie każdy rozmiar puzzli - na jednej lub kilku połączonych. Ten rozmiar to 100 x 70 cm. Teraz układam 8k Eduki o rozmiarach 192 x 136 cm, każdy worek ma 86 cm x 136 cm - dwie połączone płyty mają 100 x 140 cm, więc jeszcze jest luz. Podobnie było z 9k Ravena (192 x 138 cm), a już w ogóle idealnie rozmiar pasował na Clementoni 13200 - każdy worek doskonale mieścił się na płycie 100 x 70.
DarkVeroni
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 732
Rejestracja: 24 stycznia 2015, 01:58
Lokalizacja: Śląsk

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: DarkVeroni »

michael_s pisze:Od roku układam puzzle na płytach HDF i komfort jest rewelacyjny. Wymyśliłem też idealny rozmiar płyty HDF, żeby móc układać prawie każdy rozmiar puzzli - na jednej lub kilku połączonych. Ten rozmiar to 100 x 70 cm. Teraz układam 8k Eduki o rozmiarach 192 x 136 cm, każdy worek ma 86 cm x 136 cm - dwie połączone płyty mają 100 x 140 cm, więc jeszcze jest luz. Podobnie było z 9k Ravena (192 x 138 cm), a już w ogóle idealnie rozmiar pasował na Clementoni 13200 - każdy worek doskonale mieścił się na płycie 100 x 70.
Masz rację co do tego wymiaru, też miałam zamiar kupić sobie płyty na 13200 ;)
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 280
Rejestracja: 03 lipca 2015, 12:28
Kontakt:

Re: Na czym układacie puzzle ?

Post autor: Kacper_Potocki »

Na płycie gipsowej kupionej w Castoramie. Płyta kosztowała około 20zł, a miała wymiary 200cm x 120cm. Można ją łatwo dociąć do mniejszych wymiarów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Puzzle - dział ogólny”