THIS ENGLAND

Awatar użytkownika
Canuck
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 266
Rejestracja: 02 listopada 2019, 06:44

THIS ENGLAND

Post autor: Canuck »

30. "Butlin’s in Skegness", 1000, Edmund Oakdale, This England, The Railway Poster Collection.

Bardzo wakacyjne, kolorowe puzzle, od mało znanego angielskiego producenta; "This England Publishing Limited". Elementy różnorodne, trzymają się mocno, ich jakość średnia, na białych miejscach lekkie przebarwienia; możliwe że przeniesione z plakatu służącego za wzór. Mimo to, oceniam je wysoko - "jedne z lepszych".

Mamy tu przedwojenny plakat (1937) London North Eastern Railway zachęcający do odwiedzania kąpieliska Butlin’s w Skegness. To portowe miasto w Wielkiej Brytanii, nad Morzem Północnym, hrabstwo Lincolnshire. W czasach bez Internetu i fotografii, sztuka służyła przekazywaniu informacji. Artyści uwieczniali miejsca, pociągi i atrakcje turystyczne. Ten autentyczny ulepszony cyfrowo obraz pochodzi z serii książek Richarda Furnessa "Poster to Poster" (info z pudełka).

William (Billy) Butlin (1899-1980) był brytyjskim przedsiębiorcą urodzonym w Kapsztadzie. Trochę w młodości kręcił się po świecie, bo z Południowej Afryki przeniósł się do Wielkiej Brytanii, potem do Kanady. Rzucił szkołę w wieku 14 lat i zatrudnił się w domu towarowym w Toronto. W czasie pierwszej wojny światowej służył w kanadyjskiej armii jako trębacz. Wrócił do Anglii z 5 funtami w kieszeni. Wynajął budkę z krążkami (hoopla) do rzucania od wuja, który był showmanem. Billy miał talent, rozkręcał interes, tworzył parki rozrywki, aż w 1936 otworzył w Skegness (konkretnie w Ingoldmells) swój pierwszy ośrodek wakacyjny. Butlin celował w mniej zamożnych Brytyjczyków, wczasy u niego były tanie. Oferował zakwaterowanie, kąpielisko, wesołe miasteczko i inne rozrywki. Na czas wojny armia przejęła miejsce, by szkolić tam żołnierzy. Do lat 60-tych powstało 8 ośrodków wypoczynkowych i liczne hotele, również w Irlandii i na Bahamach. Chociaż większość zamknięto/sprzedano, ten w Skegness istnieje do dzisiaj. Billy Butlin w 1964 otrzymał tytuł szlachecki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Edmund G. Oakdale. Aktywny do lat 40-tych brytyjski artysta, plakacista. Biografii w necie brak.

Obrazek
Pudełko bardzo przyzwoite, rozmiarowo podobne do tych NYPC.
Pierwszy Kinkade!
Awatar użytkownika
ira
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2528
Rejestracja: 11 czerwca 2016, 17:54
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą

Re: THIS ENGLAND

Post autor: ira »

Świetne na ten letni czas, tak bym sobie pochodziła po brzegu morza w tę i z powrotem. :D
A ja miałam takie puzzle z tej serii https://www.puzzleforum.pl/viewtopic.ph ... er#p115622. Ciekawe, ile różnych wzorów było wydanych?
Awatar użytkownika
Canuck
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 266
Rejestracja: 02 listopada 2019, 06:44

Re: THIS ENGLAND

Post autor: Canuck »

ira pisze: 06 lipca 2022, 15:26 Świetne na ten letni czas, tak bym sobie pochodziła po brzegu morza w tę i z powrotem. :D
A ja miałam takie puzzle z tej serii https://www.puzzleforum.pl/viewtopic.ph ... er#p115622. Ciekawe, ile różnych wzorów było wydanych?
Hej. Tak, to ta seria.
Na liście poszukiwanych mam 5, ale wiem jeszcze o 7 (plus 1 prawdopodobny). Pomegranate wydała trzy plakaty.
Update. Ravensburger ma też serię - kolaże; po 3 plakaty i więcej.
Pierwszy Kinkade!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Canuck”