Magnetyzm - czyli sposób na wieszanie puzzli

Podział wg tematyki, ilości elementów, autorów. Ogólne dyskusje o puzzlach. Pytania, porady i nowości.
Awatar użytkownika
Gosia_M
Piąty stopień puzzlomaniactwa

Magnetyzm - czyli sposób na wieszanie puzzli

Post autor: Gosia_M »

Chciałabym Wam pokazać, w jaki sposób wieszamy puzzle na ścianie. Chcieliśmy mieć możliwość szybkiej zmiany wystroju i łatwego przechowywania nieużywanych w danym momencie puzzli (nie mamy wystarczająco dużo miejsca, żeby przechowywać duże płyty, a obecnie na ścianie wiszą 5000 i 9000). Stąd też pomysł, aby użyć farby i folii magnetycznej (samoprzylepnej). Taką folię można kupić już pociętą w kawałkach (np. A4) lub w rolce.

Zapraszam na filmik ze szczegółami:
https://www.youtube.com/watch?v=dwMYHUI2mJk

Może komuś spodoba się taki pomysł i sam spróbuje :)
Ostatnio zmieniony 09 listopada 2022, 23:07 przez Gosia_M, łącznie zmieniany 1 raz.
Gradobicie
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa

Re: Magnetyzm - czyli sposób na wieszanie puzzle

Post autor: Gradobicie »

Oglądałem wcześniej ten filmik i teraz walczę z moją 2 lepsza połową żeby to zastosować. Jej koronnym argumentem jest to że nie chce mieć czarnych placków na scianach
Awatar użytkownika
wijkaa

Post autor: wijkaa »

Obejrzałam i jestem pod dużym wrażeniem pomysłowości.
No i pracowitości :-)
Awatar użytkownika
kallarepka

Post autor: kallarepka »

Gradobicie pisze: 09 listopada 2022, 12:27 Oglądałem wcześniej ten filmik i teraz walczę z moją 2 lepsza połową żeby to zastosować. Jej koronnym argumentem jest to że nie chce mieć czarnych placków na scianach
Można chyba pokryć farbę magnetyczną zwykłą farbą. Tylko nie wiem, jak bardzo wpływa to na efekt magnetyczny.
Awatar użytkownika
Gosia_M

kallarepka pisze: 09 listopada 2022, 16:17
Gradobicie pisze: 09 listopada 2022, 12:27 Oglądałem wcześniej ten filmik i teraz walczę z moją 2 lepsza połową żeby to zastosować. Jej koronnym argumentem jest to że nie chce mieć czarnych placków na scianach
Można chyba pokryć farbę magnetyczną zwykłą farbą. Tylko nie wiem, jak bardzo wpływa to na efekt magnetyczny.
Cześć, tu Rafał - Gosia mnie posadziła przed komputerem, żebym jej nie dyktował, tylko sam napisał :P

Z tego co czytałem, ale jeszcze nie testowałem, to można położyć na wierzch zwykłą farbę, ale zaleca się by były to max 2 warstwy, a pod spodem odpowiednio więcej warstw farby magnetycznej, np. 5 :) Myślę o tym, by zrobić to w jednym miejscu w mieszkaniu, by móc tam kłaść puzzle o różnej wielkości albo jakieś zdjęcia przyłożone w chaotyczny sposób, jednak skłaniam się ku temu, by pomalować w ten sposób całą ścianę - nie będzie wtedy ryzyka różnicy w odcieniu między powierzchnią z farbą magnetyczną pod spodem, a tą z samą zwykłą farbą.

I jeszcze parę dodatkowych informacji:

- farba której używam, to Tikkurila Magnetic i nakładam ją piankowym wałkiem (warto mieć ich kilka w zapasie, bo nie są zbyt żywotne, przynajmniej w moich łapkach). Na podstawie własnego doświadczenia oceniam jej wydajność na ok. 5m2/L (licząc jednowarstwowo) - na położenie w biurze 2 warstw pod "Travel Around the World" Grafiki (zajmują ok. 15,5m2) zeszło na styk 6L (i 3 wałki :D). Nie przeraźcie się, jeśli po otwarciu puszki/wiaderka zobaczycie żółtą wodę - to normalne, bo wszystkie opiłki metalu osiadają na dnie i trzeba się naprawdę zdrowo namachać, by to wymieszać i zobaczyć jednolitą gęstą szarą farbę (po wyschnięciu ciemnieje i jest prawie czarna). Warto też co jakiś czas ponownie mieszać tę farbę podczas malowania. I malujcie odrobinę mniejszą powierzchnię niż zajmują puzzle (np. zostawcie 1-2cm marginesu) - nie będzie problemów z dokładnym położeniem obrazka na ścianie, a folia spokojnie to utrzyma i nie będzie odstawała na krawędziach.

- folia - nie wiem czy wolno tu linkować więc tylko opiszę - kupowałem w Krakowie w Magnesy Hunter. Początkowo 0,7mm, a później po pomyślnych testach również 0,4mm - wersje z klejem. Warto zwrócić uwagę co się bardziej opłaca w danej chwili - czy na mb w rolce (o szerokości 61cm), czy arkusze A4 - zdarzały się tam niezrozumiałe różnice w cenniku, czasem na korzyść rolki a czasem na korzyść arkuszy... Testowałem też folię 0,4mm z jakiegoś innego sklepu, która miała mieć niemal identyczne parametry, ale okazała się kompletną klapą - nie namawiam na zakupy w wymienionym na początku sklepie, lecz tylko zaznaczam, że warto najpierw kupić małą próbkę do testów i podkleić jakieś dziecięce 54el. za parę zł :D Folię można spokojnie ciąć nożykiem do tapet i bardzo fajnie się to robi mając do dyspozycji metalową linijkę :)

- pewnie to będzie dla Was oczywiste ale i tak warto podkreślić, że bardzo ważne jest też, by podklejać puzzle gdy leżą w całości - podklejanie sekcji luzem może się skończyć późniejszymi problemami z dopasowaniem ze względu na minimalny luz między elementami (wiadomo, zależy też od marki puzzli).

Powodzenia! :)
Awatar użytkownika
Składanka

Re: Magnetyzm - czyli sposób na wieszanie puzzli

Post autor: Składanka »

Super pomysł, najlepszy sposób jaki widziałam do tej pory. Osobiście nie wieszam puzzli ale po oglądnięciu tego filmiku sama się zastanawiam czy kiedyś przy następnym malowaniu nie "ukryć"
pod normalną farbą takiej magnetycznej ściany o której pisze Rafał.
Awatar użytkownika
sylwunia198603

Post autor: sylwunia198603 »

Pierwszy raz słyszę o takim rozwiązaniu. Kończę teraz puzzle 13200 i cały czas zastanawiam się jak je powiesić. Muszę zagłębić temat i może spróbować go wykorzystać. Tylko pytanie, która taśma magnetyczna będzie dobra. Widziałam kilka opcji na allegro i teraz nie wiadomo, którą by wybrać 8-) .
Awatar użytkownika
edorka

Post autor: edorka »

Obejrzałam już ze 3 razy, bardzo mi się pomysł podoba, fajnie to wygląda.
Poza tym.... patrzenie, jak Rafałowi robota w rękach się pali sprawia mi ogromna przyjemność ;)
Awatar użytkownika
Gosia_M

edorka pisze: 12 listopada 2022, 11:40 Poza tym.... patrzenie, jak Rafałowi robota w rękach się pali sprawia mi ogromna przyjemność ;)
:lol:
Gradobicie

Post autor: Gradobicie »

Natchniony filmikiem przekonałem żonę do tego pomysłu. Oto efekty
IMG_20221121_123821_copy_1477x1970.jpg
Używałem foli tej firmy co polecałeś. Natomiast farba to pierwsza lepsza ze sklepu. Dla pewności położyłem 4 warstwy. Trzyma bardzo dobrze
Załączniki
IMG_20221123_163436_copy_1270x1693.jpg
Awatar użytkownika
Gosia_M

Fajnie, że żona dała się przekonać. Mam nadzieję, że będziecie zadowoleni :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Puzzle - dział ogólny”