Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Moderatorzy: Vicky, Czak Noris

Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: Vicky »

Już Tylko 2 dni zostało do końca konkursu tematycznego!

A w międzyczasie, żeby nie zapomnieć i nie zwariować od nadmiaru wydarzeń. ;)
Uporządkujmy fakty...

Wrześniowy konkurs trwa do SOBOTY

Zgłoszenia do konkursu tematycznego tylko do wtorku, do północy.

Nominacje/wybór do ankiety tematycznej: środa - niedziela! tj. 12-16 października.

Wybory na najlepsze puzzle tematyczne z gatunku fauna/flora: poniedziałek - niedziela: 17-23 października.
Awatar użytkownika
ahcinga

Post autor: ahcinga »

Jaki będzie następny temat i kiedy to będzie?
Wydaje mi się że była jakaś lista, ale nie mogę znaleźć :oops:
Awatar użytkownika
kallarepka

Post autor: kallarepka »

ahcinga pisze: 25 października 2022, 21:44 Jaki będzie następny temat i kiedy to będzie?
Teraz to już chyba czekamy na temat świąteczny.
Awatar użytkownika
Vicky

ahcinga pisze: 25 października 2022, 21:44 Jaki będzie następny temat i kiedy to będzie?
Zrzut ekranu 2022-10-25 223612.jpg
Proszę. Kalendarz/rozpiska na ten rok. Przy czym puzzle świąteczne są raczej około świątecznym impulsem do zabawy i zajęcia się właśnie tym tematem przy okazji zimowych dni (właściwie to taki puzzlowy adwent, bo na same święta to już będziemy finiszować! :) ). Nie chcę przy tym wywierać mega presji konkursowej, choć (już) tradycyjnie będziemy typować i wybierać najfajniejsze puzzle Christmasowe. Ale jak podkreślam - to tak bardziej na luzie.

Jeżeli będziecie chcieli dalej kontynuować (w przyszłym roku) konkursy tematyczne, to po ostatniej ankiecie na wybór tematów, pierwszeństwo miałby motyw "portretowy". Z racji bycia tzw. lucky looserem. ;) A co dalej i więcej, to jest tak naprawdę wszystko zależne od waszych głosów i woli. :)

Źródło Tu.
Awatar użytkownika
Nisia
Kontakt:

Post autor: Nisia »

Kurcze, a ja żadnych świątecznych nie mam, trzeba nadrobić :mrgreen:

Jestem za tym, żeby w przyszłym roku kontynuować zabawę konkursowa :)
Moje puzzle | Na sprzedaż :mrgreen:
2024: 2 obrazki, 1500 el
2023: 32 obrazki, 29826 el
2022: 29 obrazków, 26503 el
2021: układanych 59 obrazków, 58513 el
2020: układanych 58 obrazków, 64944 el
2019: ułożonych 27 obrazków, 24600 elementów
Awatar użytkownika
Esmeralda

Post autor: Esmeralda »

Mimo, że w tym roku nie udało mi się ułożyć nic w kategoriach konkursowych to jestem jak najbardziej za kontynuowaniem zabawy :)
Awatar użytkownika
kallarepka

Ja też jestem za. Portrety już od roku gromadzę :mrgreen:
Ale w ogóle każdy konkurs jest fajny, wprowadza więcej życia na forum.
Awatar użytkownika
k4si4

Post autor: k4si4 »

kallarepka pisze: 02 stycznia 2023, 15:25 Ja też jestem za. Portrety już od roku gromadzę :mrgreen:
Ale w ogóle każdy konkurs jest fajny, wprowadza więcej życia na forum.
calkowicie sie z Toba zgadzam
Awatar użytkownika
Vicky

Wszystko w waszych rękach. ;)

Myślę, że po zakończeniu "sezonu" możemy pomyśleć co dalej. Zrobić podsumowanie i wypowiedzieć się: co było fajne, a co nie. Co można zmienić, a co warto zostawić.
Miło będzie usłyszeć Wasze opinie i zdania w tym temacie.
Ewik
Czwarty stopień puzzlomaniactwa

Post autor: Ewik »

Nie brałam wcześniej udziału w zabawie, ale chętnie wezmę udział. I jakby pierwszym tematem były portrety, to nawet mam puzzle, które by się kwalifikowały 😊
Awatar użytkownika
Vicky

Résumé...

Za Nami niedawny finał minionego roku. Za Nami również pierwsze głosowanie tego roku. Zabawo trwaj - jak pisała Jaga - więc wciąż(y) ona trwa. Ta zabawa, znaczy się! :lol:

Ale, podczas tej chwili spokoju między kolejnymi typowaniami, ankietami, konkursami, chciałbym żebyśmy przez chwilę "przysiedli i się zastanowili", co dalej? W sensie, chciałbym żebyście Wy - główni beneficjenci tych zabaw, wypowiedzieli się, co w minionym roku było dobre, co było złe, co może zostać, a co być może trzeba zmienić. Przede wszystkim chciałbym zapytać o to, jak postrzegacie wersje poszerzonego Finału Roku? Czy to ma sens? Czy jednak nie spodobała się Wam taka formuła?
Drugą ważną kwestią jest pytanie o kolejne konkursy tematyczne. Czy mają się one dalej odbywać? Ile ich ma być? I w jakich (w przybliżeniu) terminach? I oczywiście najważniejsze pytanie - co konkretnie na ten rok miało by to być (jaki temat)?

Forum dyskusyjne, więc... dyskutujmy - poproszę. ;)
Awatar użytkownika
jagabaga

Post autor: jagabaga »

Vicky pisze: 17 lutego 2023, 11:11 Forum dyskusyjne, więc... dyskutujmy - poproszę. ;)
Moje zdanie nt.:

1. Dobre i zostaje:
a) Vicky jako zarządca spraw związanych z konkursami :D (oczywiście jeśli ma nadal ochotę na wspieranie forum)
b) listy puzzli ułożonych w danym miesiącu (w tym temacie Puzzabell mile widziana, oczywiście jeśli ma nadal ochotę na wspieranie forum) :D

2. Złe i eliminujemy: opieszałość w aktywnym udziale w nominacjach!

3. Konkursy tematyczne: TAK (co do ilości i terminów wstrzymuję się od głosu)

4. Poszerzenie Finału Roku o zwycięzców konkursów tematycznych - jestem ZA (zawsze to większa konkurencja na rynku ;)), albo... czytaj poniżej

Mam jeszcze pewien pomysł: dołożenie do ankiety Lucky Loser'ów wyłonionych z całego roku - np. 3-5 obrazków o największym udziale procentowym ilości oddanych nań głosów w ogólnej liczbie głosów w danym miesiącu. Ewentualnie na zasadach formuły Lucky Loser'ów można by włączyć konkursy tematyczne. Vicky takie piękne statystyki przygotował... ;), ale w razie gdyby Jemu nie chciało się liczyć procentów, to mogę JA :mrgreen:.

EDIT: Lucky Loserzy dla wszystkich (poza osobą prowadzącą statystyki) byliby niespodzianką = dodatkowy dreszczyk emocji ;)
Ostatnio zmieniony 23 lutego 2023, 07:22 przez jagabaga, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
wijkaa

Post autor: wijkaa »

To ja się wypowiem, ale tylko w temacie zeszłego zeszłego roku, bo w tym zawieszam układanie, a skoro nie będę brała udziału w konkursie to nie będę ustalała reguł.

Mi się konkursy obu rodzajów bardzo podobały. Usprawnienie które wprowadziliśmy żeby przy zgłoszeniach dawać miniaturki było wysoce pomocne.
Miesięczne konkursy już się na trwałe wpisały w forum, są jego integralną częścią.
Konkursy tematyczne, nawet gdy temat jest zupełnie nie twój, wprowadzają element niespodzianki, wyczekiwania i szansę na spróbowanie czegoś nowego.
Uwag negatywnych brak.
Awatar użytkownika
Vicky

Zapomniałem napisać, że po zeszłym roku mamy jeden zaległy temat do wykorzystania - PORTRETY! I to wypadało by zrealizować. Bo obiecałem. ;)
Natomiast, czy takich motywów przewodnich miało by być na ten rok więcej (ile?), i czy w ogóle? No to jest m.in. temat pod dyskusje.
kredka
Drug stopień puzzlomaniactwa

Post autor: kredka »

kallarepka pisze: 02 stycznia 2023, 15:25 Ja też jestem za. Portrety już od roku gromadzę :mrgreen:
Też kilka zgromadziłam specjalnie na tą zabawę, bo zwykle nie układam. :lol:
Vicky pisze: 17 lutego 2023, 11:11 Drugą ważną kwestią jest pytanie o kolejne konkursy tematyczne. Czy mają się one dalej odbywać?
Jestem za konkursami tematycznymi. Nie udało mi się niestety wziąć udziału w konkursie fauny i flory, ale miło wspominam wyszukiwanie i później układanie puzzli świątecznych, których pewnie bym wcale nie kupiła, gdyby nie zabawa na forum.

Kilka uwag i propozycji:

1. Ilość konkursów tematycznych: dwa konkursy są ok, jeden w okolicach kwietnia, drugi w okolicach września/października. Pierwszym tematem powinny być portrety, skoro zostały już wcześniej zapowiedziane. Przydałoby się za jakiś czas wybrać drugi temat, jeśli zabawa będzie kontynuowana, trzeba mieć czas na zgromadzenie zapasów. :mrgreen:

2. Konkurs zimowy: nie każdy lubi lub chce układać puzzle świąteczne, ja sama nie planuję na razie poszerzać mojej kolekcji w tym kierunku. Może warto byłoby zmienić tematykę konkursu na dowolne puzzle kojarzące się z zimą, a nie tylko świąteczne? Nie byłoby problemu, jak w poprzedniej edycji, z decydowaniem czy obrazki się kwalifikują do zabawy.

3. Konkurs wakacyjny: co powiecie na dodatkowy konkurs wakacyjny, taki na luzie, w stylu zabawy świątecznej? Czytałam gdzieś, że w wakacje mniej osób układa puzzle, może dla kogoś byłaby to jakaś dodatkowa motywacja? Kryteria zgłoszeń do ustalenia, ale pewnie obrazki, które kojarzą się ze słoneczną pogodą, podróżami, odpoczynkiem, itp.

4. Puzzle miesiąca: lista puzzli miesiąca jest bardzo przydatna przy nominacjach (i nie tylko), ALE myślę, że można by było zachęcić inne osoby do zgłaszania nominacji, jeśli lista zawierałaby miniaturki puzzli jak przy konkursach tematycznych. Wiem, że coś takiego wymagałoby sporo pracy, dlatego mam inną propozycję - co myślicie o tym, aby nominacje na puzzle miesiąca były wybierane podobnie jak w konkursach tematycznych? Każdy, kto chciałby wziąć udział w zabawie miesiąca - musiałby sam dopisać się do wspólnej listy z linkiem i miniaturką.

5. Udział w finale roku: bardzo mi się podoba pomysł Lucky Loserów! Można by było ustalić na sztywno sumaryczną liczbę dostępnych miejsc w finale i w zależności od ilości zwycięzców miesiąca, dobierać resztę finalistów zgodnie z wyliczonym udziałem procentowym otrzymanych głosów. Dodatkowo - jestem ZA dołączaniem zwycięzców konkursów tematycznych do listy (nawet z zabawy zimowej czy wakacyjnej, jeśli by inni również chcieli), ALE proponowałabym wprowadzić ograniczenie, żeby puzzle zgłoszone do konkursu tematycznego nie były brane pod uwagę w nominacjach do puzzli miesiąca.

6. Głosowanie: śledziłam głosowania przez kilka ostatnich miesięcy i zauważyłam, że sporo głosów dochodzi w ostatnim dniu trwania ankiety, często znacznie wpływając na końcowe podium. Pomyślałam, że trochę bardziej sprawiedliwe dla wszystkich uczestników byłoby, gdyby oddawane głosy były ukryte w trakcie trwania głosowania, każdy głosowałby swobodnie na swoich faworytów bez podglądania aktualnie oddanych głosów, a zwycięzcy danego konkursu byliby oficjalnie ogłaszani po wyznaczonym terminie. Emocje na koniec gwarantowane. :mrgreen: Bardzo mnie ciekawi, jakie jest wasze zdanie w tym temacie.
Ostatnio zmieniony 22 lutego 2023, 16:39 przez kredka, łącznie zmieniany 1 raz.
Ewik

Post autor: Ewik »

Jako, że nie brałam udziału w poprzednich zabawach, prześledziłam temat od początku, ale w sumie to odniosę się do kilku uwag już napisanych.

Pomysł z Lucky Looser'ami jest świetny.

Ilość konkursów.
Ja byłabym za trzema, nie wypowiadam się natomiast co do dat. Kredka pisała o dwóch tematycznych konkursach i wakacyjnym. I dla mnie ten wakacyjny byłby tym trzecim. Wiem, że niektórzy wakacje wykorzystują bardzo intensywnie, a niektórzy trochę mniej. Ja zwykle po powrocie z intensywnego wypoczynku gdzieś tam, gdzie mnie zaprowadzą moje plany, mam tydzień zaplanowany na regenerację i mnóstwo wolnego czasu. I sądzę, że nie tylko ja organizuję sobie czas w ten sposób, więc konkurs wakacyjny znalazłby swoich uczestników. Kwestią temat, luźniejszy związany z odpoczynkiem, ale bardziej sprecyzowany, ponieważ inaczej wyjdą trochę dłuższe puzzle miesiąca.

Konkurs świąteczny
odniosłam wrażenie, że puzzle przedstawione w konkursie i tak w większości były o tematyce zimowej, więc jest to chyba po prostu umowna kwestia nazewnictwa.

Puzzle miesiąca.
Przyznam, że mam zagwozdkę. Nie wczytywałam się wcześniej w regulamin puzzli tematycznych, bo dołączyłam po zakończeniu edycji świątecznej, ale byłam święcie przekonana, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwycięskie puzzle (czy po prostu biorące udział w zabawie) mogły być nominowane do puzzli miesiąca, a tym samym do puzzli roku. I raczej optowałabym za tym rozwiązaniem czyli możliwością nominacji zwycięzców konkursów tematycznych do puzzli miesiąca. Bo dlaczego nie?
A zwycięzców puzzli tematycznych dołączyć do puzzli roku można, jak było napisane wyżej, w ramach zwiększenia zdrowej konkurencji 😀

Nie jestem natomiast przekonana do pomysłu zgłaszania swoich nominacji do puzzli miesiąca. Miniaturka, mimo wszystko nie oddaje całości. Chylę czoła przed Puzzabell za tworzenie listy z puzzlami na dany miesiąc i linkami do poszczególnych postów użytkowników. Mnie akurat taka forma odpowiada, ale oczywiście może inne opinie przeważą.

I jestem za ukryciem ilości głosów. Sama się łapię w tego typu ankietach na tym, że czasami oddaję głos na "moją drugą opcję" bo ma szansę wygrać, a pierwotna raczej już nie. Liczba głosów powinna być widoczna już po zakończeniu głosowania.
aneta

Post autor: aneta »

Parę zdań ode mnie:

- jestem totalnie za konkursem zimowym, a nie stricte świątecznym (w ogóle ja świąteczne chętniej układałabym w Święta i po nich; przed to dla mnie trochę falstart. No ale ja z tych, którzy choinkę ubierają w wigilię albo dzień przed :p)

- nie jestem w 100% przekonana do konkursu wakacyjnego. Ja w wakacje układam raczej sporo, ale jakoś tak co za dużo to niezdrowo z tymi konkursami :p W czasie trwania konkursu czuję się wewnętrznie zobligowana, żeby układać puzzle o tematyce konkursowej (to jest z jednej strony bardzo fajne, ale z drugiej trochę mnie ogranicza :D), a fajnie jest jednak mieć trochę więcej (do)wolności w tej kwestii. (Wiem, że nikt mnie nie zmusza, żeby podczas konkursu układać konkursowe, ale wiecie chyba, o co mi chodzi :))

- Dobrze kojarzę, że ostatnio konkursy trwały po 6 tygodni? Mnie się już trochę dłużyły, szczerze mówiąc. Nie wiem, czy 4 tygodnie nie byłyby lepsze

- podoba mi się dołączanie zwycięzców konkursów tematycznych do finału roku

- sama nie wiem, co myślę o lucky loserach, może w praniu by wyszło, ale nie jestem na 100% przekonana. Po to w każdym miesiącu wybieramy co do zasady jedne puzzle miesiąca (chyba że zdarzy się ex aequo), żeby potem tych 12 obrazków stanęło w szranki w styczniu

- mnie się lista puzzli z danego miesiąca podoba w obecnej formie i tu bym nic nie zmieniała. Zbyt rozwlekłe by się to wszystko zrobiło z miniaturkami wszystkich puzzli. A tak zasiadam z herbatką i otwieram każde w nowej karcie, zamykając po kolei te, których nie nominuję :)

- zdecydowanie jestem za ukryciem głosów w ankiecie, o ile to technicznie możliwe :)
Awatar użytkownika
kallarepka

1. Konkursy tematyczne - moim zdaniem warto, to jest zawsze coś innego, fajne urozmaicenie. Zostałabym przy dwóch - wiosna i jesień. Plus konkurs świąteczny.
W lecie myślę, że konkurs tematyczny cieszyłby się znacznie mniejszym zainteresowaniem. Mógłby zostać zdominowany przez kilka osób, które wtedy mają zapał do układania, a jednak fajnie jak to jest wydarzenie jak najbardziej powszechne. Ponadto skromny udział forumowiczów mógłby wywołać rozczarowanie i zmniejszenie zapału do konkursów w ogóle. W wakacje jest tyle innych atrakcji, że nie wiem, czy konkurs byłby wystarczającą motywacją do układania.

2. Czas trwania konkursów tematycznych - też jestem za skróceniem do miesiąca, też mi się dłużyło. Mam wrażenie, że jak ktoś ma ochotę wziąć udział, to znajdzie czas na jeden obrazek czy dwa przez ten miesiąc.

3. Tematy konkursów tematycznych - portrety są dla mnie fajnym pomysłem. Myślę, że to powinny być tematy, które są na tyle popularne, że każdy coś znajdzie w swoich zbiorach i nie trzeba szczególnie szukać i kupować. Portrety mozna zamienić na bardziej ogolne : ludzie. Może dla urozmaicenia krajobrazy (można i malarstwo i zdjęcia ukladać) albo atrakcje turystyczne (i zdjecia i malarstwo i w wersji humorystycznej) albo kolory (można gradienty, ale też kreatywnie podejść do tematu) albo we wrześniu temat "po wakacjach" - można wtedy ukladac letnie obrazki albo jesienne itp.

4. Uważam, że poszerzenie finału o zwycięzców konkursów tematycznych jest dobrym rozwiązaniem. Zwycięzca konkursu "fauna i flora" poradził sobie całkiem nieźle w finale. A nadal uważam, że inaczej mógłby do niego w ogóle nie trafić.
Awatar użytkownika
kallarepka

5. Konkurs świąteczny - myślę, że warto wprowadzić w tym roku urozmaicenie i zamienić go w konkurs ZIMOWY. Zimowych obrazków też jest sporo, a świątecznych już tak wiele ułożyliśmy, że pewnie zaczęłyby się powoli powtarzać.

6. Formuła konkursów miesięcznych - moim zdaniem fajnie, jak mają one otwarty charakter czyli bez samodzielnego zgłaszania swoich puzzli (jak w konkursach tematycznych), bo wtedy są faktycznym podsumowaniem tego, co się działo na forum w danym miesiącu.

7. Co jest super w konkursach miesięcznych - WSPANIAŁA ROBOTA VICKY'EGO I PUZZABELL. Vicky doskonale dba o porządek i oliwienie tego całego mechanizmu, jest świetnym gospodarzem. A Puzzabell baaardzo ułatwia nominowanie i również wykonuje kawał świetnej roboty.

8. Co bym zmieniła - żeby uniknąć sytuacji, gdy bardzo fajne obrazki nie są nominowane, bo np brakuje osób, które by je nominowały (bo np w danym miesiącu jest mniej aktywnych osób na forum), może warto umożliwić nominowanie 1 lub 2 obrazków? Lista nominowanych byłaby dłuższą i głosowanie trudniejsze, ale konkurs byłby lepszym podsumowaniem miesiaca na forum?
Awatar użytkownika
kallarepka

I jeszcze:
9. Ukrycie głosów - jeśli to technicznie możliwe, jestem za. Tylko nie wiem, czy forum ma taką opcję.

10. Lucky looserzy - trochę tu popieram zdanie anety, że jednak final dla zwycięzców. Ale też przyjmę taki pomysł z zaciekawieniem, jeśli jednak go wdrożymy.
Awatar użytkownika
Vicky

Na szybko kilka odpowiedzi z mojej strony:

1) "Ukrycie liczby głosów" - w ankiecie technicznie jest to niemożliwe. Przynajmniej o ile się orientujemy, nie widać takiej możliwości w ustawieniach.

2) Konkursy tematyczne - czemu nie - podobają mi się - tylko jednak jestem za tym, aby w roku było ich 2. Bo jednak zbyt duża liczba znudzi się nam i spowszednieje. To oczywiście moje zdanie. Terminy wiosna i jesień byłyby chyba najbardziej optymalne. Jeśli chodzi o ich czas trwania ostatnio było 8 tygodni układania i również wydaje mi się, że to było trochę za długo. Wystarczyło by pewnie max 6 (plus i tak dochodzą dni na typowanie i ankietę).

3) Lucky Looser - nie jestem do tej idei przekonany. W swej istocie nie jest wcale zła, ale w jej wyniku otrzymalibyśmy nadprogramową liczbę kandydatów do Finału Roku. A w założeniu Wielki Finał zawsze sugeruje ekskluzywne grono. ;) Za wyjątkiem kolejnego punktu poniżej!

4) Dokooptowanie Zwycięzców Konkursów Tematycznych - wymyśliłem tą ideę, i będę ją nadal popierał, choć nie jest tak, że mam do niej nadal 100% przekonania. Zakładem, że taki zwycięzca zasługuje na Finał m.in. dlatego, że przecież sam został wyłoniony na drodze głosowania i cieszył się sporym poparciem. Ale negatywne doświadczenie z Konkursu Humorystycznego (został przez dużą cześć forumowiczów olany) nadwątliło trochę to przekonanie.

5) Zmiana formuły tzw. listy podpowiedzi - moim zdaniem jest niepotrzebna jeśli chodzi o comiesięczne wybory. Po pierwsze obserwuje zachowania niektórych użytkowników i widzę, że przykładowo układają piękne wzory, ale kompletnie nie integrują się z resztą społeczności i w żaden sposób nie udzielają się. Stąd zakładam, że nie chciało by im się umieszczać swoich zgłoszeń, a szkoda byłoby z tego powodu pominąć ich pracę w danym miesiącu. Zwłaszcza jeśli większości się ona podoba! Co innego jeśli chodzi o puzzle tematyczne: "Chcesz się bawić, to się baw wg zasad. Nie chcesz to nikt Cię nie będzie o to na siłę prosił". A po drugie zaburzyło by przejrzystość takiej listy (mimo wszystko pojawia się tam co miesiąc po około 100 propozycji i więcej).

6) Konkurs świąteczny - możemy się z niego wycofać, lub go w jakiś sposób zmienić. Warto o tym porozmawiać, bo nie jest tak, że on musi być w takiej samej, sztywnej formule. Natomiast nie chciałbym żeby to był trzeci zwycięzca do Finału Roku. Wolałbym, żeby to był taki luźniejszy, zimowy konkurs (zabawa).

7) Liczba nominacji - wydaje mi się, że tak jak jest, nie jest źle. To znaczy jedna nominacja na osobę jest ok. Powoduje to lekki dramatyzm. ;) Oczywiście musimy się nieraz zastanawiać, odrzucać innych kandydatów, i liczyć na to, że ktoś inny nominuje te fajne. Ale to jest właśnie taki dodatkowy dreszczyk związany z ideą wyboru! Coś nam się podoba bardziej - inne mniej.

8) "Gospodarze programu" - Krzysztof Ibisz i Pogodynka są ciut za drodzy :D więc nadal muszę/mogę zamiast niego bawić się w organizację Ankiet. Za Puzzabel nie wypowiem się, ale wydaje mi się, że nie wyrażała głosu sprzeciwu co do swej "pracy". Więc pewnie ten punkt został by jak jest.

9) Ankieta na wybór tematu - jak co roku o wyborze kolejnego tematu zadecydowała by ankieta i wasz wybór. Ankieta odbyła by się jeszcze w marcu, żeby na jesień każdy mógł być odpowiednio i zawczasu przygotowany. Byłoby to sprawiedliwe i demokratyczne rozwiązanie. Tutaj oczywiście warto pomyśleć i wypowiedzieć się, jakie motywy miały by się pojawić pod głosowanie.

10) Wakacje czasem sjesty od puzzli - mimo waszej chęci na kolejne zabawy, wydaje mi się, że w okresie wakacyjnym powszechne zainteresowanie układaniem i konkursami byłoby znikome. A wolałbym, żeby do tematycznych imprez podchodzić z odpowiednim, pozytywnym nastawieniem. I nie na siłę. Zresztą ja sam mam tak, że w wakacje mój czas i zapał są znikome.
Awatar użytkownika
kallarepka

Ten konkurs humorystyczny był po prostu specyficzny moim zdaniem. Ułożonych obrazków było co prawda mniej niż w konkursie Fauna i flora (no ale to jest generalnie super popularny motyw), ale nadal dużo, bo ponad 80. Tylko że to są puzzle, które - jak już ktoś napisał - docenia się po dokładnym obejrzeniu detali. Ciężko je porównywać bez obejrzenia. I stąd IMO mało nominacji i gorszy finał.
kredka

To ja jeszcze napiszę kilka słów odnośnie listy miesiąca, żebym nie została źle zrozumiana.
Bardzo doceniam pracę wkładaną w przygotowanie listy i dla mnie również taki spis jest wystarczający w obecnej formie. ;) Tak jak Aneta otwieram wszystkie tematy w nowych kartach i po kolei zamykam te, które mi się mniej podobają, aż zostanie tylko kilka wzorów do wyboru. Pozostałe wyświetlam obok siebie i tak sobie czekają na ostateczną decyzję. :lol:
Propozycja zmiany wynikła jedynie z myśli o innych, bo wydaje mi się, że łatwiej przegląda się ułożone puzzle jak są umieszczone w jednym wątku, tak jak to obecnie wygląda w kąciku zgłoszeń puzzli tematycznych i taką formę miałam na myśli, pisząc o miniaturach. Ale jeśli ktoś nie chce brać udziału w nominacjach to pewnie i forma prezentacji ułożonych puzzli nie ma dla niego znaczenia. ;)

Odnośnie ukrywania głosów w ankiecie to taka możliwość jest, ale zmiana wymagałaby instalacji rozszerzenia do forum.
https://www.phpbb.com/community/viewtopic.php?t=2460191
O ile oczywiście to rozszerzenie nic nie napsuje. ;)
Przydałoby się, aby w tej kwestii wypowiedział się ktoś, kto forum zarządza od strony technicznej.

Odnośnie czasu trwania konkursów to według mnie był odpowiedni. Dłuższy termin zgłoszeń daje uczestnikom większą swobodę w układaniu, każdy może układać kiedy ma czas i w swoim tempie. Jak ktoś już ułoży to, co miał do ułożenia to sobie spokojnie może czekać na otwarcie nominacji. A jak ktoś chce ułożyć coś więcej to nadal może to zrobić. Weźcie też pod uwagę, że jak będzie mniej czasu na układanie to pewnie zmniejszy się liczba zgłoszeń w konkursie. A moim zdaniem im więcej zgłoszeń tym fajniejsza zabawa. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Vicky

Dziękuję za podpowiedź. Konsultowałem się w tej sprawie z Marcinem, ale widać jesteśmy za słabi w te klocki. Czasem fachowy głos znaczy bardzo wiele... ;)
Poproszę jeszcze głównego technicznego administratora, Łukasza, o próbę realizacji tej opcji.

Dzięki również za wypowiedź w temacie czasu trwania ankiet dodatkowych. Czy takie rozwiązanie zostanie, czy nie, to jeszcze zobaczymy. Ale każdy głos z uzasadnieniem ma swoje znaczenie. 👍
Awatar użytkownika
edorka

Post autor: edorka »

Moje skromne zdanie

1) "Ukrycie liczby głosów" - tak!

2) Konkursy tematyczne - również jestem na tak, ale byłabym za skróceniem czasu do 4, max 6 tygodni.
Odnośnie samych konkursów:
- okołoświąteczne powinien zostać z motywem świątecznym,wszak miał nas wprowadzić w świąteczny nastrój. Zimowe widoki możemy układać w trakcie zimy (albo lata, jak kto woli ;) ) i te mają możliwość być typowanymi do puzzli miesiąca.
- 2 konkursy dodatkowe w zupełności wystarczą. Nie ograniczajmy się, układajmy jak najbardziej zróżnicowane obrazki!

3) Lucky Looser - tutaj popieram to, co napisał Vicky: w założeniu Wielki Finał zawsze sugeruje ekskluzywne grono.

4) Dokooptowanie Zwycięzców Konkursów Tematycznych - niekoniecznie, obrazki układane do konkursów tematycznych są zgłaszane do miesięcznych, więc mają swoja szansę

5) Zmiana formuły tzw. listy podpowiedzi - lista podpowiedzi jest tylko listą podpowiedzi. O ile lepiej by było, gdyby zawierała tytuł i producenta, o tyle wiadomo, ze nakład pracy byłby niewspółmiernie wielki, więc odpuściłabym. Tutaj przyznam, że często brakuje mi czasu na przeglądanie i nominacje, ale to tylko i wyłącznie moja wina i postaram się poprawić.

6) Konkurs świąteczny - patrz pkt 2

7) Liczba nominacji - nie zmieniałabym.

8) "Gospodarze programu" -
Krzysztof Ibisz i Pogodynka są ciut za drodzy :D
:lol:
więc nadal muszę/mogę zamiast niego bawić się w organizację Ankiet. Za Puzzabel nie wypowiem się, ale wydaje mi się, że nie wyrażała głosu sprzeciwu co do swej "pracy". Więc pewnie ten punkt został by jak jest.
Dzię-ku-je-my!

9) Ankieta na wybór tematu - aktualna forma uważam jest ok, ale jestem otwarta na inne propozycje ;)

10) Wakacje czasem sjesty od puzzli - tu jestem na nie :oops: , patrz pkt 2
Awatar użytkownika
jagabaga

edorka pisze: 19 lutego 2023, 10:55 Lucky Loser - tutaj popieram to, co napisał Vicky: w założeniu Wielki Finał zawsze sugeruje ekskluzywne grono.
Z jednej strony ekskluzywne grono, a z drugiej obrazek, który uplasowal się w danym miesiącu na II miejscu, gdyby wystartował w innym, mógłby zwyciężyć i znaleźć się w "ekskluzywnym gronie". Ponadto w ciągu całego roku odchodzą jedni głosujący, dochodzą inni (o innych gustach), dlatego pomyślałam o "wyrównaniu szans" - stąd idea Lucky Loserów. Może ankietka...? 😉
Ostatnio zmieniony 23 lutego 2023, 07:23 przez jagabaga, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Vicky

jagabaga pisze: 19 lutego 2023, 19:00 Idea Lucky Looserów. Może ankietka...? 😉
Dobrze. Ja przychylam się do wniosku o ankietę. Swoje zdanie wyraziłem, ale było też sporo głosów poparcia. Więc niech użytkownicy ostatecznie zadecydują. Z tym, że jako pomysłodawczyni - chciałbym Cię prosić o dodatkowe rozwinięcie pomysłu... Tak żebyśmy dokładnie wiedzieli jakby to miało wyglądać. I jak to miałoby w praktyce funkcjonować.
kredka

jagabaga pisze: Z jednej strony ekskluzywne grono, a z drugiej obrazek, który uplasowal się w danym miesiącu na II miejscu, gdyby wystartował w innym, mógłby zwyciężyć i znaleźć się w "ekskluzywnym gronie".

O to to właśnie! Przypomniało mi się, że w zeszłym roku była taka sytuacja. W kwietniu Ravensburger 9000 Magical dragon forest zajęły drugie miejsce, a w maju układane przez inną osobę wygrały konkurs i trafiły do wielkiego finału.

Ja jeszcze raz zasugeruję, w przypadku chęci wprowadzenia Lucky Loserów do finału, określenie liczby finalistów z góry, np. na 20-24 uczestników. 12 zwycięzców każdego miesiąca + 2 zwycięzców konkursów tematycznych daje w sumie 14 pozycji. Zostaje 6-10 miejsc do zapełnienia i liczba ta zostanie jeszcze pomniejszona o liczbę dodatkowych zwycięstw ex aequo. Reszta zostałyby dla Lucky Loserów.
Ostatnio zmieniony 22 lutego 2023, 16:40 przez kredka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jagabaga

Vicky pisze: 19 lutego 2023, 19:41
jagabaga pisze: 19 lutego 2023, 19:00 Idea Lucky Loserów. Może ankietka...? 😉
jako pomysłodawczyni - chciałbym Cię prosić o dodatkowe rozwinięcie pomysłu... Tak żebyśmy dokładnie wiedzieli jakby to miało wyglądać. I jak to miałoby w praktyce funkcjonować.
Lucky Loserzy

1. Wyłonieni zostaliby na podstawie stosunku oddanych nań głosów do całkowitej ilości głosów oddanych w głosowaniu miesięcznym. Procenty te zawsze są uwidocznione, jednak czasem mogą być potrzebne miejsca po przecinku. Zgłaszam gotowość do zajęcia się obliczeniami i podania do ankiety rocznej Szczęśliwych Przegranych.

2. W przypadku zaistnienia sytuacji opisanej przez kredkę
W kwietniu Ravensburger 9000 Magical dragon forest zajęły drugie miejsce, a w maju układane przez inną osobę wygrały konkurs i trafiły do wielkiego finału.
do Wielkiego Finału trafia zwycięzca miesięczny. Bo bez sensu, aby w Wielkim Finale znalazły się 2 takie same wzory. Niestety, taki obrazek wypadłby z listy Lucky Loserów, ustępując miejsca innemu.

3. Myślę, że 3 Lucky Loserów to wystarczająca liczba, bo przy większej ilości "ekskluzywne grono" mogłoby na tym stracić, a Finał Roku by się "rozmemłał".

To chyba tyle prostych zasad włączenia Lucky Loserów do Wielkiego Finału ;).
Ostatnio zmieniony 23 lutego 2023, 07:23 przez jagabaga, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Vicky

Reguły Jagi są mniej więcej jasne. Przyjmijmy, że to co napisała będzie głównym zarysem pomysłu poddanym pod dyskusję w ankiecie. Dziś wieczorem zajmę się tym.

Ponieważ jest to materia "ważna i systemowa" proponuję też nieco dłuższy termin trwania Ankiety. Tak, żeby przyzwoita większość miała okazję się wypowiedzieć. Można w ogóle zastanowić się też nad ustaleniem wiążącego kworum. Tak jak to miało przykładowo miejsce rok temu, przy ankiecie na dodanie zwycięzców tematycznych (tam było chyba minimum 30 głosów).

Ale to już jak pomysłodawczyni uważa...

EDIT:
Od razu też zaznaczę, że na ten moment widok i przebieg ankiet zostaje bez zmian. Tzn. bez poważniejszej ingerencji w skrypt dokonanej przez głównego administratora, nie zadzieje się nic w kwestii ukrywania głosów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Puzzle miesiąca/roku”