klejenie / wieszanie - test różnych opcji by Fanpuzzli ;)

Awatar użytkownika
fanpuzzli
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 521
Rejestracja: 25 maja 2014, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

klejenie / wieszanie - test różnych opcji by Fanpuzzli ;)

Post autor: fanpuzzli »

Hmm powiem tak, nigdy nie byłam za klejeniem puzzli.. no dobra kiedyś tez nie byłam za wieszaniem ich na ścianie, ale się zreflektowałam :lol: albo po prostu w końcu trafiłam na takie wzory które urzekły moje serduszko 8-)

Więc tak.. słowem wstępu aktualnie na ścianie u mnie wiszą:
Najważniejsze i najukochańsze kotki w oprawie hand made (więcej o tym w tym temacie viewtopic.php?f=125&t=6631)
IMG_20201126_124326.jpg
kotki nie są klejone/podklejane.. są luzem.. trzyma je pleksa

Tutaj rama kupowana na allegro, założeniem miało być, że ma zmieścić 1000 elementów i jak będę chciała to sobie obrazek będę wymieniąc :) tak też czynię, aktualnie jest biblioteczka - oczywiście też nie klejona, luzem wisi, trzyma tylko pleksa
IMG_20201126_124341.jpg

Potem nagle zauroczyła mnie Llama :roll: i po prostu musiała trafić na ścianę :) ramka specjalnie wyszukana na allegro pod 500 elementów
IMG_20201126_124414.jpg
oczywiście też nie klejona - trzyma tylko pleksa :)


I ostatnie puzzle z dzieciństwa mojej drugiej połówki.. więc siłą rzeczy też musiały zawisnąć ;)
IMG_20201126_124434.jpg
tutaj antyrama ze szkłem, oczywiście nie klejone


Podsumowując nie miałam jeszcze styczności z klejeniem puzzli :roll: .. wiem, że tematów jest wiele, ale chcę zbadać sprawę na własnej skórze.. znaczy puzzlach :lol: .. Dziwnym trafem się złożyło, że mam na stanie 3 rodzaje klejów.. które przedstawie w kolejnym poście bo tutaj brakło miejsca na załączniki :roll:
Awatar użytkownika
fanpuzzli
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 521
Rejestracja: 25 maja 2014, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: klejenie / wieszanie - test różnych opcji by Fanpuzzli ;)

Post autor: fanpuzzli »

.... a więc.. są pewne wzory, które są ładne, ale w moim odczuciu nie zachwyciły mnie AŻ tak, żeby zasłużyć na ramkę :roll: :lol: Tak więc będą one tylko sklejone i powieszone na żywioł.. jeszcze tego do końca nie rozgryzłam, ale wyjdzie w praniu jak je powiesze :D ... Ogólnie to też test przed poważnym klejeniem mojego mostu 6000 8-) viewtopic.php?f=125&t=5571 bo tego jako tako sobie w ramie nie wyobrażam, ale tylko ze względu na rozmiar... bo wzór to kolejny mój TOP na ścianie jak nic :D

testować będę:
IMG_20201126_121917.jpg
1. Klej od Tomax'a
IMG_20201126_122046.jpg
Były w puzzlach od tej firmy, nie pamiętam czy do każdych dokładają, ale chyba tak. Te stwierdziłam, że sobie zachowam z mojej chińskiej wycieczki (viewtopic.php?f=125&t=11653) Puzzle na tyle dobrze same się trzymają, że raczej kleju nie potrzebują.. a mnie rozbudziła ciekawość :lol: ... do testów użyję 600elementowych panoram z Castorlanda..
pssst.. jako, że to klej dokładany do puzzli to raczej go nie wykorzystam do mostu.. więc pozostanie ciekawostką i alternatywą do tych mniejszych ciekawych (ale nie AŻ tak :lol: ) wzorów

2. Klej Trefla
IMG_20201126_122028.jpg
Ten klej jest zarezerwowany na viewtopic.php?f=125&t=12404 więc musi trochę poczekać, pewnie dopiero jak już się przeprawdzę to będę kleić (teraz łatwiej w kawałkach transportować puzzle niż wielkie sklejone 2000 :roll: ) Oby do wiosny to nastąpiło :lol:

3. MOD PODGE
IMG_20201126_121947.jpg
Trafiły mi się przy okazji kupowania puzzli z drugiej ręki, ogólnie normalnie też chyba do kupienia, dlatego jestem ciekawa. W sumie nie wiem ile ten klej ma lat, ale i tak go przetestuje, na jakiś maleństwach zapewne :D

teraz tylko czekać na moc urzędową :lol:
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2279
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: klejenie / wieszanie - test różnych opcji by Fanpuzzli ;)

Post autor: Cyber Killer »

Też sobie ramkę na 1k kupiłem żeby wymieniać obrazki bez klejenia. Jak na razie spróbowałem tylko jeden obrazek tam umieścić, z serii WWF. Wsadziłem, zamknąłem, musiałem 1 rząd puzzli wyjąć bo się nie mieściło, postawiłem do pionu i.... obrazek się rozsypał :-/ Pleksa okazała się być niedość sztywna. Teraz czekam aż jakiś np Trefl czy inne mocno trzymające się puzzle wpadną mi w oko na ułożenie i spróbuję ponownie.
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
Awatar użytkownika
fanpuzzli
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 521
Rejestracja: 25 maja 2014, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: klejenie / wieszanie - test różnych opcji by Fanpuzzli ;)

Post autor: fanpuzzli »

Cyber Killer pisze: 03 grudnia 2020, 11:47 Też sobie ramkę na 1k kupiłem żeby wymieniać obrazki bez klejenia. Jak na razie spróbowałem tylko jeden obrazek tam umieścić, z serii WWF. Wsadziłem, zamknąłem, musiałem 1 rząd puzzli wyjąć bo się nie mieściło, postawiłem do pionu i.... obrazek się rozsypał :-/ Pleksa okazała się być niedość sztywna. Teraz czekam aż jakiś np Trefl czy inne mocno trzymające się puzzle wpadną mi w oko na ułożenie i spróbuję ponownie.
hmm to może ramka faktycznie za słaba.. ravensburgery też są luźnawe, 2 elementów razem się nie podniesie.. a jednak się trzymają :)
moja rama od tyłu wygląda solidnie, ma dużo "przyciskaczy" ;)
IMG_20201205_112120.jpg
z przodu jedynie zrobiłam sobie jeszcze "passe partout" żeby mi się puzzle nie zsuwały bo po czasie miały tendencje do zjeżdzania na spód, a tak ładnie są na środku 8-)

a teraz wracając do tematu klejenia.. stwierdziłam, że dzisiaj zaryzykuję :lol:
zestaw przygotowawczy... potrzebowałam 50ml wody więc kieliszek z miarką w cl się nadał :) Człowiek się uczy całe życie i właśnie się dowiedziałam co to cl ;) (centylitr)
IMG_20201205_105235.jpg
dociełam sobie też tekturkę na wymiar trochę mniejszy od puzzli, będzie to moja podkłada w razie wu.. a może też będzie docelowym podkładem - zobaczymy
IMG_20201205_105707.jpg
a tak to wygląda pod puzzlami, w rogach widać, że tylko trochę mniejsze od samych puzzli (żeby gdzieś mi bokiem coś nie wystawało :roll: )
IMG_20201205_105907.jpg
Awatar użytkownika
fanpuzzli
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 521
Rejestracja: 25 maja 2014, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: klejenie / wieszanie - test różnych opcji by Fanpuzzli ;)

Post autor: fanpuzzli »

relacja prawie na żywo :lol:
50ml ciepłej wody
IMG_20201205_110346.jpg
zawsze robie ten błąd, że najpierw wodę wlewam potem proszek, a potem zdaje sobie sprawę, że łatwiej by było na odwrót :lol:
IMG_20201205_110430.jpg
pojemnik się okazał niezbyt trafny do mieszania - wybierałam go pod względem nakładania.. no ale zobaczymy
IMG_20201205_110527.jpg
w lekkich męczarniach coś wymieszałam.. zrobił się glut.. czy tak ma być.. zobaczymy.. teraz czekam 2h i mogę działać dalej
IMG_20201205_111908.jpg
Awatar użytkownika
fanpuzzli
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 521
Rejestracja: 25 maja 2014, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: klejenie / wieszanie - test różnych opcji by Fanpuzzli ;)

Post autor: fanpuzzli »

klej po 2h.. z kulki gluta zrobił się płaski glut :lol:
IMG_20201205_132031.jpg
no to maziam
IMG_20201205_132141.jpg
najpierw się bałam czy za dużo czy za mało.. potem już byle jak :lol:
IMG_20201205_133145.jpg
nie wiem czy mam wygładzać czy zostawić.. więc niektóre wygładziłam.. inne zostawiłam.. zobaczymy co się stanie
IMG_20201205_133918.jpg
i teraz ma schnąć 24h... zobaczymy
IMG_20201205_133859.jpg
oj nie zrobiłam foto ile mi zostało z klejo gluta.. ale nie wiele.. na drugi obrazek by brakło.. nie wiem czy dobrze nakładałam.. czy nie za mało.. czy nie za dużo.. jutro ocenie.. i będzie podejście drugie do następnej panoramki :) Docelowo mam 4 panoramki do sklejenia więc jest czas na naukę :roll: :D
Awatar użytkownika
fanpuzzli
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 521
Rejestracja: 25 maja 2014, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: klejenie / wieszanie - test różnych opcji by Fanpuzzli ;)

Post autor: fanpuzzli »

Nie wytrzymałam i jeszcze wczoraj jedną panoramkę skleiłam.. i treflika :roll: :D
IMG_20201206_101353.jpg
IMG_20201206_101617.jpg
IMG_20201206_101439.jpg

wrażenia cacuś.. ładnie się trzyma.. chociaż jeszcze 24h nie mineło.. już po godzinie można było cały płat podnieść, ale wiadomo lepiej, żeby schło i dochodziło do siebie dłużej .. tak jak mówię, nie wytrzymałam i jeszcze jedną panoramkę skleiłam.. przy czym tą drugą maznełam też od spodu
IMG_20201206_101507.jpg
nie widać zbytnio różnicy, ale myślę, że to pomogło w przypadku łódkowania .. przy smarowanej jednej stronie wulkan zaczął się wyginać.. pomogło przygniecenie go puzzlami :lol: .. ale bez nacisku można posmarować od spodu.. nie dość, że to wzmocni klejenie to właśnie mniej więcej się wyrówna :)
Tak więc przy okazji następnej panoramy maznę od spodu jeszce i wulkan i przyprawy trefla.
Sam klej ok, zdziwił mnie glut, ale ładnie się rozprowadza, nie wiem czy to kwestia łączenia w castorze i treflu czy po prostu ta glutowatość, ale jak widać nic nie przebiło na drugą stronę

pokleję tym klejem jeszcze reszte maleństw i się zastanowię jak je wieszać, czy z jakimś podkładem czy tak na żywioł jak są hmmm
Awatar użytkownika
Puzzabell
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1551
Rejestracja: 06 września 2016, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: klejenie / wieszanie - test różnych opcji by Fanpuzzli ;)

Post autor: Puzzabell »

I jak efekt końcowy?
Dobrze wyglądają?
Wiszą? :)
I love the smell of fresh puzzle in the morning.

Spis ułożonych puzzli *** Album Flickr *** Projekt "Big & Small" *** Lekcja Anatomii *** Tryptyki
Awatar użytkownika
fanpuzzli
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 521
Rejestracja: 25 maja 2014, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: klejenie / wieszanie - test różnych opcji by Fanpuzzli ;)

Post autor: fanpuzzli »

oops zapomniało mi się o temacie :roll:
panoramka jedna wisi przy moim kąciku puzzlowym, a reszta jeszcze czeka na pomysł :)
ale wszystkie się trzymają ładnie :)
panoramy_22.jpg
panoramy_21.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fanpuzzli”