Piatnik

Dane kontaktowe, wasze opinie odnośnie produktów, nowości w ofercie
Awatar użytkownika
Marcin S. Puzzler
Administrator
Posty: 5335
Rejestracja: 17 lutego 2012, 23:08
Lokalizacja: Kiedyś Cz-wa teraz spod Cz-wy :)

Piatnik

Post autor: Marcin S. Puzzler »

http://www.piatnik.pl/puzzle.html

Austriacka firma działająca w Wiedniu od 1824 i znana przede wszystkim z produkcji kart do gry. W ofercie puzzli malarstwo oraz charakterystyczne, powtarzające się elementy.
Dostępny w Polsce.

Zapraszam do dyskusji i wymiany doświadczeń.
Fruzia
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 19
Rejestracja: 25 października 2013, 11:31

Re: Piatnik

Post autor: Fruzia »

jak dla mnie blado wypada w stosunku do Trefla i Ravensburgera, które dotychczas układałam. Faktura całości naprawdę ma gorszą jakość od wymienionych poprzedników.
Awatar użytkownika
leżak
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3276
Rejestracja: 16 stycznia 2014, 00:19
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Piatnik

Post autor: leżak »

Mam pytanie, kiedyś (-eścia lat temu ;) ) dostałam w prezencie puzzle tej firmy. Jednak całą radość z ich ułożenia odebrało mi wielkie logo umieszczone w rogu układanki. To mnie zniechęciło do Piatnika. Czy firma nadal stosuje takie praktyki? Mam na oku 4000 i później nie chciałabym płakać, że paskudne żółte coś szpeci moje puzzle :evil: I czy jakość rzeczywiście taka kiepska?
Awatar użytkownika
Marcin S. Puzzler
Administrator
Posty: 5335
Rejestracja: 17 lutego 2012, 23:08
Lokalizacja: Kiedyś Cz-wa teraz spod Cz-wy :)

Re: Piatnik

Post autor: Marcin S. Puzzler »

Układałem 2 obrazy - starszą mapę 1000 i dość nową Historię wina.

Obrazek


Obrazek

Jak widać chyba zaprzestali tej niecnej praktyki. Co od jakości - puzzle Historia wina były jednymi z lepszych technicznie puzzli jakie układałem - masywne, dobrze spasowane połączenia, świetny nadruk i efekt końcowy super.

4000? Kojarzy mi się chyba Wenecja...
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 280
Rejestracja: 03 lipca 2015, 12:28
Kontakt:

Re: Piatnik

Post autor: Kacper_Potocki »

Obrazek

Piatnika pamiętam z dawnych czasów. Chyba 20 lat temu mieliśmy jakieś puzzle, a na pewno mieliśmy karty tej marki. Dlatego też z nostalgią oczekiwałem paczki, a kiedy przyszła nastąpiło lekkie rozczarowanie. Tak to jest, kiedy człowiek buduje swoje wyobrażenie na wspomnieniach. Puzzle tej marki mają swoje wady i zalety, postaram się je przybliżyć.

Kupiłem puzzle "Owoce" składające się z 1000 elementów. Wielkość klocków jest w sam raz, ani za mała, ani za duża. Obraz po ułożeniu i sklejeniu ma 66x44 cm.

Podstawową zaletą Piatnika jest jakość wykonania, jakość materiału oraz jakość powłoki na której jest nadrukowany obraz. Puzzle są grube, twarde i bardzo mocno zbite. Pozwala to łatwo i pewnie rozkładać je bez "uszczerbku na zdrowiu". Największą jednak niespodzianką jest niecodzienna powłoka. Puzzle pokryte są jakby woskiem. Niby jest gładki, ale jest matowy i nie odbija światła. Dodatkowo powłoka ta jest przyjemna w dotyku. Nie umiem tego opisać, ale sam dotyk sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z czymś luksusowym.

Po zalecie pora na największą wadę - jakość obrazu! Widać, że fotografia była robiona analogowym aparatem w czasach przedpotopowych. Niestety jest bardzo rozmyta i ziarnista. Do powiększenia powinna być użyta gęstość przynajmniej dwa razy większa - zwyczajnie brakuje ostrości. Co z tego, że puzzle są spore, jak i tak wszystko na nich "pływa". Nie widać co układamy, a szczegóły to kropki z kliszy. Przynajmniej podczas układania, gdyż...

... po ułożeniu puzzle prezentują się nad wyraz dobrze. Należy je oglądać z pewnej odległości, ale całość obrazka jest śliczna i ma ładne kolory. Wcale nie było tego widać podczas układania. Do tego dobrej jakości powłoka robi wrażenie, że te puzzle mogą wisieć i 100 lat i nie stracić nasycenia barw. Dziwne co nie? Nie ma loga Piatnik na obrazie jak dawniej, jest tylko na pudełku.

Te puzzle mają też inną cechę. Po ułożeniu są sprężyste i można je rozciągać jak pończochę. Jest to fajny efekt i żadne do tej pory tak nie miały. Jak już jesteśmy przy spasowaniu to nie przylegają ściśle. Są widoczne duże i głębokie szpary pomiędzy nimi. Dla jednych to zaleta, dla innych wada.

Rodzaje, wielkości i kształt "zaczepów" jest skromny. Wyjątkiem jest pofałdowany kształt niektórych ścianek (takie esy-floresy), który wprowadza urozmaicenie. Ogólnie jednak jest przeciętnie. Podobnie jest z różnorodnością i kształtem samych klocków. Jest słabo i chyba tylko Clementoni były pod tym względem uboższe. O dziwo nie przeszkadza to ze znalezieniem odpowiedniego miejsca dla klocka, gdyż sam obraz jest kolorowy. W ogóle przez dużą ilość barwnych owoców, nie były to łatwe klocki.

Cena należy do tych średnio-wyższych. 1000 kosztują około 34zł.

Na koniec. Będzie to dziwna ocena. Puzzle zasługują na 3+, ale mają coś w sobie, co nie pozwala mi dać mniejszej oceny niż 4 (dobry).

Pozdrawiam,
loress45
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2
Rejestracja: 15 czerwca 2016, 09:57

Re: Piatnik

Post autor: loress45 »

Polecam mają bardzo fajne zestawy
Awatar użytkownika
DeVire
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 783
Rejestracja: 13 stycznia 2016, 20:39
Lokalizacja: Namysłów

Re: Piatnik

Post autor: DeVire »

Witam
A teraz trochę o moich Piatnikach które układałem:
Plusy
- klocki nie rozwarstwiają się ,raczej spójne nie trafiłem na jakieś w których odkleja się motyw
- motywy kilka ciekawych nie do dostania u innych producentów
- mała ilość pyłu
- obraz z dobrą ostrością motywu
Minusy
- duża różnica w kolorystyce między puzzlami a motywem na pudełku( przy zającu dosyć duża różnica ponieważ na pudełku zając jest w lepszych barwach)
- straszne dopasowanie klocków między sobą,katastrofa przy powierzchniach jednolitych( 1000 tego zająca poza nim samym dał nam gorzej w kość niż nie jedno niebo czy las właśnie przez te minusy)

Tak na tą chwilę co myślę o puzzlach Piatnika jak coś mi jeszcze wpadnie do głowy dopiszę.

Moja ocena to tych puzzli co miałem to: 2+
"Skręć w lewo ,to drugie prawo"
elmirka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 314
Rejestracja: 24 kwietnia 2017, 08:24
Lokalizacja: Tychy

Re: Piatnik

Post autor: elmirka »

Kupiłam puzzle z człowiekiem witruwiańskim, do powieszenia na ścianę, ale po oddzieleniu ramki chwilowo się poddałam, bo zbyt jednolite kolory, ułożę je na końcu ;)

Pierwsze wrażenia nieco rozbieżne z poprzednimi komentarzami:
- bardzo dużo pyłu
- bardzo łatwo się rozwarstwiają, każde źle połączone puzzle, które gdzieś tam w pudełku się złączyły i musiałam rozdzielać, rozwarstwiły się w mniejszym lub większym stopniu, a rozdzielam je na prawdę bardzo delikatnie (przykładowo teraz z Castorlandem nie mam tego problemu, ale też są cieńsze)

Z plusów, to grubość i faktura- bardzo przyjemna, matowa

Więcej napiszę jak ułożę, ale myślę, że spróbuję jeszcze ułożyć nutki, jak mi koleżanka pożyczy i nie będę inwestować w tą firmę ;)
Lamela
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 242
Rejestracja: 14 stycznia 2021, 21:02
Lokalizacja: Wrocław / Lubań

Re: Piatnik

Post autor: Lamela »

Nie znalazłem jeszcze producenta, który we wszystkich kategoriach by mnie zachwycił, Piatnikowi chyba najbliżej do tego. Tektura jest bardzo dobrej jakości, gruba i sztywna. Nadruk jest rewelacyjny, błyszczący ale nie bardzo mocno. Świetny jest też projekt graficzny pudełka i to z każdej strony. Wadami z kolei jest nadmiar puzzli 2 główki i 2 wcięcia (jakieś 70%) i elementacja tylko 1000.
aneta
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3493
Rejestracja: 05 lutego 2018, 19:45

Re: Piatnik

Post autor: aneta »

Lamela pisze: 05 kwietnia 2022, 21:32 elementacja tylko 1000.
Teraz rzeczywiście dostępne w sprzedaży są tylko 1000. Ale kiedyś produkowali też większe. Puzzabell układała swego czasu wzór z kartami, 6000 elementów :D A ja w swoich przepastnych zbiorach mam mapę fizyczną Austrii, 1500 el. :P
Awatar użytkownika
Ethiel
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 619
Rejestracja: 27 kwietnia 2020, 17:11

Re: Piatnik

Post autor: Ethiel »

A czy ktoś się spotkał z Piatnikiem w wersji 750 elementów? Może wiecie ile lat takie puzzle mogą mieć?

Piatnik - elementacja 750
ODPOWIEDZ

Wróć do „Producenci”